Niekdajšia turistická reštaurácia pri Železnej studienke chátra, starosta núka dohodu.
BRATISLAVA. Kto ju nepozná, zľakne sa. Jej hrozivý skelet presvitá medzi stromami už z diaľky. Bývalá výletná reštaurácia Snežienka pri lanovke na Kamzík chátra už roky.
Pri výletoch ju ľudia často obchádzajú, leží totiž v rekreačnej zóne Bratislavského lesoparku v Malých Karpatoch.
Hotel, proti ktorému Bratislavčania bojovali petíciami, z nej pravdepodobne nebude. Ochranári upozorňovali na znečistenie územia a vážny precedens, ktorý by v chránenej lokalite znamenala výstavba a autá.
Aj preto starosta Nového Mesta Rudolf Kusý (nezávislý) zastavil územné konanie na hotel. Rozhodnúť tak musí krajský stavebný úrad.
„Za prijateľné riešenie považujeme reštauračné zariadenie s niekoľkými izbami,“ povedal novomestský hovorca Marek Tettinger.
Firma Snowdrop ponuku zatiaľ nekomentuje. Výstavbu sľubuje na svojom webe už od roku 2006.
Zmena vedenia, zmena názoru Z niekdajšej reštaurácie Snežienka, ktorá chátra od začiatku 90. rokov, je rozpadajúci sa skelet. Pred pár rokmi to vyzeralo, že v chránenej oblasti postavia poschodový hotel. Turisti, ochranári aj mestské lesy sa vtedy postavili proti. Výstavba mešká.
Medzičasom sa zmenilo vedenie mestskej časti Nové Mesto. Dlhoročný starosta Richard Frimmel (nezávislý) projekt napriek protestom podporoval. Petície vyhodnotil ako neopodstatnené.
Jeho nástupca Rudolf Kusý (nezávislý) je proti.
„Hotel môže výrazne zhoršiť kvalitu prostredia v lokalite Železnej studienky,“ vraví Kusý. „Lokalita patrí všetkým Bratislavčanom, ak chce investor stavať, musí predstaviť projekt, ktorý budú ľudia akceptovať.“
Starosta zastavil územné konanie na prestavbu schátranej reštaurácie. O zámere chce s investorom ďalej rokovať.
Hotel nie, len pár izieb Firma Snowdrop sa proti rozhodnutiu odvolala, prípad tak rieši krajský stavebný úrad.
Tettinger zastavenie konania vysvetľuje tým, že investor do žiadosti o územné rozhodnutie nedoplnil požadované údaje.
Kusý hovorí, že to, ako dnes vyzerá Snežienka, je neprijateľné, no rovnako neprijateľný je podľa neho aj projekt hotela.
Garáž aj wellness Snežienka 2006 – dlhodobý prenájom pozemkov firme Snowdrop; 2008 – petícia proti hotelu; 2009 – ministerstvo životného prostredia odporučilo prestavbu na hotel (vizualizácia na obrázku);
2010 – druhá petícia; 2011 – zastavenie územného konania.
Firma Snowdrop na naše otázky viac než týždeň neodpovedala. Na internete prezentuje hotel s wellnessom, reštauráciou a kaviarňou a začiatok výstavby v roku 2006.
Autá mali parkovať v podzemnej garáži aj na priľahlom parkovisku. K hotelu mala tiež zachádzať špeciálna autobusová linka.
Práve na dopravu a viac áut upozorňovali ochranári bojujúci proti hotelu.
Proti sa postavili aj mestské lesy. Riaditeľ bratislavskej organizácie Vladimír Kutka povedal, že Bratislavčania chcú viac než prechodné ubytovanie – chcú miesto na výlety.
Územný plán určuje v lokalite občiansku vybavenosť, urbanistická štúdia pre lesopark však podľa Tettingera hovorí, že tam nesmú stáť ubytovacie zariadenia.
Prestavbu reštaurácie napriek tomu odporučilo bývalé vedenie ministerstva životného prostredia. Vo svojom stanovisku odobrili prestavbu a nadstavbu Snežienky na hotel s 88 posteľami a parkoviskom.
Platia za ruinu Pozemky pod ruinou Snežienky má Snowdrop prenajaté. Nevyužíva ich, no platí, ročne ho stoja 9510 eur.
Zmluvu podpísali v roku 2006 a platí do konca marca 2015. Tettinger vraví, že sa dá predĺžiť.
Z bývalej reštaurácie ostala ruina.
FOTO - ARCHÍV SME