Tohtoročný program výstav je užší, ale opäť podáva obraz o fotografii v európskom rozpätí.
Christopher Steele-Perkins už fotografoval sovietske väznice, hladomor v Somálsku, vojnu v Afganistane, strednú triedu v Japonsku a v rámci projektu Euro Visions aj „nových Európanov“ na Slovensku.
Bolo to v roku 2004 a ako hovorí v aktuálnych FOTO novinách v rozhovore s Andrejom Bánom – nevedel vtedy o nás nič, no zaujímalo ho všetko.
„Fotil som v košických železiarňach, aj v magnezitkách v Gemeri. Videl som poľovníkov na Liptove, vojenský výcvik v Žiline, útulok pre bezdomovcov v Bratislave, bohoslovecký seminár v Spišskej Kapitule, rómsky pohreb, stredoslovenskú svadbu, dedinskú zabíjačku, súťaž heligonkárov aj koncert reggae na Horehroní.“
Počas festivalu Mesiac fotografie, ktorý sa začal v utorok prvou sériou vernisáží v bratislavskom Dome umenia, bude viesť prednášku a aj workshop s názvom Hore nohami a naruby.
Pozrite si fotografickú pozvánku na niektoré z výstav Mesiaca fotografie ››
Dvadsiatka zostáva
Tohtoročný program tvorí 26 skupinových či individuálnych výstav, prednášky, tvorivé dielne a ďalší sprievodný program. Podobne ako Perkinsova tvorba siaha do útrob mnohých krajín vrátane našej.
A hoci sa festival vlani prevalil cez dve dekády svojho fungovania, toto číslo v ňom dominuje aj teraz.
Portugalsko v minulom roku slávilo práve dvadsiate výročie vzniku. Skupina dvanástich fotografov Kameraphoto chodila rok po krajine a snažila sa urobiť jej portrét.
Každý mesiac vybrali snímky, umiestnili ich na webovú stránku a ľudia rozhodli, ktoré ich najviac charakterizujú. Výsledkom je kniha a výstava, ktorá bude v galérii Slovenskej výtvarnej únie.
Dvadsiatku oslavuje aj Katedra fotografie a nových médií VŠVU v Bratislave. Predpremiéru, ako ju tvorcovia aj nazvali, mala výstava mapujúca vývoj tvorby na katedre presne pred rokom v Stredoslovenskej galérii.
Teraz sídli v centrálnej miestnosti Domu umenia, kde sa dnes otvárali aj výstavy Karola Kállaya – Bratislava moja, Maďarská fotografia 1914 – 1989, Projekt Imagina (kolekcia španielskych fotografov) a aj prehliadka víťazov prestížnej súťaže World Press Photo.
Stále európsky
Vernisáže
2. november 2011
- Preklenutie v portugalských dejinách, 19.00, Galéria Zoya
- Jaroslav Žiak, Jindřich Marco, 16.30 – 17.00, Stredoeurópsky dom fotografie
- Oliver Culmann, 17.30, Francúzsky inštitút
- Ildi Hermann, 15.30, SNM: Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku
- Viktor Kolář, 18.00, GMB: Mirbachov palác
Výstava našej školy nebude osamotená – skupinovými výstavami sa predstavia aj školy z Maďarska, poľskej Lodže, pražskej FAMU a fínskych umeleckých škôl. Bude ich dopĺňať medzinárodné Sympózium o výučbe, fotografii a histórii a krátke video profily 15 európskych škôl v galérii Medium.
V Stredoeurópskom dome fotografie, ktorý na čele s Václavom Macekom festival organizuje, budú výstavy Jindřicha Marca a Jaroslava Žiaka, v Galérii Michalský dvor je Jan Saudek s výstavou Život a v Galérii mesta Bratislavy pokračujúce Straty a nálezy Davida LaChapella.
V galérii Zoya bude veľká prehliadka portugalskej fotografie a Ostravu uvidíme na fotografiách najvýznamnejšieho „mestského fotografa“ Českej republiky – Viktora Kolářa, ktorý bude vo štvrtok viesť aj prednášku.
Počet výstav sa najmä oproti minulému bohatému ročníku trochu znížil, podľa Maceka najmä kvôli financiám.
Predsa len, obísť svet, alebo aspoň Európu prostredníctvom fotografií za tridsať dní niečo stojí. Smutné, že s tým zápasí festival aj po dvadsiatich rokoch.