Všeobecne záväzné nariadenie o zvýšení dane z nehnuteľnosti je od stredy na oficiálnej stránke mesta www.bratislava.sk na verejné pripomienkovanie.
BRATISLAVA. Ak chce Bratislava zabezpečiť chod mesta, splácať dlhy a aj sa rozvíjať, musí zvýšiť daň z nehnuteľnosti, uviedol to dnes primátor Milan Ftáčnik. Všeobecne záväzné nariadenie o zvýšení dane z nehnuteľnosti je od stredy na oficiálnej stránke mesta www.bratislava.sk na verejné pripomienkovanie.
Mesto predpokladá vyšší výber o 10 miliónov eur. Dosiaľ bol vo výške 44 miliónov eur. Približne polovica z príjmu zostane mestu, druhú polovicu si rozdelia mestské časti.
Najviac zaplatí Staré Mesto
Najvyšší nárast bude v centre, v Starom Meste, o niečo nižší v širšom centre a najnižší v okrajových mestských častiach Bratislavy.
V kategórii bytov mesto navrhuje zvýšenie o 17 percent. Napríklad majitelia bytov v Starom Meste s rozlohou 30 metrov štvorcových by platili o 2,13 eura ročne viac ako doteraz a v prípade bytov s rozlohou 80 metrov štvorcových v rovnakej mestskej časti by sa daň z nehnuteľnosti zvýšila o 5,68 eur ročne.
Návrh ráta s podstatne výraznejším zvýšením dane v prípade nebytových priestorov. Za nebytový priestor v Starom Meste s rozlohou 30 metrov štvorcových by sa platilo o 18,09 eura viac ako doteraz a za nebytový priestor s rozlohou 80 metrov štvorcových v tej istej mestskej časti o 60,30 eura ročne viac. „Pri percentách sme vychádzali z toho, že Bratislava práve v dani z nehnuteľnosti za nebytové priestory má zo všetkých krajských miest najnižšiu daň,“ uviedol primátor.
„Zvyšovanie daní nikdy nie je príjemná vec a tak to pociťujeme aj my. Ale sme v situácii, keď musíme zvýšiť dane,“ uviedol primátor. Ftáčnik návrh poslancom predloží na zasadnutí mestského zastupiteľstva 15. decembra, závisí od nich, či ho napokon schvália.
Nevyhnutné riešenie?
„Nie sme schopní zostaviť vyrovnaný rozpočet, pokiaľ nesiahneme aj na dane,“ povedal primátor. Mesto podľa neho šetrí na svojom chode a je jednou z mála slovenských samospráv, ktoré budú mať aj budúci rok prebytkový bežný rozpočet mesta.
„Dostaneme dane zo štátu, dostaneme dane z nehnuteľností a my neminieme všetky tie dane na chod mesta, ale časť z nich použijeme na splácanie starých dlhov. Toto je prístup zodpovedného hospodára,“ myslí si Ftáčnik.
Ako doplnil, dôchodcom nad 70 rokov a držiteľom preukazu zdravotne ťažko postihnutej osoby bude možné daň znížiť o polovicu. S určitým znížením sa uvažuje aj v prípade viacdetných rodín.