Trhovníci by mohli dostať priestor v budove Starého Mesta neďaleko dnešného trhoviska, smerom k ministerstvu financií.
BRATISLAVA. Bratislavské Staré Mesto hľadá náhradu za trhovisko na Žilinskej ulici, chce otvoriť menšiu tržnicu na Kýčerského ulici v budove, ktorá patrí mestskej časti, a na jar obnoviť trhovisko na Malom trhu.
Ako informoval staromestský hovorca Tomáš Halán, starostka Táňa Rosová plánuje urobiť verejnú diskusiu, na ktorej trhovníkom aj občanom návrhy Starého Mesta predloží. Trhovisko na Žilinskej sa nachádza na súkromnom pozemku, na ktorom jeho majiteľ dlhodobo uvažuje o výstavbe.
Vydali rozhodnutie
Podľa Halána bolo vydané aj územné rozhodnutie, ktoré je v súlade s územným plánom. Ako hovorca uviedol, Staré Mesto neustále rokuje s majiteľom pozemku o využití tohto územia aj na účely trhoviska, čo sa však pre klesajúci záujem trhovníkov ukazuje ako neefektívne.
Konkrétne čísla však nie sú známe. Naopak, hlavne v sobotu dopoludnia na ňom býva tlačenica.
To, kedy trh na Žilinskej skončí, podľa Halána zatiaľ jasné nie je. Mestská časť podľa Halána hľadá iné možnosti, ako by Staromešťanom umožnila využívať trhovisko.
Dve alternatívy
Jednou z možností je, že trhovisko na Žilinskej by sa presťahovalo do budovy mestskej časti na Kýčerského ulici, budova susedí s existujúcim trhoviskom na Žilinskej.
Druhou možnosťou je oživenie trhu na Malom trhu medzi Karadžičovou ulicou a ulicou Mlynské Nivy. Ako hovorca uviedol, časť pozemkov je vo vlastníctve Starého Mesta a na tomto území by mohol vzniknúť nový trh, ktorý by mohol začať fungovať na jar budúceho roka.
Členka Iniciatívy Bratislava otvorene Soňa Párnická vníma alternatívy skôr pozitívne. „Pomohol by akýkoľvek pozemok, ktorý by umožnil zachrániť toto malé trhovisko na ktoré sú ľudia zvyknutí,“ myslí si.
Klesajúci záujem trhovníkov, o ktorom hovoria majitelia, je však podľa Párnickej spôsobený ich neistou situáciou.
„Pokiaľ nemajú istotu, že budú mať kde predávať svoje produkty, bude sa ich počet znižovať,“ myslí si Párnická. Podľa ďalšieho aktivistu Kolomana Prónaya je pri alternatívach dôležité, aké budú ceny pre trhovníkov.
Snahy o zrušenie trhu boli aj v minulosti. Viac ako 900 Bratislavčanov potom podpísalo petíciu za to, aby zostal na Žilinskej.
Žilinská je predaná už roky
Trhovisko je od roku 1992 vo vlastníctve súkromníka. Jeden zo spoluvlastníkov pozemku si dal vypracovať projekt na výstavbu polyfunkčného domu s bytmi a parkovacími miestami. Tvrdí, že predaj ovocia, zeleniny a kvetov by mal zostať zachovaný na prízemí, ale pod strechou.
Na trhu je celkovo 94 predajných stánkových miest. Predajcovia sú takmer všetci mimobratislavskí. Dochádzajú zo Záhoria, z Bernolákova, Dunajskej Lužnej či zo Šamorína. Pre mnohých z nich je trh zdrojom obživy.
sme.sk
Autor: him, pb