BRATISLAVA. Po tom, ako musela po 12 rokoch skončiť s kníhkupectvom na Michalskej ulici, otvorila predajňu kníh vo vedľajšej uličke v historickom centre.
Na začiatku mesiaca však po šiestich rokoch zavrela aj tento priestor.
Bratislava tak neprišla len o miesto, kde sa dali kúpiť knihy, ale aj o osobný prístup ku každému zákazníkovi, literárnu kaviareň a dejisko malých podujatí.
Marta Šáteková, majiteľka kníhkupectva Ex libris, prezrádza, že posledné roky boli pre obchod bojom o prežitie. „Snažila som sa, no ekonomické dôvody ma prinútili zavrieť.“
Sieť je horšia než kríza
Malé kníhkupectvá ničí sieť predajní s knihami. Po Panta Rhei otvorilo nedávno centre Bratislavy predajňu aj kníhkupectvo Martinus.
„Veľké obchody priniesli zmenu, majú širokú ponuku, ktorú som ja ako malé kníhkupectvo nemohla mať. No ponúkala som osobný kontakt a rozhovor,“ hovorí Šáteková. „Mala som stálych zákazníkov.“
Majiteľ kníhkupectiev Artforum, Vladimír Michal hovorí, že otvorenie obchodného centra s veľkým kníhkupectvom je pre malú predajňu kníh horšie ako hospodárska kríza.
„Kníhkupec, ktorý sa zaoberá predajom kvalitnej literatúry je na Slovensku ohrozeným druhom,“ vraví Michal.
Dodal, že skrachovanie im zatiaľ nehrozí. Martinus vraj nie je pre nich takou konkurenciou ako Panta Rhei. „Je to len výdajňa internetového obchodu.“
Prišlo pivo a cigarety
Šáteková chcela kníhkupectvu Ex libris pomôcť nefajčiarskou kaviarňou. „No nie som kaviarnik, bolo to len kvôli kníhkupectvu, robila som tam podporné akcie.“
Spolu s Ex librisom tak zaniklo aj miesto literárnych stretnutí. Klasickou akciou bol napríklad knižný bazár.
„Chcela som, aby knihy kolovali, majú svoje posolstvo, nie sú tovarom,“ dodáva.
Kaviareň na Prepoštskej v Stredoeurópskom dome fotografie ostala. Obchodík s knihami sa zmenil na fajčiareň, v priestore začali aj čapovať pivo.
Ex libris nebol online
Či Ex libris ožije do tretice, Šáteková dnes nevie. Hovorí, že má nejaké ponuky a úvahy. „Mám jeden hriešny sen, obchodík s pôvodnou slovenskou literatúrou,“ vraví. „Máme dobrých slovenských autorov, nehanbila som sa ich predávať.“
Priznáva, že neúspech jej predajne v dnešnej dobe chápe. „Nevyužívam internet, neviem sa predať, nerobím si reklamu, nikdy ma to nezaujímalo, mňa zaujímal kontakt s ľuďmi, pozorovala som, čo si kupovali, a to mi internet neposkytuje.“
Centrum mesta malé obchody s knihami opúšťajú.
„Ku koloritu mesta patria aj obchodíky, je to škoda, stred Bratislavy je jednou veľkou kaviarňou, akoby tu nič iné nebolo, turisti idú potom do nákupných stredísk,“ dodáva Šáteková.
Odišli knihy, prišlo pivo a cigarety.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA
Kaviareň funguje ďalej.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA