BRATISLAVA. Pezinská skládka odpadov, ktorá dlhodobo vzbudzovala odpor miestnych obyvateľov, je v súčasnosti uzavretá.
O odobrení či zrušení povolenia na jej prevádzkovanie musí opätovne rozhodnúť Najvyšší súd, ktorý čaká na stanovisko Súdneho dvora Európskej únie k niektorým otázkam súvisiacim s povoľovaním skládky.
Povolenie už raz NS SR zrušil, s jeho rozhodnutím však nesúhlasil Ústavný súd, ktorý mu vrátil vec na nové prejednanie. Skládka je tak od augusta minulého roku uzavretá a nevozí sa na ňu odpad.
Ján Man ml. zo spoločnosti Bricorp development, ktorá má skládku v prenájme od spoločnosti Ekologická skládka, potvrdil, že spustenie prevádzky skládky čaká na rozhodnutie súdov.
Ako poznamenal pre TASR, je presvedčený, že povoľovanie skládky prebehlo v poriadku. S tým však naďalej nesúhlasia občania.
Ako však pre TASR ozrejmila Zuzana Čaputová z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta a advokátka spolupracujúca s Via Iuris, aktivisti naďalej trvajú na tom, že skládka by prevádzkovaná byť nemala.
Zrušený rozsudok
Ústavný súd zrušil rozsudok Najvyššieho súdu vo veci pezinskej skládky odpadov a vrátil mu prípad na ďalšie konanie. Nález bol vydaný 27. mája.
Ako z neho vyplynulo, rozsudkom, svojím konaním i tým, že predtým NS SR nariadil odklad vykonateľnosti povolenia na skládku, bolo porušené základné právo prevádzkovateľa, spoločnosti Ekologická skládka.
Ústavný súd rozhodoval o sťažnosti prevádzkovateľa voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.
Ten v máji 2009 zrušil rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) potvrdzujúce právoplatnosť povolenia na výstavbu a prevádzku skládky.
Nález ÚS SR nie je potvrdením zákonnosti skládky v Pezinku, keďže to nebolo predmetom konania pred ÚS SR. ÚS sa vyjadroval iba k postupu a rozhodnutiam NS.
Petícia v Európskom parlamente
Pezinská skládka odpadov vzbudila veľký odpor u miestnych obyvateľov. Tí sa preto okrem iného obrátili aj na Európsky parlament s petíciou, v ktorej upozorňujú na porušenie ich práv vyplývajúcich z Aarhuského dohovoru.
Proti skládke aktivisti usporiadali tiež niekoľko protestov v Pezinku, pred Úradom vlády či ministerstvom životného prostredia.
Vybudovanie a prevádzku skládky odobril vydaním integrovaného povolenia Inšpektorát životného prostredia Bratislava. Jeho rozhodnutie neskôr potvrdila aj SIŽP. Podkladom pre toto povolenie bolo územné rozhodnutie vydané Krajským stavebným úradom v Bratislave.
Na čele úradu bol Ján Man mladší (nominant Smeru), vlastník 130-tisíc m2 pozemkov pod navrhovanou skládkou a syn vtedajšieho predsedu predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka (ES) Jána Mana, ktorá žiadala o povolenie skládky.
Man ml. neskôr zo svojej funkcie na vlastnú žiadosť odstúpil. Ján Man ml. neskôr pred Najvyšším súdom oznámil, že sa stal predsedom predstavenstva ES.

Súdny spor v súvislosti so skládkou v Pezinku
Prípad vybudovania skládky v Pezinku sa začal ešte pred 12 rokmi.
BRATISLAVA. Pred 12 rokmi sa vtedajšia štátna tajomníčka na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR Zdenka Tóthová sa 8. februára 1999 stretla v Pezinku so zástupcami občianskej iniciatívy (OI) Skládka do mesta nepatrí, ktorí z obavy o bezpečné životné prostredie žiadali vyriešiť problém skládky nebezpečných odpadov v lokalite Stará a Nová jama. Vybudovanie pezinskej skládky zamestnáva súdy v SR do dnešných dní.
11. apríla 2006 - Pezinskí poslanci sa na mimoriadnom zastupiteľstve zaoberali nálezom Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý konštatoval nesúlad ich prijatých nariadení s článkami Ústavy SR, zákona o odpadoch a zákona o obecnom zriadení. Mesto navrhlo skládku vybudovať v lokalite Panholec pri katastrálnom území Viničné, kým akciová spoločnosť Ekologická skládka v lokalite Nová jama.
30. novembra 2006 - Krajský stavebný úrad v Bratislave vydal rozhodnutie vo veci návrhu na vydanie územného rozhodnutia o umiestnení stavby - skládka odpadov v Pezinku v lokalite Nová jama.
12. októbra 2007 - Mestské zastupiteľstvo v Pezinku schválilo návrh na skládkovanie tuhého komunálneho odpadu na skládke odpadov v obci Dubová, a to do výberu nového zmluvného partnera, ktorý mal vzísť zo súťaže v zmysle zákona o verejnom obstarávaní.
22. januára 2008 - Inšpektorát životného prostredia (IŽP) Bratislava vydal integrované povolenie na vybudovanie a prevádzku novej skládky odpadov v Pezinku v lokalite Nová jama. IŽP tak podľa zástupcov OI Skládka do mesta nepatrí urobil na základe územného rozhodnutia Krajského stavebného úradu v Bratislave. Na čele úradu bol v tom čase nominant Smeru-SD Ján Man mladší, vlastník pozemku pod navrhovanou skládkou, a syn Jána Mana staršieho, ktorý o výstavbu skládky žiadal.
19. februára 2008 - Spoločnosť Ekologická skládka, a.s., odstúpila od projektu výstavby kontroverznej skládky Nová jama v Pezinku a celý projekt odovzdala tretej osobe. Mala ňou byť americká firma Westminster Brothers (WB).
21. februára 2008 - Minister životného prostredia SR Jaroslav Izák a minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek listom podali podnet na krajskú prokuratúru ohľadne preskúmania zákonnosti postupu orgánov verejnej správy v súvislosti so skládkou odpadov v Pezinku.
5. marca 2008 - Slovenská inšpekcia životného prostredia vydala výzvu pre nového prevádzkovateľa skládky - Westminster Brothers, v ktorej zakázala akékoľvek stavebné práce na skládke až do nadobudnutia právoplatnosti integrovaného povolenia.
9. mája 2008 - Primátori a starostovia Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu (ZMOMKR) deklarovali svoj súhlas s výstavbou skládky odpadov v schválenej Novej jame v Pezinku. Súhlas združenia potvrdil nový prevádzkovateľ skládky, spoločnosť Westminster Brothers.
18. júna 2008 - Inšpektorát životného prostredia v Bratislave vydal rozhodnutie, ktorým nariadil bezodkladné zastavenie prác na stavbe skládky odpadu v Pezinku.
20. júna 2008 - Prokurátor Generálnej prokuratúry SR uverejnil stanovisko, z ktorého vyplynulo, že územné rozhodnutie vydané KSÚ v Bratislave o vybudovaní skládky v Pezinku je zákonné.
18. augusta 2008 - Slovenská inšpekcia životného prostredia rozhodla, že námietky pezinských aktivistov a primátora mesta Pezinok Olivera Solgu proti vydaniu integrovaného povolenia na výstavbu skládky sú neopodstatnené.
3. septembra 2008 - OI Skládka nepatrí do mesta podala žalobu na bratislavský Krajský súd proti rozhodnutiu Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorá potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu skládky odpadov v Pezinku.
20. októbra 2008 - Mestské zastupiteľstvo v Pezinku opäť odmietlo výstavbu kontroverznej skládky odpadov v Novej jame i spochybňujúce vyjadrenia žiadateľov o skládku týkajúce sa neplatného územného plánu mesta a všeobecného záväzného nariadenia.
25. novembra 2008 - Ministerstvo životného prostredia SR vydalo predbežné opatrenie, ktorým rozhodlo o bezodkladnom zastavení všetkých prác na stavbe skládky. MŽP SR zaslalo svoje rozhodnutie aj zástupcovi investora Westminster Brothers Mariánovi Kočnerovi. Splnomocniteľ Nick Weller z WB (USA) však zaslal ministerstvu odvolanie plnomocenstva pre Jozefa Dučáka a Mariána Kočnera. Táto skutočnosť skomplikovala zastavenie výstavby skládky odpadu pri Pezinku.
3. decembra 2008 - S odvolaním sa na zistenia ekologických aktivistov v Pezinku a na vyjadrenia podnikateľa Mariána Kočnera médiá informovali, že prevádzkovateľom a stavebníkom skládky bola a zostala Manova spoločnosť Ekologická skládka, nie spoločnosť Westminster Brothers.
4. decembra 2008 - Krajský súd (KS) v Bratislave zamietol žalobu Pezinčanov proti rozhodnutiu Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorá potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu.
17. apríla 2009 - Najvyšší súd SR pozastavil na základe podnetu skupiny Pezinčanov prevádzku skládky odpadov neďaleko mesta Pezinok.
29. apríla 2009 - Pezinskí aktivisti zablokovali príjazdovú cestu do areálu Pezinských tehelní, v ktorých sa nachádza sporná skládka odpadov. Pezinčania tým chceli upozorniť na nerešpektovanie rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý rozhodol, že skládka sa nemôže zavážať až do definitívneho rozhodnutia o zákonnosti jej povolenia. Majiteľ skládky Ján Man si však rozhodnutie neprebral a začal narýchlo skládku zavážať.
28. mája 2009 - Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), v ktorom potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu a prevádzku pezinskej skládky odpadov Proti rozsudku sa nie je možné odvolať.
28. októbra 2009 - Ústavný súd SR prijal sťažnosť prevádzkovateľa pezinskej skládky voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR na ďalšie konanie a zároveň rozhodol o odklade vykonateľnosti rozsudku NS SR.
2. júna 2010 - Okresná prokuratúra Bratislava II zamietla oznámenie Pezinčanov vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu poškodzovania cudzích práv v súvislosti s pezinskou skládkou. Toho sa mali údajne dopustiť bývalý predseda predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka (ES) Ján Man st. a Jozef Dučák zo spoločnosti Westminster Brothers (WB). V trestnom oznámení pezinskí aktivisti poukazovali na predstieraný prevod práv medzi ES a WB v konaní o povoľovaní skládky. Prokurátorka v odôvodnení rozhodnutia uviedla, že sa nepreukázal podvodný úmysel.
23. júla 2010 - Ústavný súd zrušil rozsudok Najvyššieho súdu (NS) SR vo veci pezinskej skládky odpadov a vrátil mu prípad na ďalšie konanie.
TASR