SME

Farbu domov nik nestráži

Zatepľovací boom priniesol divoké farebné kombinácie na fasády bytoviek.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Farebné kombinácie si môže každá bytovka vybrať sama. Nikto to nediktuje ani nezastaví.

BRATISLAVA. Ako nepodarená rubikova kocka či ako zmes nudnej šedi s krikľavými odtieňmi zelenej a žltej vyzerajú bratislavské sídliská. Susedia z dvoch vchodov v jednom bloku sa nezhodnú na fasáde a farby sa bijú. Nikto im neprikáže, aby svoje domy zladili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Bratislave je všetko na rozhodnutí vlastníkov bytov, nerozhoduje magistrát, ani vedenie mestských častí.

A na rozdiel napríklad od Košíc či Banskej Bystrice nemajú ani poradný hlas.

SkryťVypnúť reklamu

Konrad: Farebné rady

Hlavná architektka mesta Ingrid Konrad sa napriek tomu prihovára, že by sa mali obyvatelia zatepľovaných domov aspoň poradiť.

„Práca s farbou by mala ostať v rukách odborníka. Inak vyzerá svetložltá fasáda v tieni na severnej strane budovy a inak na skoro celý deň osvetlenej južnej fasáde. Sídliská vznikali ako celky, a tak by sa mali aj farebne správať,“ hovorí hlavná architektka.

V začiatkoch zatepľovania chceli ľudia najmä sýte a výrazné farby. „Sú drahé a často nie sú vhodné, pretože absorbujú veľa tepla. Môžu vzniknúť mikrotrhliny a následne poruchy v konštrukciách,“ upozorňuje Ľubomír Keleman, šéf úradu hlavného architekta v Banskej Bystrici.

Stavebné firmy však nechcú, aby im do práce hovorili úradníci. „Nebol by som nadšený, ak by do toho mal niekto kafrať,“ hovorí stavebník Štefan Tarnai. „Potom by sme mali všetky bytovky sivé alebo zelené. To tu už bolo.“

SkryťVypnúť reklamu

Vzor: Papagáj

Bledozelená, ostročervená, tmavožltá. Pri ceste Petržalkou alebo Karlovou Vsou sa cítite ako na prehliadke najpestrejších juhoamerických papagájov. Niektoré domy sú zaujímavým experimentom, no do okolia vôbec nezapadajú.

Farbu panelákov si určujú vlastníci bytov po vzájomnej dohode a mestská časť ani magistrát či stavebné úrady do toho nemôžu nič hovoriť.

Takmer nikto sa nepýta

„Žiadne zákony neurčujú kompetencie samosprávy pri farebnosti fasád obytných domov,“ tvrdí hovorkyňa Petržalky Mária Grebeňová. „Raz za čas investor požiada mestskú časť o stanovisko. Vo väčšine prípadov nemáme námietky,“ hovorí.

Ministerstvo dopravy však tvrdí, že každé mesto, ktoré má hlavného architekta, mu môže určiť aj právomoci.

Návrat k sivej nehrozí

Bratislavská hlavná architektka Ingrid Konrad si myslí, že na farebnosť sídlisk treba dohliadať. „Ešte za socializmu som ako študentka volala do telefonickej diskusie, čo s tou sivou panelovou Petržalkou.“ Sivá panelová Petržalka sa odvtedy zmenila na rôznofarebnú.

SkryťVypnúť reklamu

„Tiež sme zatepľovali dom a dohadovali sme sa na farbe. Každému sa páči niečo iné

a potom to aj tak vyzerá,“ vraví Dušan Vnenčák z Petržalky, ktorého firma zabezpečuje technickú správu budov. Bratislave podľa neho chýba niekto, kto by farby panelákov odobroval.

Smerom ku kvetinkám

Stavebník Štefan Tarnai hovorí, že farebné domy sú naopak niekedy plusom sídliska. „Človek sa potom ľahšie orientuje, povie si, aha, vedľa toho kvetinkového domu.“

Zodpovednosť by podľa neho mal niesť architekt rekonštrukcie či nového domu, ktorý farebné vyriešenie vlastníkom bytov navrhne. „Šialenosti väčšinou vzniknú, ak si vlastníci niečo vymyslia a nekonzultujú to s architektom.“

Mestské časti v Bratislave môžu do výzoru budov hovoriť, len ak ide o pamiatkovú zónu, ktorá v Petržalke alebo Karlovej Vsi nie je.

Rozhoduje náhoda

Zateplené sídliská sú nesúrodé, na fasádu ide farba, ktorá zostala, hovorí architektka KATARÍNA JÄGROVÁ.

Ako sa vám páčia slovenské sídliská?

farby_res.jpg„Kedysi boli plánované. Dnes si ľudia zatepľujú svoje bytovky, no neberú ohľad na pôvodný architektonický zámer. Človek si možno povie, že tie pestrofarebne zateplené domy vyzerajú zaujímavo a zdajú sa čistejšie, no z architektonického hľadiska pôsobia nesúrodo. Pôvodne bol koncept bytovky napríklad zvýraznenie schodísk alebo jadra. Dnes sa zdá, že ľudia si dom nechajú nafarbiť úplne náhodne. Jednoducho, ostala nám tu ešte nejaká farba, dajme to tu okolo okna, tu okolo balkóna.“

Čo má urobiť mesto?

„Veľa vecí si uvedomujeme až spätne. Možno zmena nastane pri ďalšej obnove bytoviek o päť, šesť rokov, keď farby opäť vyblednú. Vtedy budú musieť zasiahnuť mestá, mať svoj zámer a prípadne určiť farebné zóny. Nič teda nie je stratené, mesto sa vyvíja, no treba začať čo najskôr.“

Aké farby sú najvhodnejšie?

„Je veľa známych domov v krikľavých aj tmavých odtieňoch a predsa majú svoje čaro. Ide hlavne o estetiku a zladenie s okolím, najdôležitejší je koncept. Ak chceme nejaký prvok potlačiť, použijeme menej žiarivú farbu a naopak.“

Michal Durdovanský

Extrémy majú aj v Košiciach a Banskej Bystrici

Košice a Banská Bystrica farbu domov konzultujú. Aj im občas ujde „nohavičkovo ružová“ či „problémová sýta“.

BANSKÁ BYSTRICA, KOŠICE. Mestá nie sú úplne bez hlasu pri maľovaní domov krikľavými farbami. Majiteľom bytov môžu robiť cez hlavného architekta aspoň konzultanta.

Využívajú to napríklad v Košiciach, kde sa farbu bytoviek snažia regulovať. Ani tam však nedokážu zastaviť extrémy, mesto má iba poradný hlas. „Napríklad podľa plánu hnedý dom skončil nohavičkovo ružový s takou žltkastou farbou. Snažíme sa takýmto prípadom predchádzať,“ vraví Petronela Királyová z košického magistrátu.

Vzorec na ulicu

V Banskej Bystrici sa snaží farebnosť panelákov usmerňovať útvar hlavného architekta. Niečo zachytia, niečo prejde.

Magistrát nemôže o farbe rozhodnúť, často ju však konzultuje. „Voláme to vzorec. Snažíme sa, aby jednotlivé celky, napríklad bloky alebo ulice, mali podobnú farebnosť, ale mali by sa odlišovať v detailoch,“ hovorí riaditeľ útvaru hlavného architekta Ľubomír Keleman. Problémom je podľa neho určiť hranicu medzi vkusom a nevkusom,

Obláčiky a sýte farby

Poliaci zateplili dom a pomaľovali ho obláčikmi na modrej oblohe, na steny nakreslili popínavú zeleň, iné domy, dokonca sa prechádza po stene žena. Vkusné? Nevkusné? Ani Keleman nepozná odpoveď. Tvrdí však, že útvar sa snaží predísť „hrozným“ farbám, ktoré sa najmä na začiatku zatepľovania objavili.

„V rámci stavebného konania sa to dá podchytiť. Odporučíme farby, ale niekedy to narazí na názor vlastníkov bytov. Chcú iné aj problémové sýte farby. V poslednom čase sa však väčšinou vieme s vlastníkmi dohodnúť.“

Daniel Vražda, md

dom_res.jpg

Asi najviac farieb v Bratislave má Hotel Spirit pri hlavnej stanici. Komunita webových dizajnérov InstantShift ju zaradila do päťdesiatky nezvyčajných stavieb sveta aj s operou v Sydney či s vežou Agbar v Barcelone.

FOTO – ARCHÍV

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 343
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 473
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 268
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 310
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 925
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 457
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu