
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC

Za zvukov bubnov predviedli v sobotu členovia bratislavskej skupiny Tovarišstva starých bojových umení a remesiel ukážky z bojovov tridsaťročnej vojny. Vystúpenie trvalo viac ako hodinu, v jednotlivých ukážkach sa stretli pešiaci, jazdci ale aj markytánky. Ženy okrem šermovania ovládali tiež strelné zbrane. Podarilo sa im tiež z nohavíc vyzliecť arogantného kapitána. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Na bývalom smetisku v Rusovciach, už dva roky zasypaného hlinou rastie kópia slovanského hradiska. V sobotu sa tam uskutočnilo predstavenie, v ktorom herci imitovali boje z čias celoeurópskeho vojnového konfliktu – tridsaťročnej vojny ( 1618 – 1648). Divákom ho predviedlo Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel z Bratislavy. „Hradisko zatiaľ nie je dokončené a tak ho využívame ako podporný tábor tridsaťročnej vojny,“ povedal umelecký šéf súboru Peter Koza. „Drevené stavby sú dosť podobné, preto sa nedopúšťame ťažkého hriechu. Hneď ako hradisko dokončíme, budeme hrať raný stredovek.“ V umeleckej skupine vystupujú Bratislavčania, pomáhajú aj študenti vysokých škôl. Predstavenie tridsaťročnej vojny malo premiéru pred ôsmimi rokmi v Bratislave, väčší úspech však zožalo v nemecky hovoriacich krajinách. Napríklad v Grazi ich videlo desať tisíc ľudí.
Do Insbrucku sa zase dostali tak, že celé predstavenie kúpil bohatý podnikateľ pre svoju dcéru, ktorá videla záznam v televízii. A aby nebola jedinou diváčkou, vstup bol voľný. U nás si ešte ľudia na podobné šou nezvykli. V sobotu sa v Rusovcich hralo dvakrát, raz bolo predstavenie komentované v slovenčine, o dve hodiny neskôr v nemčine. Na lúke ukázali bojové umenie žoldnierov zo 17. storočia, bojovali dôstojníci, jazdci, pikenieri, mušketieri, bojovníčky – markytánky, aj dámy. V boji sa stretla pechota s jazdou. Spolu s bojovým umením nechýbal pohľad do táborového života. Celý deň fungovala kováčska dielňa, v ktorej koval Tomáš Achs, známy svojim delom pod Michalskou bránou. Na drevených hradbách si niektorí odvážlivci vyskúšali stredoveké nástroje na mučenie. Ľuďom sa vystúpenie naozaj páčilo, ako povedala Anna Matisová zo Serede, všetci účinkujúci dali do hry srdce a radosť. (dro)