BRATISLAVA. Tvrdosť, hnev, nedostatok súcitu a neschopnosť empatie sú postoje, ktoré na seba ľudia naberajú, dokonca s predstavou, že práve tieto vlastnosti pomáhajú v dnešnom svete prežiť.
Možno áno, ale aký život? pýtajú sa tí, ktorým záleží viac na kvalite a zmysle života.
Konfrontácia so sociálne vylúčenými ľuďmi, navyše prostredníctvom umenia, môže hrošiu kožu na duši zjemniť. Príležitosť na to je práve teraz, 2. a 3. decembra na predstaveniach festivalu Error, ktorý organizuje Divadlo bez domova.
Program festivalu Error nájtete tu.
„Naše divadlo je určite terapiou aj pre diváka. Môže to preňho znamenať nový druh skúsenosti, čo ho môže robiť citlivejším. Divák môže zažiť sociálnu katarziu, stáva sa viac empatickým a stráca predsudky voči ľuďom, ktorých možno pokladá za niečo menejcenné,“ hovorí Ursula Kovalyk, jedna zo zakladateliek Divadla bez domova. „Okrem toho uvidí alternatívne umenie, ktoré vyvažuje mainstreamovú konzumnú kultúru a môže získať nový pohľad na život,“ dodáva.
Divadlo na festivale uvedie hru Zázračné dieťa, podľa autobiografickej knihy Jely Medveckej Matuškovičovej, ktorá zachytáva jej detstvo v starej slovenskej intelektuánej rodine Medveckých, prepuknutie ťažkej psychickej choroby a jej ďalšie osudy.
Na festival prídu aj zahraničné divadlá.
„Odporúčam české DivaDno, ktoré v predpremiére uvedie hru Renata. Predstavenie vzniklo na základe nahrávok rozhovorov s pražskými bezdomovcami a je venované všetkým ľuďom bez domova, ktorí neprežili,“ hovorí Kovalyk.
Autor: vju