Olympijský reprezentant a majster Slovenska v šprinte v dráhovej cyklistike Peter Bazálik je rodákom z Banskej Štiavnice. Preteká za Duklu Trenčín a trénuje na bratislavskom cyklistickom štadióne Vlastimila Ružičku. V Bratislave býva aj preto, že dráha ..
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slovenský reprezentant v dráhovej cyklistike Peter Bazálik je teraz vo skvelej forme. Dokázal to aj ziskom titulu majstra Slovenska v šprinte pre rok 2002. FOTO – AUTOR
Olympijský reprezentant a majster Slovenska v šprinte v dráhovej cyklistike Peter Bazálik je rodákom z Banskej Štiavnice. Preteká za Duklu Trenčín a trénuje na bratislavskom cyklistickom štadióne Vlastimila Ružičku. V Bratislave býva aj preto, že dráha je na Slovensku iba v hlavnom meste a v Prešove.
„Istý čas som bol v Slovane u pána Šuleka, no neskôr som šiel na vojnu do Trenčína. Keby mal nejaký z bratislavských klubov stabilné finančné podmienky, nevidím dôvod nepretekať za Slovan či Rapid. Nie je to však možné. Najlepšie podmienky sú v Dukle a preto som v nej zostal,“ povedal čerstvý majster Slovenska v šprinte, ktorý pôsobí v Dukle už celých deväť rokov.
Medzinárodné majstrovstvá Slovenska boli trojsériou pretekov, ktoré sa konali ako Veľká cena Farmaru v Prahe, Hargašov Memoriál v Brne a končili sa Memoriálom Škvareninu v Bratislave. Peter zvíťazil na všetkých troch podujatiach. „Viacerí priatelia či tréneri ma pred trojpodujatím hecovali, aby som spravil hetrik. Sľúbiť som ho nemohol, no napokon sa mi podarilo premeniť sen na realitu. V tomto roku som kvalitne pripravený a teším sa na Svetový pohár do Číny.“
Chýba osveta
Jediní, vo svete konkurencie schopní dráhoví cyklisti sú zrejme len naši olympionici Jeřábek, Lepka a Bazálik. Po nich bude zrejme potopa. Slovensko má totiž, a nielen v dráhovej cyklistike, veľký deficit v trénovaní talentovanej mládeže. „Veru tak, málo a možno takmer vôbec sa kompetentní nevenujú deťom. Chýba osveta či akási motivačná činnosť zainteresovaných. Všade vo svete sa snažia do akýchkoľvek aktivít preferovať deti,“ vyslovil sa jeden z olympionikov.
Kvalitné podmienky v trenčianskej Dukle sú tiež čoraz častejšie ohrozované. V novej porevolučnej histórii Slovenska sa ustavične hovorí o zrušení armádneho športu, ktorý vždy vychovával veľké množstvo úspešných reprezentantov. Peter sa podobnými starosťami radšej nezaťažuje. „Nič príjemné to nie je, no ak chcem podávať seriózne výkony, nesmiem sa podobnými záležitosťami zaťažovať. Určite by mi to na výkonoch nepridalo. U susedov v Čechách armádny šport naberá na sile a štát ho podporuje. My chceme ísť do NATO rovnako ako Česi a nebudeme ho podporovať?“
Podobné ťahanice a pocit neistoty odrádza našich športovcov od zotrvania v krajine a tak, ak sa im naskytne často aj menej atraktívna príležitosť, chopia sa jej. „Každý športovec chce patriť k najlepším. K tomu potrebuje spomínané podmienky, a tak ich počas kariéry vyhľadáva. Mne zatiaľ ponuky zo zahraničia nechodia, no rád by som využil možnosť vyskúšať si to.“