Do PKO zateká. Mesto prevzalo zničené budovy, bez nákladných opráv, sa akcie tu robiť nedajú.
BRATISLAVA. Vytrhané parkety v Estrádnej sále, poškodený mramor vo vestibule, zatečené šatne či zvlhnuté steny.
V takom stave našlo mesto budovu Parku kultúry a oddychu na bratislavskom nábreží potom, čo ju po dlhých mesiacoch opäť prebralo od vlastníka pozemkov, firmy Henbury.
Mesto, ktoré tu prostredníctvom Bratislavského kultúrneho a informačného strediska organizovalo akcie, muselo priestor opustiť a zavrieť koncom minulého roku. Odvtedy bolo PKO prázdne.
Tisíce eur
Zničené PKO
Estrádna sála - 8 metrov štvorcových vytrhaných parkiet, nepoužiteľný tanečný parket, do priestorov zateká, chýba časť svetiel Spoločenská sála – potreba výmena sedačiek, obkladov, na toaletách demontovali WC misy, aj batérie v umývadlách. Bufety ostali bez vybavenia. Zázemie sály je zničené, v priestoroch sú plesne, zatečenie Vstupná sála – zničené dva bary, šatne zavlhnuté. Okno, kde boli vitráže Janka Alexyho, je zničené a zhrdzavené
Záchody a umývadlá demontovali, priestor je akoby pripravený na búranie. Na väčšine dverí chýbajú zámky aj kľúče.
Riaditeľ magistrátu Viktor Stromček (Smer) náklady na nevyhnutnú rekonštrukciu priestorov vyčíslil na 302-tisíc eur, pričom najviac, asi 152–tisíc eur, pôjde na kotolňu.
Kúrenie je vraj nevyhnutné, aby budova zimu prežila a viac sa neznehodnotila.
Žiadajme odškodné
Aktivistka a ochranárka Ľubica Trubíniová hovorí, že mesto by malo stav budovy porovnať so situáciou, keď PKO prevzalo Henbury. „Treba zistiť, či neprišlo k rapídnemu zhoršenie.“
Ak by prišlo, mesto by malo podľa Trubíniovej vyčísliť škodu a žiadať odškodnenie.
Súd sa začal
Henbury kúpilo pozemky pod PKO v roku 2005, na nábreží chce stavať a na budovy má búracie povolenie platné do konca roka.
Mesto pustili do priestorov len kvôli vykurovaniu a opravám. Akcie sa sem tak skoro nevrátia. Nielenže priestor potrebuje opravu, no mesto sa s investorom stále sporí o nájomnom za pozemky.
Stromček vraví, že nájomné je predmetom súdneho sporu. Súd o PKO sa už začal.
Okrem nájomného sa mesto a Henbury nedohodli ani na zámene pozemkov.
Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) povedal, že Henbury pozemky mimo nábrežia nechce. „Nenašli sme dohodu,“ priznáva .
Budovu nikto nestráži
Objekt bývalého PKO nie je chránený. Bezdomovci to ešte nezistili. Na zemi ležia aj tajné materiály.
BRATISLAVA. Cez nezaistené okná na prízemí sa dá bez väčšej námahy dostať do chátrajúcej budovy Parku kultúry a oddychu. PKO je zničené, dokazujú to aj fotografie zvnútra, ktoré má SME k dispozícii.
Z vestibulu zostalo mramorové torzo. Elektroinštaláciu niekto postŕhal zo stien, neónové lampy sú rozbité. Všade naokolo je neporiadok.
Cez nezabezpečené dvere a priechody sa dá voľne pohybovať prakticky po celom objekte. Pokiaľ mesto niečo nepodnikne, môžu sa tam na zimu usídliť bezdomovci.
Niektoré toalety vyzerajú funkčne, iné sú rozobrané, zámky vylámané.
Tajné materiály na zemi
Na chodbe do koncertnej sály návštevníkov víta odložený transparent s heslom Bratislava pre všetkých.
Vedľa leží stará pneumatika. O kus ďalej v strede chodby stojí trezor.
Jedna z miestností v susedstve bývalej koncertnej sály slúži ako skládka starého nábytku a archívnych dokumentov. Časť z nich pôvodne niesla označenie Prísne tajné. Neskôr bol stupeň utajenia znížený na Vyhradené.
Zátišie s čembalom
Súčasnú atmosféru bývalého parku kultúry vystihuje zátišie s rozbitým čembalom, ktoré dominuje smetisku za pódiom.
Aj v tanečnej sále je všetko pripravené – na búranie.
Vyzerá však o niečo zachovalejšie. Na parkete sú pozostatky slávnostných červených kobercov, zabudnutý zhluk stoličiek a črepy z porozbíjaných žiaroviek.
Stopy po bezdomovcoch zatiaľ nevidno nikde.
Matúš Burčík
Nagyová-Džerengová: Zámena výskumného ústavu a PKO je nereálna
BRATISLAVA. Vybudovanie nového pracoviska Výskumného ústavu vodného hospodárstva (VÚVH) by stálo niekoľko miliónov eur. Ak to príde do úvahy, tak až o niekoľko rokov.
Nie je to reálne riešenie situácie v súvislosti s Parkom kultúry a oddychu (PKO). Uviedla pre TASR námestníčka primátora pre územný rozvoj Petra Nagyová-Džerengová (Most-Híd a SDKÚ-DS) k myšlienke zámeny pozemkov pod PKO za pozemky pod VÚVH, ktorý sa nachádza na dunajskom nábreží.
Zriaďovateľom VÚVH je Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. VÚVH je samostatné neziskové pracovisko s príspevkom od štátu a je správcom štátneho majetku.
Myšlienka dobrá, no nereálna
"Aj keď myšlienka zrevitalizovať celé nábrežie od Nového mosta po Most Lanfranconi je dobrá a možno vyplýva z logiky vecí, pravda je taká, že samotné mesto, ani investor nemôžu presadzovať riešenie, ktoré nie je reálne," vysvetlila námestníčka s tým, že nie je možné rozhodovať o cudzom majetku.
Vláda SR podľa nej rieši celoštátne problémy, ako je 800 miliónov chýbajúcich v rozpočte, a nemyslí si, že výstavba nového VÚVH bude prioritou novej vlády po marcových parlamentných voľbách v roku 2012.
Stretnutie k tejto problematike so zástupcami mesta sa uskutočnilo ešte v lete v priestoroch VÚVH. MŽP SR chápe oprávnenú požiadavku Bratislavčanov mať v rámci tejto atraktívnej lokality v bezprostrednom dotyku s Dunajom svoj verejný priestor.
Ministerstvo: Sťahovanie nie je v rozpočte
Hovorkyňa ministerstva Beatrice Hudáková však upozornila, že s nákladmi na organizačné zabezpečenie sťahovania VÚVH nepočíta rozpočet MŽP SR.
"Prípadné nové pracovisko by muselo byť vopred vybudované a plne funkčné tak, aby si plnilo svoje úlohy bez akýchkoľvek obmedzení," upozornila Hudáková. Najdôležitejším parametrom výberu lokality je dostatočný zdroj vody. Pracovisko by muselo byť pripravené pre okamžité riešenie havarijných situácií.
Podľa MŽP SR je VÚVH pracovisko na vysokej odbornej úrovni.
Ďalšie pojednávanie na Okresnom súde Bratislava I o platnosti právnych úkonov spojených s PKO medzi mestom Bratislava a firmou Henbury Development (majiteľom pozemkov pod PKO, pozn. TASR), sa začalo 10. novembra, a bude pokračovať 5. decembra 2011. Mestské zastupiteľstvo predalo pozemky pod PKO investorovi v roku 2005. Búracie povolenie na objekt PKO je platné do konca tohto roka.
tasr
Ako vyzerá PKO dnes, po tom čo budovy prevzalo od Henbury:
Zátišie s čembalom.
FOTO SME
Parket v spoločenskej sále je čiastočne vytrhaný.
FOTO SME
Neporiadok v PKO.
FOTO - MAGISTRÁT
Vstupná hala, priestor kde bol kedysi veľkorozmerný obraz Dožinky od Františka Gajdoša.
FOTO - MAGISTRÁT
Autor: bum