SME

Mesto možno vyčlení 100-tisíc na participatívny rozpočet

Či o ich použití rozhodnú Bratislavčania, sa uvidí na zastupiteľstve 15. decembra.

BRATISLAVA. Mesto Bratislava možno vyčlení z rozpočtu na rok 2012 na účely participatívneho rozpočtu 100-tisíc eur, navrhol to primátor Milan Ftáčnik na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. O tom, či peniaze skutočne z rozpočtu vyčlenené budú, rozhodnú poslanci pri schvaľovaní rozpočtu na budúci rok na zasadnutí 15. decembra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zapojilo sa 200 ľudí

Ako uviedol hovorca primátora Ľubomír Andrassy, v posledných štyroch mesiacoch bratislavský magistrát v spolupráci s neziskovou organizáciou Utopia organizoval sériu verejných fór, ktorých cieľom bolo vygenerovať aktívnych partnerov samosprávy v pilotnom projekte participatívneho rozpočtu. Zapojilo sa doňho približne 200 ľudí, ktorí vypracovali projekty.

SkryťVypnúť reklamu

Na realizáciu tých víťazných mesto sponzorsky získalo 15-tisíc eur. “Je pravda, že z 15-tisíc eur, ktoré sme vyčlenili na pilotný projekt, nie je možné všetky projekty financovať,” uznal primátor Milan Ftáčnik. Pilotný projekt považuje za akúsi skúšku, či sa nájdu aktívni ľudia, ktorí chcú prispieť k skvalitneniu života v meste.

V budúcich rokoch by podľa primátora mali byť vyčleňované peniaze na projekty participatívneho rozpočtu z rozpočtu mesta. Dvesto ľudí zapojených do pilotného projektu považuje primátor za úspech. “Doteraz sa ľudí nikto na nič nepýtal,” dodal Ftáčnik.

Ako uviedol Andrassy, do pilotného projektu participatívneho rozpočtu sa zapojilo 200 ľudí v rámci piatich komunít. Každá komunita vymyslela projekty, o použití peňazí na ne majú rozhodovať poslanci mestského zastupiteľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Čo podporia

Ako Andrassy uviedol, 15-tisíc eur vyčlenených na víťazné projekty získalo mesto sponzorsky. Navrhovaný rozpočet jednotlivých projektov sa pohybuje v rozpätí troch až sedemtisíc eur. Medzi projekty, ktoré komunity vypracovali, patrí napríklad vytvorenie webovej stránky so zoznamom bazénov v Bratislave, ich konkrétnym stavom, nákladmi na ich úpravu tak, aby mohli slúžiť verejnosti, vytvorenie komunitného centra Junior - Senior či zriadenie linky pomoci pre seniorov v krízovej situácii na sprehľadnenie sociálnych služieb a ich cien pre bratislavských seniorov.

Ďalšími projektmi sú napríklad osadzovanie tabúľ významným Bratislavčanom, projekt zameraný na obnovu a úpravu ojedinelej lokality CHKO Dunajské luhy či projekty na rozvoj cyklodopravy.

SkryťVypnúť reklamu

Ako Andrassy uviedol, zavedenie princípu participatívneho rozpočtu nadväzuje na tému otvorenej samosprávy, teda konceptu dávajúcemu občanom možnosť nielen mať informácie o dianí v meste, ale aj aktívne sa podieľať na rozhodovaní.

Bratislava je prvá

S myšlienkou jeho zavedenia v Bratislave prišlo občianske združenie Utopia. Participatívny rozpočet je navrhnutý tak, aby sa do procesu rozhodovania o použití financií mesta mohol zapojiť každý Bratislavčan. Ako hovorca uviedol, je to proces priamej, dobrovoľnej a všeobecnej demokracie zabezpečujúcej ľuďom možnosť diskutovať o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a politiky, a zároveň prijímať rozhodnutia.

Občan tak nielen volí svojich zástupcov každé štyri roky, ale je priamo vtiahnutý do procesu rozhodovania o prioritách týkajúcich sa jeho mesta či mestskej štvrte. Vo svete podľa Andrassyho dnes existuje viac ako 150 miest, ktoré majú zavedený participatívny rozpočet. V Európe sú to napríklad Lisabon, Berlín, Hamburg, Bonn či Rím. Bratislava je na Slovensku prvým mestom, ktoré projekt spustilo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 896
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 951
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 632
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 813
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 308
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 702
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu