Výstavy sa začínajú v bratislavskej Incheba 3. novembra.
BRATISLAVA. Približne 150 vystavovateľov z Brazílie, Českej republiky, Írska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Ruska, Španielska, Švajčiarska, Talianska, Veľkej Británie a Slovenska očakávajú na výstavách Bibliotéka a Pedagogika, ktoré sa budú konať v dňoch 3. až 6. novembra v bratislavskej Inchebe.
Okrem literárnych noviniek prinesie výstava rekordné množstvo sprievodných podujatí, na ktorých nebudú chýbať známe osobnosti. Po prvý raz sa koná Festival detskej knihy, ktorého cieľom je motivovať deti k záujmu o literatúru a čítanie. Podľa testu OECD sú naši najmladší v čitateľskej gramotnosti podpriemerní. V štúdii sa ďalej konštatuje, že ak dieťaťu nebola ponúknutá správna kniha v správnom čase, mohlo usúdiť, že literatúra je nuda.
O opaku sa budú počas štyroch dní snažiť presvedčiť detských čitateľov mnohé zábavné a vzdelávacie akcie. Literárne informačné centrum pri tejto príležitosti vydáva materiál so zoznamom konkrétnych knižných titulov odporúčaných pre rôzne vekové kategórie detí, ktorý má rodičom slúžiť ako návod pri tvorbe detskej knižnice.
Jedlo a čítanie
Milovníci kulinárskeho umenia sa potešia novému sprievodnému podujatiu s názvom Čítame s chuťou. Známi autori kuchárskych kníh pripravia pred zrakmi divákov niekoľko špecialít podľa vlastných receptov. Budú sa variť hlavné jedlá rôznych národných kuchýň, ale aj zaujímavé dezerty. Nebude chýbať ani degustácia najlepších slovenských vín.
Časopis Krásy Slovenska oslavuje v tomto období 90. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti vydavateľstvo Dajama vydáva publikáciu Génius loci, rozhovory o Slovensku. Spolu 20 osobností slovenskej kultúry v nich prostredníctvom otvorených a úprimných výpovedí vykresľuje svoj vzťah k Slovensku. Prezentáciu nového titulu podporia aj samotní protagonisti, o ktorých sa v knihe hovorí. V piatok 4. novembra sa uskutoční veľká autogramiáda slovenských umelcov.
Medzi výnimočné publikácie tohto roka sa zaradí aj Ars Sacra, ktorá vychádza i v slovenskom jazyku. Titul vážiaci 11 kilogramov má zlatú väzbu s priehľadným prebalom, približne 1100 obrázkov a dve zlaté záložky. Knihu mnohí kritici označili za najkrajšiu v tomto roku. Prináša pohľad na to, čím Európa prispela do sveta umenia od raného kresťanstva až po súčasnosť. Prechádza obdobím neskorej antiky cez stredovek, renesanciu, barok, klasicizmus a modernu až do dnešných časov.
Besedy s autormi
Je už tradíciou, že súčasťou Bibliotéky bývajú literárne besedy so známymi autormi. Tento rok prídu svoje novinky osobne predstaviť Jaroslav Žídek, John Virapen, Dick Bruna, Viliam Klimáček, Miroslava Ábelová, Ľubomír Feldek, Jozef Banáš, Ján Chryzostom kardinál Korec, Milan Markovič, Gustáv Murín, Rasťo Piško, Daniel Hevier, Lucia Satinská, Boris Filan a ďalší.
Počas Bibliotéky sa koná festival spoločenských hier. Jeho súčasťou sú aj majstrovstvá Slovenskej republiky.
V rámci programu medzinárodného knižného veľtrhu udelia ocenenia. Honorovanú cenu Bibliotéky získa najlepšie dielo roku 2010 napísané autorkou. Cena Fantázie je určená pre najlepšiu fantastickú poviedku. Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska odovzdá cenu Alexa Austa najprínosnejšej a najkrajšej knihe roku 2010.