BRATISLAVA. Spomienkové stretnutie pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, pripomínajúcej pochod vysokoškolákov ulicami mesta zo 16. novembra 1989, uskutočnilo sa dnes na Šafárikovom námestí. Pripravili ho UK a Ústav pamäti národa (ÚPN), prítomní boli študenti a pedagógovia UK a jej fakúlt, zástupcovia ÚPN a verejnosť.
Rektor UK prof. Karol Mičieta spolu s predsedom správnej rady ÚPN Ivanom Petranským položili vence k pamätnej tabuli, ktorá pripomína pamätný pochod vysokoškolákov spred 22 rokov.
Rektor v príhovore konštatoval, že sprievod vysokoškolákov ulicami Bratislavy v predvečer Medzinárodného dňa študentov v roku 1989, ktorí vyjadrili nespokojnosť s vtedajším stavom spoločnosti, bol významnou udalosťou na ceste k slobode. Je veľmi dôležité aj dnes si ho pripomínať, preto ocenil účasť všetkých občanov na spomienkovom stretnutí.
Ivan Petranský konštatoval, že predvlani, pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie, Ústav pamäti národa inicioval osadenie pamätnej tabule na tomto mieste, aby sa nezabudlo na udalosť, ktorá sa s odstupom času stávala stále menej známou, avšak v rámci Slovenska bola významnou súčasťou procesu príchodu demokracie a slobody.
"Sprievodom študentov, ktorí 16. novembra 1989 pochodovali mestom a pred ministerstvom školstva manifestačne predniesli svoje požiadavky, sa prejavila nespokojnosť mladých ľudí so spoločenskými pomermi a túžba po ich zmene. Manifestácia bola aj vyvrcholením odhodlania angažovaných skupín mladých, ktorí sa stretávali dlhodobo v rámci ekologických, ochranárskych či kresťanských aktivít," povedal Petranský. Súčasne pripomenul, že mladí počas trasy pochodu ulicami Bratislavy sa zastavili aj pri budove UK a na mieste, kde bola pri okupácii v roku 1968 zastrelená Danka Košanová, položili kvety.
"Aj v dnešnom čase je obdivuhodná a hodná pripomínania si najmä osobná odvaha jednotlivcov, ktorí svoje požiadavky prednášali sledovaní policajnými autami a pozornými kamerami," konštatoval.
ÚPN si uvedomuje svoju úlohu systematicky zhromažďovať a odborne dokumentačne spracovávať všetky druhy informácií, dokladov a dokumentov vzťahujúcich sa na dobu neslobody a chce zachovať aj pamiatku na túto udalosť a prostredníctvom pamätnej tabule ju pripomínať širokej verejnosti. "Som preto rád, že Univerzita Komenského umožnila inštaláciu tabule, pri ktorej sa tu opakovane stretávame a verím, že toto miesto aj počas roka bez slov pripomína jednu z najcennejších hodnôt - hodnotu slobody," vyzdvihol predstaviteľ ÚPN.