Operácie vykonal Valentin Sojar zo slovinskej Kliniky abdominálnej chirurgie Univerzitného klinického centra v Ľubľane.
BRATISLAVA.
Operácie vykonal Valentin Sojar zo slovinskej Kliniky abdominálnej chirurgie Univerzitného klinického centra v Ľubľane, pričom zákrok v priamom prenose sledovali špecialisti-chirurgovia i prednostovia a primári z vyše 20 nemocníc a odborníci z ďalších pracovísk.
"Na Slovensku robíme štandardne tento typ operácie, ale vykonávame ho väčšinou klasickou otvorenou cestou," uviedol pre TASR primár Kliniky onkologickej chirurgie ústavu Martin Sabol. Poukázal na to, že laparoskopická operácia pečene patrí medzi jedny z najnáročnejších laparoskopických výkonov.
Laparoskopický prístup má podľa jeho slov "úžasné" pozitíva pre pacienta, keďže namiesto dlhého veľkého rezu cez celé brucho sa výkon realizuje zvyčajne cez tri malé rezy. Pacient sa tak po operácii rýchlejšie zotaví.
Sojar presadzuje liečenie chirurgicky
Súčasťou podujatia bola medzinárodná výmena skúseností o najnovších metódach resekcie pečene pre metastázy kolorektálneho karcinómu. Ako povedal riaditeľ onkologického ústavu Juraj Kaušitz, kľúčovú úlohu pri liečbe onkologických ochorení zohráva najmä kvalitná diagnostika a chirurgia.
Poznamenal, že onkologické ochorenie musí byť liečené najmä chirurgicky. Upozornil, že až polovici pacientov vo východnej Európe sa tohto druhu liečby, i keď ju majú indikovanú, nedostáva.
Pod kontrolou kamery
Laparoskopia je operačná metóda brušnej chirurgie, gynekológie a urológie pomocou endoskopických nástrojov pod kontrolou kamery. V bežnej medicínskej praxi sa využíva zhruba dve desaťročia. "Jej nevýhodou bolo doterajšie uplatnenie najmä pri menej náročných zákrokoch. Medzi najčastejšie laparoskopické operácie tak patrí predovšetkým odstránenie žlčníka, plastika pruhu a odstránenie apendixu," vysvetlil pre TASR hovorca onkologického ústavu Peter Kresánek.
Náročná resekcia pečene pre metastázy kolorektálneho karcinómu sa podľa jeho slov donedávna vykonávala iba klasickým chirurgickým postupom. Nevyhnutný bol pri tom výrazný zásah do organizmu.
"Pri laparoskopickej resekcii pečene sú, naopak, iba malé operačné rany. Laparoskopia tak zmenšuje poškodenie štruktúr a tkanív, stratu krvi, stresovú reakciu organizmu, pooperačné bolesti i čas rekonvalescencie. Operatér má pritom detailnejší pohľad i na ostatné orgány brušnej dutiny," zhrnul.