Kolekcia búst barokového sochára Messerschmidta je ukrytá v depozite.
STARÉ MESTO. Zatiaľ čo za diela tereziánskeho sochára Franza Xavera Messerschmidta v zahraničí platia milióny, v Bratislave, kde ich vytvoril, ho nič nepripomína. Aj jeho dom pod Hradom za komunizmu zrovnali so zemou.
S myšlienkou vytvoriť Messerschmidtovo múzeum teraz prišla neznáma spoločnosť, ktorá nesie jeho meno. Vyhliadla si na to budovu pri Primaciálnom paláci, ktorá patrí mestu.
Vzácna kolekcia
Jednu z búst, tvár muža, pokrivenú bolesťou, možno vidieť v parížskom Louvri. Múzeum za tento originál zaplatilo päť miliónov dolárov. Bratislava má celú kolekciu škľabiacich sa tvárí – až 77. Väčšina je skrytá v depozite Slovenskej národnej galérie, jej návštevníci môžu vidieť 12 z nich.
Poslancom mesta sa myšlienka múzea zapáčila. Naposledy takmer odhlasovali, že malý palác na Uršulínskej ulici prenajmú združeniu za euro ročne – ak zaplatí múzeum.
Má to však dva háčiky. Z paláca by museli vysťahovať ľudí Bratislavského kultúrneho a informačného strediska. A navyše nie je isté, či SNG diela požičia. „Galéria od žiadneho združenia nedostala výzvu na zapožičanie búst,“ napísala galéria.
Zástupcovia Messerschmidtovej spoločnosti Dušan Blattner a Karol Kállay mestu napísali, že by „zabezpečili vytvorenie kópií všetkých dostupných hláv“. Obaja stoja aj za projektom prestavby parčíka pri parlamente na podzemné garáže.
Ešte to preveria
Poslanci nakoniec prenájom neodobrili. Primátor Milan Ftáčnik (s podporou Smeru) materiál stiahol s tým, že ešte preveria, či na vytvorenie múzea spoločnosť potrebuje celú budovu v historickom centre.
BKIS – mestská organizácia pre kultúru, ktorá tam sídli, neuvažuje, že by podobné múzeum zriadila sama.
„S ohľadom na finančnú situáciu s prevádzkovaním novej galérie zatiaľ nepočítame,“ odkázala BKIS.
Kto bol Franz Xaver Messerschmidt
(1736 - 1783)
Doma takmer zabudnutý, v zahraničí slávny
Barokový sochár, tvoril alabastrové busty pre viedenský cisársky dvor a bohatých Viedenčanov, vyučoval v cisárskej Akadémii.
Viedeň opustil, keď ho kolegovia odmietli vymenovať na miesto profesora, v podozrení, že je psychicky chorý.
Posledné roky tvoril v Bratislave, kúpil si dom na predmestí Zuckermandel. Tu sa venoval sérii expresívnych „charakterových hláv“.
Z jeho diela sa nezachovalo veľa, v roku 2005 získalo takmer za 5 miliónov dolárov jednu jeho bustu na newyorskej dražbe parížske múzeum v Louvri. Na aukcii Sotheby's zase dve Messerschmidtove busty vydražili za rekordné ceny - Muža so zlou náladou za 4,8 milióna dolárov a Neschopného fagotistu za 2,48 milióna.
Viac si prečítajte tu.
Busta, za ktorú dalo jedno z najprestížnejších múzeí sveta - Louvre päť miliónov dolárov.
FOTO - LOUVRE