Organizácia, ktorá vydáva Nota Bene, končí s terénnou prácou. Streetworkeri majú nové združenie. Od nového roka je ich práca ohrozená.
BRATISLAVA. Keď v zime na ulici zaspí bezdomovec a hrozí mu zamrznutie, odvezú ho do nocľahárne či k lekárovi, ošetria omrznuté nohy a ruky, za ľuďmi bez domova chodia priamo do záhradných chatiek, upustených budov, či dokonca do šácht a kanálov.
V celej Bratislave dnes pôsobí deväť až desať streetworkerov, ktorí chodia a vyhľadávajú bezdomovcov v teréne. Od nového roka ich však nemusí byť ani toľko a celá sociálna služba možno zanikne. Dôvodom sú peniaze.
Podľa štatistík sa pritom v hlavnom meste pohybuje asi 2500 až 3000 bezdomovcov.
Proti prúdu: Máme stratu
Streetwork
terénna práca sociálnych pracovníkov v prirodzenom prostredí bezdomovcov (kanály, teplovodné šachty, záhradné chatky, opustené budovy, stany), v Bratislave funguje šesť dní do týždňa od 17.00 do 22.00; zahŕňa vyhľadávanie bezdomovcov v ohrození života, výdaj stravy a šiat, ošetrenia, sociálnu asistenciu, poradenstvo, motivačný rozhovor, transport, človeka v núdzi môžete nahlásiť na linku pomoci 0907 733 388.
Streetworku sa od roku 2008 venuje občianske združenie Proti prúdu, ktoré vydáva pouličný časopis Nota Bene. Od januára budúceho roka s ním však končí.
Riaditeľ združenia Martin Opeta hovorí, že streetwork im vytváral stratu skoro 17-tisíc eur ročne. „Ak by sme takto pokračovali, časopis by bol ohrozený.“
Streetworkeri sa preto rozhodli pokračovať v projekte na vlastnú päsť. Založili svoje občianske združenie Vagus, zbierajú peniaze.
Prispeje Staré Mesto
Predseda nového občianskeho združenia a sociálny pracovník Sergej Kára hovorí, že ročná prevádzka streetworku stojí okolo 44-tisíc eur. Peniaze pýtajú od samosprávy, firiem, hľadajú partnera.
„Máme sľúbenú podporu štyritisíc eur od Starého Mesta,“ vraví Kára. Staromestský hovorca Tomáš Halán povedal, že suma je v návrhu budúcoročného rozpočtu.
„Schvaľovať ho budú poslanci v decembri.“
Streetworkeri hľadajú ľudí v núdzi aj po kanáloch.
Bezdomovci na mape
Zuzana Kiňová robí streetwork v Bratislave už niekoľko rokov. Vraví, že za bezdomovcami chodia vždy večer, keďže na noc sa zväčša vracajú na miesta, kde prespávajú.
„Vždy chodíme vo dvojiciach. Vyhľadávame ľudí bez domova po celom meste aj v blízkych lesíkoch. V utorok a štvrtok vydávame stravu,“ povedala Kiňová.
„Ročne je to asi 8000 porcií jedla,“ dodáva Sergej Kára. Vraví, že cestu k bezdomovcom im uľahčuje mapa. „Asi 850 ľudí žije v teréne, na mape sú značení od kanálov, cez chatky a opustené budovy.“
Martin Opeta vraví, že Proti prúdu pomôže streetworkerom autom, priestormi, materiálmi, telefónmi aj internetom. Sami by chceli robiť denný streetwork.
„Javí sa finančne stabilizačnejšie,“ hovorí. Projekt však spustia, len keď zoženú peniaze. „Rokujeme o tom s krajom a partnermi.“
Výbava streetworkera.
Asi 850 ľudí žije v teréne, na mape sú značení od kanálov, cez chatky a opustené budovy.
Ku streetworku patrí aj vydávanie jedla a ošatenia na ulici.
FOTO - JANA ČAVOJSKÁ,MICHAL BURZA