BRATISLAVA. Pravica a ľavica v bratislavskom mestskom zastupiteľstve hodnotia prvý rok pôsobenia primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru-SD) rozdielne.
Ftáčnik nastúpil do funkcie primátora po komunálnych voľbách 27. novembra 2010 po pravicovom Andrejovi Ďurkovskom (bývalý člen KDH, poznámka TASR), ktorý bol na tomto poste dve volebné obdobia.
KDH: Správa sa alibisticky
Klub KDH vníma rok nového primátora rozpačito. "Nedarí sa mu plniť volebný program - predvolebné sľuby, napríklad systém dvoch pečiatok pri investičnom rozvoji. Správa sa alibisticky, snaží sa všetku zodpovednosť hodiť na poslancov. Neplní 30-dňové lehoty žiadosti o záväzné stanoviská," reagovala stručne za poslanecký klub poslankyňa Jarmila Tvrdá, bývalá riaditeľka Generálneho investora Bratislavy.
Smer: Konsoliduje financie
Poslanec Slavomír Drozd (Smer-SD), bývalý starosta Ružinova, hodnotí prvý rok primátorovania Ftáčnika kladne najmä pre konsolidáciu verejných financií v situácii, keď bol minutý rezervný fond, ale aj pre prípravu dopravného generelu a Nosného systému MHD, ustanovenie hlavného dopravného inžiniera a hlavnej mestskej architektky.
Drozd oceňuje aj začatie prác na novom územnom pláne (ÚP) paralelne s prácou na zmenách a doplnkoch ÚP.
Oceňuje aj angažovanie sa primátora v riešení kauzy Park kultúry a oddychu (PKO), konkrétne celoročné rokovania s investorom Henbury Development (majiteľom pozemkov pod PKO a investorom Nového PKO, poznámka TASR) a odovzdanie PKO do správy mesta v novembri 2011. "To sú asi hlavné témy, v ktorých sa primátor musel vysporiadať so zdedenými problémami," mieni Drozd.
Smer: Nechce sám rozhodovať
Podľa Iva Nesrovnala (SDKÚ-DS a Most-Híd) sa primátor po roku vo funkcii stále správa ako alibista, ktorý nechce sám rozhodovať a presadzovať potrebné a nepopulárne opatrenia.
To však podľa neho neplatí, keď ide o záujmy Smeru-SD a tejto strane blízkych spoločností.
Kritizoval aj najnovšie hlasovanie primátora na valnom zhromaždení Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s., ktoré podľa Nesrovnala môže oslabiť pozíciu mesta ako hlavného akcionára vodární a je v rozpore s uznesením mestského zastupiteľstva (MsZ) č. 316/2011. O tomto hlasovaní diskutovali poslanci s Ftáčnikom počas MsZ tento týždeň.
Poslanci majú rôzne názory aj na zmeny v platnom zákone o hlavnom meste SR Bratislave. Nesrovnal by posilnil kompetencie hlavného architekta a jeho úradu, aby bol priamo zodpovedný za jednotný obraz Bratislavy a mohol ho efektívne chrániť. "Treba obnoviť právomoc mesta na poplatky za bilboardy a reklamné plochy," povedal.
Budaj nereagoval
Poslanec Drozd by platný zákon o Bratislave zosúladil s platným Obecným zákonom v otázke menovania zástupcov primátora a starostu. "V tejto otázke sa zbytočne vnáša politikárčenie zo strany poslaneckých klubov. Primátor, starosta musí svojim zástupcom dôverovať a viesť úrad v súčinnosti so svojimi zástupcami," uviedol Drozd.
Podľa Tvrdej je väčšia bratislavská mestská časť znevýhodnená oproti malým mestským častiam a za štátne budovy v Bratislave nedostáva mesto peniaze za prenájom. "Hlavné mesto nedostáva príspevok zo štátneho rozpočtu, hoci plní funkcie a zabezpečuje služby pre obyvateľov Slovenska," uzavrela Tvrdá.
TASR oslovila e-mailom aj súčasného mestského poslanca a kandidáta na primátora vo voľbách 2010 Jána Budaja (Zmena zdola, DÚ, DS), ten však naň nereagoval.
Prečítajte si anketu o roku Milana Ftáčnika
Autor: lut