Výstavu otvorili v Ústave architektúry Slovenskej akadémie vied. Potrvá do 13. januára 2012.
BRATISLAVA. Dnes ju otvorili v Ústave architektúry Slovenskej akadémie vied (ÚSTARCH SAV) v Bratislave.
"Naším cieľom nie je romantický príbeh hromadnej bytovej výstavby, ale na sídliská sa pozeráme reálne s využitím verejného priestoru, analyzujeme hodnoty," zdôvodnila na prednáške Henrieta Moravčíková z ÚSTARCH SAV.
Prvá etapa do roku 1960
Podľa nej Bratislava bola laboratórium pre panelákovú výstavbu a tá prebiehala v jednotlivých obdobiach v rôznych lokalitách podľa územného plánu mesta z roku 1956. V prvej etape do roku 1960 postavili sídliska Krasňany, Februárka, Teplická, Ružová dolina, Hostinského a Kukučinová-Škultétyho.
"Sídlisko Hostinského bolo prvé s charakteristickými znakmi sídliska. Ružinov bol zasa prvým významným veľkým sídliskom z obdobia druhej etapy výstavby (1961 - 1975). Na 348 hektároch postavili 15.000 bytov pre 56.200 obyvateľov," povedala Moravčíková.
Tlaky po 1969
Veľký tlak na výstavbu nastal po roku 1969, keď sa Bratislava stala hlavným mestom SSR. Vznikali v ňom nové inštitúcie, prichádzali občania z iných slovenských lokalít. "Tiež sa rodilo veľa tzv. Husákových detí a bol nedostatok bytov. Postavilo sa najväčšie sídlisko v Európe Petržalka (1967 - 1980), avšak jej pôvodný koncept nebol dodržaný," charakterizovala Moravčíková na 74 hektároch realizovanú výstavbu takmer 50.000 bytov pre 158.000 obyvateľov.
Okrem urbanisticky kvalitného sídliska Ružinov vyzdvihla architektonické riešenie sídliska Karlova Ves, kde sa vraj prvýkrát vo východnej Európe uplatnila vertikálna segregácia MHD a experimentálna výstavba objektov na kopcovitom teréne.
Posledné sídlisko v Devínskej
Výstava je interaktívnou architektonicko-umeleckou inštaláciou, ktorá prezentuje vývoj hromadnej bytovej výstavby v Bratislave až po posledné sídlisko v Devínskej Novej Vsi. Tento proces výrazne ovplyvnil celkový obraz mesta. Expozícia vychádza z aktuálnych výskumov Oddelenia architektúry ÚSTARCH SAV súvisiacich s pripravovanou publikáciou Bratislava: Atlas sídlisk.
Návštevník ma prvýkrát možnosť vidieť 21 máp sídlisk (napr. aj Záhumenice, Barónka, Experimentálka či Medzi jarkami) skonštruovaných špeciálne pre tento atlas. Mapy sú položené na drevených paletách a polystyréne, ktorý sa používa na zatepľovanie panelákov.
Okrem kníh a iných dokumentov si možno pozrieť architektonickú štúdiu Podhradia z roku 1959 i rozoberací umelecký objekt Panelák? od výtvarníka Tomáša Džadoňa. Mapy okrem základných informácií obsahujú aj plánované typy domov T06B, BA, ZT, ZTB, P1.15, T11 a iné.
Výstava potrvá do 13. januára 2012.
Autor: lut