SME

Pezinská skládka je stále uzavretá, čaká sa na súdy

Spustenie prevádzky skládky čaká na rozhodnutie súdov. S jej povolením však nesúhlasia občania Pezinka.

Peniznčania a aktivisti protestovali minulý rok pred Úradom vlády.Peniznčania a aktivisti protestovali minulý rok pred Úradom vlády. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Pezinská skládka odpadov, ktorá dlhodobo vzbudzovala odpor miestnych obyvateľov, je v súčasnosti uzavretá.

O odobrení či zrušení povolenia na jej prevádzkovanie musí opätovne rozhodnúť Najvyšší súd, ktorý čaká na stanovisko Súdneho dvora Európskej únie k niektorým otázkam súvisiacim s povoľovaním skládky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Povolenie už raz NS SR zrušil, s jeho rozhodnutím však nesúhlasil Ústavný súd, ktorý mu vrátil vec na nové prejednanie. Skládka je tak od augusta minulého roku uzavretá a nevozí sa na ňu odpad.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Man ml. zo spoločnosti Bricorp development, ktorá má skládku v prenájme od spoločnosti Ekologická skládka, potvrdil, že spustenie prevádzky skládky čaká na rozhodnutie súdov.

Ako poznamenal pre TASR, je presvedčený, že povoľovanie skládky prebehlo v poriadku. S tým však naďalej nesúhlasia občania.

Ako však pre TASR ozrejmila Zuzana Čaputová z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta a advokátka spolupracujúca s Via Iuris, aktivisti naďalej trvajú na tom, že skládka by prevádzkovaná byť nemala.

Zrušený rozsudok

Ústavný súd zrušil rozsudok Najvyššieho súdu vo veci pezinskej skládky odpadov a vrátil mu prípad na ďalšie konanie. Nález bol vydaný 27. mája.

Ako z neho vyplynulo, rozsudkom, svojím konaním i tým, že predtým NS SR nariadil odklad vykonateľnosti povolenia na skládku, bolo porušené základné právo prevádzkovateľa, spoločnosti Ekologická skládka.

SkryťVypnúť reklamu

Ústavný súd rozhodoval o sťažnosti prevádzkovateľa voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.

Ten v máji 2009 zrušil rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) potvrdzujúce právoplatnosť povolenia na výstavbu a prevádzku skládky.

Nález ÚS SR nie je potvrdením zákonnosti skládky v Pezinku, keďže to nebolo predmetom konania pred ÚS SR. ÚS sa vyjadroval iba k postupu a rozhodnutiam NS.

Petícia v Európskom parlamente

Pezinská skládka odpadov vzbudila veľký odpor u miestnych obyvateľov. Tí sa preto okrem iného obrátili aj na Európsky parlament s petíciou, v ktorej upozorňujú na porušenie ich práv vyplývajúcich z Aarhuského dohovoru.

Proti skládke aktivisti usporiadali tiež niekoľko protestov v Pezinku, pred Úradom vlády či ministerstvom životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Vybudovanie a prevádzku skládky odobril vydaním integrovaného povolenia Inšpektorát životného prostredia Bratislava. Jeho rozhodnutie neskôr potvrdila aj SIŽP. Podkladom pre toto povolenie bolo územné rozhodnutie vydané Krajským stavebným úradom v Bratislave.

Na čele úradu bol Ján Man mladší (nominant Smeru), vlastník 130-tisíc m2 pozemkov pod navrhovanou skládkou a syn vtedajšieho predsedu predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka (ES) Jána Mana, ktorá žiadala o povolenie skládky.

Man ml. neskôr zo svojej funkcie na vlastnú žiadosť odstúpil. Ján Man ml. neskôr pred Najvyšším súdom oznámil, že sa stal predsedom predstavenstva ES.

Súdny spor v súvislosti so skládkou v Pezinku

Prípad vybudovania skládky v Pezinku sa začal ešte pred 12 rokmi.

BRATISLAVA. Pred 12 rokmi sa vtedajšia štátna tajomníčka na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR Zdenka Tóthová sa 8. februára 1999 stretla v Pezinku so zástupcami občianskej iniciatívy (OI) Skládka do mesta nepatrí, ktorí z obavy o bezpečné životné prostredie žiadali vyriešiť problém skládky nebezpečných odpadov v lokalite Stará a Nová jama. Vybudovanie pezinskej skládky zamestnáva súdy v SR do dnešných dní.

11. apríla 2006 - Pezinskí poslanci sa na mimoriadnom zastupiteľstve zaoberali nálezom Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý konštatoval nesúlad ich prijatých nariadení s článkami Ústavy SR, zákona o odpadoch a zákona o obecnom zriadení. Mesto navrhlo skládku vybudovať v lokalite Panholec pri katastrálnom území Viničné, kým akciová spoločnosť Ekologická skládka v lokalite Nová jama.

30. novembra 2006 - Krajský stavebný úrad v Bratislave vydal rozhodnutie vo veci návrhu na vydanie územného rozhodnutia o umiestnení stavby - skládka odpadov v Pezinku v lokalite Nová jama.

12. októbra 2007 - Mestské zastupiteľstvo v Pezinku schválilo návrh na skládkovanie tuhého komunálneho odpadu na skládke odpadov v obci Dubová, a to do výberu nového zmluvného partnera, ktorý mal vzísť zo súťaže v zmysle zákona o verejnom obstarávaní.

22. januára 2008 - Inšpektorát životného prostredia (IŽP) Bratislava vydal integrované povolenie na vybudovanie a prevádzku novej skládky odpadov v Pezinku v lokalite Nová jama. IŽP tak podľa zástupcov OI Skládka do mesta nepatrí urobil na základe územného rozhodnutia Krajského stavebného úradu v Bratislave. Na čele úradu bol v tom čase nominant Smeru-SD Ján Man mladší, vlastník pozemku pod navrhovanou skládkou, a syn Jána Mana staršieho, ktorý o výstavbu skládky žiadal.

19. februára 2008 - Spoločnosť Ekologická skládka, a.s., odstúpila od projektu výstavby kontroverznej skládky Nová jama v Pezinku a celý projekt odovzdala tretej osobe. Mala ňou byť americká firma Westminster Brothers (WB).

21. februára 2008 - Minister životného prostredia SR Jaroslav Izák a minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek listom podali podnet na krajskú prokuratúru ohľadne preskúmania zákonnosti postupu orgánov verejnej správy v súvislosti so skládkou odpadov v Pezinku.

5. marca 2008 - Slovenská inšpekcia životného prostredia vydala výzvu pre nového prevádzkovateľa skládky - Westminster Brothers, v ktorej zakázala akékoľvek stavebné práce na skládke až do nadobudnutia právoplatnosti integrovaného povolenia.

9. mája 2008 - Primátori a starostovia Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu (ZMOMKR) deklarovali svoj súhlas s výstavbou skládky odpadov v schválenej Novej jame v Pezinku. Súhlas združenia potvrdil nový prevádzkovateľ skládky, spoločnosť Westminster Brothers.

18. júna 2008 - Inšpektorát životného prostredia v Bratislave vydal rozhodnutie, ktorým nariadil bezodkladné zastavenie prác na stavbe skládky odpadu v Pezinku.

20. júna 2008 - Prokurátor Generálnej prokuratúry SR uverejnil stanovisko, z ktorého vyplynulo, že územné rozhodnutie vydané KSÚ v Bratislave o vybudovaní skládky v Pezinku je zákonné.

18. augusta 2008 - Slovenská inšpekcia životného prostredia rozhodla, že námietky pezinských aktivistov a primátora mesta Pezinok Olivera Solgu proti vydaniu integrovaného povolenia na výstavbu skládky sú neopodstatnené.

3. septembra 2008 - OI Skládka nepatrí do mesta podala žalobu na bratislavský Krajský súd proti rozhodnutiu Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorá potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu skládky odpadov v Pezinku.

20. októbra 2008 - Mestské zastupiteľstvo v Pezinku opäť odmietlo výstavbu kontroverznej skládky odpadov v Novej jame i spochybňujúce vyjadrenia žiadateľov o skládku týkajúce sa neplatného územného plánu mesta a všeobecného záväzného nariadenia.

25. novembra 2008 - Ministerstvo životného prostredia SR vydalo predbežné opatrenie, ktorým rozhodlo o bezodkladnom zastavení všetkých prác na stavbe skládky. MŽP SR zaslalo svoje rozhodnutie aj zástupcovi investora Westminster Brothers Mariánovi Kočnerovi. Splnomocniteľ Nick Weller z WB (USA) však zaslal ministerstvu odvolanie plnomocenstva pre Jozefa Dučáka a Mariána Kočnera. Táto skutočnosť skomplikovala zastavenie výstavby skládky odpadu pri Pezinku.

3. decembra 2008 - S odvolaním sa na zistenia ekologických aktivistov v Pezinku a na vyjadrenia podnikateľa Mariána Kočnera médiá informovali, že prevádzkovateľom a stavebníkom skládky bola a zostala Manova spoločnosť Ekologická skládka, nie spoločnosť Westminster Brothers.

4. decembra 2008 - Krajský súd (KS) v Bratislave zamietol žalobu Pezinčanov proti rozhodnutiu Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorá potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu.

17. apríla 2009 - Najvyšší súd SR pozastavil na základe podnetu skupiny Pezinčanov prevádzku skládky odpadov neďaleko mesta Pezinok.

29. apríla 2009 - Pezinskí aktivisti zablokovali príjazdovú cestu do areálu Pezinských tehelní, v ktorých sa nachádza sporná skládka odpadov. Pezinčania tým chceli upozorniť na nerešpektovanie rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý rozhodol, že skládka sa nemôže zavážať až do definitívneho rozhodnutia o zákonnosti jej povolenia. Majiteľ skládky Ján Man si však rozhodnutie neprebral a začal narýchlo skládku zavážať.

28. mája 2009 - Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), v ktorom potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu a prevádzku pezinskej skládky odpadov Proti rozsudku sa nie je možné odvolať.

28. októbra 2009 - Ústavný súd SR prijal sťažnosť prevádzkovateľa pezinskej skládky voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR na ďalšie konanie a zároveň rozhodol o odklade vykonateľnosti rozsudku NS SR.

2. júna 2010 - Okresná prokuratúra Bratislava II zamietla oznámenie Pezinčanov vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu poškodzovania cudzích práv v súvislosti s pezinskou skládkou. Toho sa mali údajne dopustiť bývalý predseda predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka (ES) Ján Man st. a Jozef Dučák zo spoločnosti Westminster Brothers (WB). V trestnom oznámení pezinskí aktivisti poukazovali na predstieraný prevod práv medzi ES a WB v konaní o povoľovaní skládky. Prokurátorka v odôvodnení rozhodnutia uviedla, že sa nepreukázal podvodný úmysel.

23. júla 2010 - Ústavný súd zrušil rozsudok Najvyššieho súdu (NS) SR vo veci pezinskej skládky odpadov a vrátil mu prípad na ďalšie konanie.

TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 337
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 569
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 343
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 382
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 543
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 246
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 554
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu