BRATISLAVA. Zima zatiaľ neudrela, v okrajových častiach mesta slabo nasnežilo len raz. Dispečingy zimnej údržby sú však v pohotovosti už od polovice novembra.
To, či sa nebude v najbližších dňoch šmýkať, nemožno vylúčiť. „Z hmly ktorá je v týchto dňoch, môže mrholiť, a od nedele sa môžu vyskytnúť zrážky,“ hovorí meteorológ Jozef Iľko. „Zrážky by mali byť dažďové, ale to, či sa vytvorí poľadovica, závisí od teploty povrchu,“ spresnil.
„Posyp sa preventívne robí na mostoch už aj v tomto období. Vysoká vlhkosť od vody spojená s nižšími teplotami spôsobuje nielen námrazu, ale aj koróziu,“ povedal Michal Stuška, hovorca magistrátu.
Na posýpanie na mostoch a v blízkosti vodných zdrojov mesto používa Solmag. Je síce drahší ako soľ, ale je šetrnejší k životnému prostrediu aj k vozovke a stačí ho aplikovať v niekoľkonásobne menšom množstve. Navyše dokáže roztopiť sneh a ľad aj počas silných mrazov. Mesto sa na zimu zásobilo s 200 tonami Solmagu, najviac však používa klasickú soľ, má jej pripravených 7600 ton.
Podľa možnosti iný ako chemický posyp uprednostňuje Staré Mesto. „Staromestská samospráva používa kamennú drvinu, prípadne piesok,“ informoval hovorca Tomáš Halán.
Nové Mesto používa soľ a kamennú drvinu.
Zima stojí milióny
Predbežné náklady na zimnú sezónu mesto vyčíslilo tak ako vlani približne na päť miliónov eur.
„Mesto štandardne plánuje 90-dňovú plnú, teda 24-hodinovú pohotovosť,“ informoval Stuška.
Keby to nestačilo, mesto siahne do rezerv.
Uplynulú sezónu sa celomestské posypy robili 34 krát, lokálne viac ako 200krát a mesto minulo na zimnú údržbu niečo vyše 4,5 milióna eur.
Petržalka predpokladá, že túto sezónu minie na zimnú údržbu 123–tisíc eur, pričom zabezpečuje údržbu približne na 46 kilometroch ciest a 52 kilometroch chodníkov. Staré Mesto vyčlenilo na zimnú údržbu 480-tisíc eur.
Zimné linky
Zimná pohotovosť sa začína štandardne 15. novembra a trvá do konca marca.
Mechanizmy v prípade potreby vyrážajú na zásah do jednej až dvoch hodín od začiatku sneženia alebo vzniku poľadovice.
Ktoré komunikácie sa čistia prednostne, možno nájsť v plánoch zimnej údržby jednotlivých samospráv. Štandardne to býva prístup k zdravotníckym zariadeniam, úradom, školám a škôlkam.
Podnety a sťažnosti k zimnej údržbe
Magistrát: call centrum 02/17 100 (nonstop)
Staré Mesto: 0903 617 176 (dispečing zimnej údržby)
Ružinov: MÚ 02/48 28 45 02 (7. – 15. h.); 02/43 41 29 53, 0905 820 742 (15. - 7. h)
Nové Mesto: 02/ 44 25 01
Keď nastane poľadovica
Kráčajte pomaly s mierne pokrčenými kolenami a robte malé kroky. Umožní to v prípade potreby okamžite zastať.
Majte voľné ruky, aby ste nimi mohli balansovať a v prípade pádu zmierniť jeho následky.
Neneste ani ťažký batoh, znižuje schopnosť udržať rovnováhu.
Ak padáte, pokrčte končatiny.
Ak padáte dozadu, vedome sa snažte pritiahnuť bradu, aby ste nedopadli plnou silou na hlavu.
Na schodoch sa vždy pridŕžajte zábradlia. Na schod sa postavte celou plochou nohy, nohy klaďte na schody veľmi opatrne.
Keď máte možnosť, pridržiavajte sa niečoho. Pozor na stojace autá, ich povrch sa šmýka tiež.
Pri vstupe do budovy si dôkladne očistite obuv
Miesto úrazu si odfoťte
Kto si nárokuje poistné plnenie po úraze na poľadovici, mal by poznať vlastníka komunikácie.
BRATISLAVA. Poľadovica, ktorá nastala v polovici februára tohto roka, priviedla do bratislavských nemocníc takmer dvesto zranených ľudí. Chirurgické a traumatologické oddelenia praskali vo švíkoch.
Len málo z postihnutých však riešilo škodu, ktorú utrpeli cez poisťovňu, alebo súdnou cestou.
Nie každý chce náhradu
Konkrétne čísla zistiť nie je možné, poisťovne sa však zhodujú v tom, že takéto úrazy tvoria len malé percento z poistných udalostí.
„Úrazy na zľadovatenom chodníku predstavujú len dve percentá všetkých u nás evidovaných úrazových poistných udalostí v zimnom období,“ informovala hovorkyňa Union poisťovne Judita Smatanová.
Úrazy spôsobené pádmi, no nielen na ľade, tvorili za poslednú zimu v Allianzi približne 20 percent poistných udalostí.
Lekárska správa
Úrazy, ktoré spôsobia pády na neudržiavanom chodníku, možno riešiť cez poisťovňu, alebo súdnou cestou.
„V prípade, že má klient uzatvorené úrazové poistenie, oznámi poisťovni, že utrpel úraz na predpísanom tlačive. Súčasťou tohto tlačiva je aj správa ošetrujúceho lekára, v ktorej lekár opíše rozsah telesného poškodenia a spôsob liečby. V niektorých prípadoch je potrebné priložiť aj zdravotnú dokumentáciu týkajúcu sa úrazu,“ informovala hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová.
Poisťovňa Alliaz, ako informoval jej hovorca Gabriel Tóth, má ako podmienku plnenia poistného z úrazového poistenia čas nevyhnutného liečenia dlhší ako 14 dní.
Vlastník komunikácie
Náhradu škody si v prípade úrazu možno uplatniť z poistky vlastníka komunikácie (samosprávy, fyzickej osoby alebo bytového spoločenstva) ak má uzavreté poistenia zodpovednosti za škodu z vlastníctva nehnuteľnosti. V tomto prípade je však nutné identifikovať vlastníka či správcu komunikácie.
Mesto aj mestské časti majú zverejnené zoznamy konkrétnych komunikácií, na ktorých vykonávajú zimnú údržbu na internete. „Ak si občan nie je istý, kto je správcom danej komunikácie, môže sa obrátiť mailom na och@bratislava.sk, teda oddelenie cestneho hospodarstva magistrátu,“ odporúča hovorca magistrátu Michal Stuška.
Fotka, svedok, lekár
Ak nemáte úrazovú poistku, a úraz je vážny, zabezpečte si aj fotografiu miesta v čase úrazu, svedkov alebo privolajte políciu.
V prípade, že sa na náhrade škody so správcom komunikácie nedohodnete, obráťťe sa na advokáta. Váš právnik bude mať v rukách potrebné dôkazy.
Čo môže pomôcť v poľadovici
Protišmykové návleky
Gumené návleky s kovovými hrotmi sú prvá pomoc pre ľudí, ktorí sa chôdzi po ľade nemôžu vyhnúť. Dajú sa navliecť prakticky na akúkoľvek obuv. Kúpiteľ ich od 5 eur, predávajú sa v zdravotníckych potrebách, športových obchodoch a v eshopoch.
Trekkingové palice
Výbornú službu urobia trekkingové palice. Sú ľahké, teleskopické a pomáhajú udržať stabilitu na akomkoľvek povrchu. Na ľade treba sňať gumené nástavce, pod nimi sú kovové hroty. Predávajú sa v športových obchodoch, v cene od 17 eur.
Dobré podošvy a pevné členky
Najvhodnejšia obuv na poľadovicu sú pevné topánky s nízkym podpätkom a výrazným dezénom, fixujúce členok. Vhodné sú najmä gumené podošvy, naopak kožené pod〜rážky a podrážky z plastu sa na ľade šmýkajú najviac.
Kedy vzniká poľadovica
Mrznúci dážď alebo mrholenie, pri ktorom vzniká poľadovica, sa vyskytuje najmä pri hmlách a teplotách 0 až –3 stupne. Vzniká tak, že kvapky dažďa alebo mrholiaci dážď dopadajú na podchladenú zem, kde rýchlo namŕzajú.