Právnici mesta neboli pripravení na rázny postup developera. Na súd neprišli, firma trvala na procese, aj bez protistrany.
BRATISLAVA. Spor Henbury Development a mesta o zbúranie Parku kultúry a oddychu odvčera rieši súd.
Pojednávanie sa však začalo bez zástupcov magistrátu. Právnička mesta neprišla, lebo ešte v piatok so spoločnosťou, ktorej patria pozemky pod PKO, rokovali o mimosúdnej dohode.
Dohoda alebo súd?
„Trváme na prejednaní a rozhodnutí veci,“ vyhlásil na súde právnik Henbury Development, ktoré na súde žiada zbúranie PKO do konca roka. Sudkyni navrhol, aby sa začalo pojednávať bez mesta. Tá pokrčila plecami. Podmienky na to boli splnené.
Mesto o termíne pojednávania vedelo. Chcelo len získať čas na vyjednávanie, a tak žiadalo, aby sa začiatok procesu odložil na neskôr. Súd v utorok volal zástupcom mesta, že sa pojednávanie uskutoční. Aj tak neprišli. "Slovenská metropola vyjadruje prekvapenie, magistrát nebol písomné informovaný o skutočnosti, že súd neakceptoval žiadosť mesta o odročenie pojednávania, reagoval hovorca magistrátu Ľubomír Andrassy.
„Máme právo na prejednanie veci bez zbytočných prieťahov,“ naliehal na súde právnik Henbury. Búracie povolenie na PKO je totiž platné len do konca roka.
Okrem toho, podľa neho mesto so spoločnosťou rokuje len o vpustení do budovy, čo so súdnym sporom nesúvisí. „To nie je pravda,“ krútila neskôr hlavou právnička mesta. „Stále sa rokuje o zámene pozemkov,“ tvrdila. Na súd prišla až po tom, čo sa radnica o začiatku súdu dozvedela od novinárov.
Búranie neodobrili
Kým prišla, zástupca Henbury sudkyni porozprával, ako ich mesto od roku 2005 naťahuje a odkladá zbúranie PKO, ktoré mu sľúbilo.
Právnička mesta namietala, že na búranie nikto nemá mandát. „Zbúranie akejkoľvek budovy vo vlastníctve mesta je závažný právny úkon, na ktorý je potrebný súhlas poslancov,“ hovorí právnička. Henbury si však myslí, že poslanci to odobrili automaticky, keď schválili predaj pozemkov.
Pojednávanie sa nakoniec skončilo, pretože právnici mesta nemali pripravené ďalšie argumenty. Od júna, keď súd dostal žalobu, k nej nenapísali vyjadrenie. Mesto pritom vychádza z právnej analýzy občianskych aktivistov, ktorú dostalo už v januári.
Chcú trhové nájomné
S Henbury sa dodnes dohodli len na jednom – ľudí z magistrátu vpustili do budovy, ktorá potrebuje nevyhnutnú údržbu. Spoločenské akcie sa tam ešte nevrátia.
"Mesto vykoná v nadchádzajúcich dňoch komplexnú prehliadku objektu a príjme opatrenia, ktoré zabezpečia nevyhnutnú technickú prevádzku a údržbu PKO. Ide hlavne o energetické zabezpečenie prevádzky budovy pre nadchádzajúce zimné mesiace, aby nedošlo k ďalšiemu možnému znehodnoteniu, poškodeniu objektu," povedal hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Henbury mestu v roku 2006 prenajalo pozemky pod PKO za korunu ročne až do nájdenia náhrady. Teraz už žiada štyri eurá za štvorcový meter. To by za celý pozemok vyšlo asi 26-tisíc eur mesačne.
Zadlžené mesto ponúka euro mesačne. Keď sa nedohodli, podal žalobu aj magistrát. „Nech súd určí nájomné a vecné bremeno,“ hovorí šéf magistrátu Viktor Stromček (Smer).
Tisíce pôjdu do kotla PKO
Zadlžená Bratislava bude za kúrenie v prázdnom PKO platiť tisíce eur. Na sprístupnení budovy sa mesto a investor stále nedohodli.
BRATISLAVA. Opustené a tmavé budovy Parku kultúry na bratislavskom nábreží dostalo dnes mesto späť. Život do nich sa však tak skoro nevráti. Vlastník pozemkov pod PKO, firma Henbury, ktorá tu chce stavať a má na budovy platné búracie povolenie, pustila mesto dnu len kvôli opravám a vykurovaniu.
„Kultúrne a spoločenské akcie sú druhou vecou, od toho sme ešte veľmi veľmi ďaleko,“ hovorí riaditeľ magistrátu Viktor Stromček (Smer). Dodal, že na to, aby mohli budovať opäť fungovať, potrebujú opravy. „Musíme si uvedomiť, aký je stav budovy, inšpektorát práce a bezpečnostný techniky by nám asi ťažko dovolil usporiadať tam akcie.“
Náklady na spustenie a prevádzku kotolne počas zimy spolu s údržbou odhadol Stromček na 150-tisíc eur.
Na otázku, či to nie je pre zadlžené mesto priveľa, Stromček povedal, že ak nemá prísť k znehodnoteniu budovy zimnú prevádzku mesto zabezpečiť musí . „Mestskí poslanci sa jasne vyjadrili, že nechcú, aby sa budova búrala.“
Koľko bude mesto stáť sfunkčnenie PKO je podľa Stromčeka zatiaľ nejasné. Mesto musí najskôr zistiť, v akom stave sú budovy. Magistrát sa s Henbury stále nedohol ani na sprístupnení budovy. Sporia sa o nájomnom za pozemky.
Mesto ich chce využívať za jedno euro mesačne, Henbury však chce 4 eurá za meter štvorcový, čo by za celý pozemok vyšlo asi 26-tisíc eur mesačne.
„Nájomné je aj predmet súdneho sporu,“ dodal Stromček. „Nech súd určí nájomné a vecné bremeno.“
Lucia Tkáčiková
Autor: lut