Fotograf zachytil aj vtipné situácie ľudí pri rôznych propagačných budovateľských a socialistických heslách.
BRATISLAVA. Jedna zo šiestich dnešných vernisáži začínajúceho 21. medzinárodného festivalu Mesiac fotografie (MF) v Bratislave bola na výstave tvorby Karola Kállaya. Pod názvom Bratislava moja je v Dome umenia a predstavuje atmosféru povojnového zbúraného a vzmáhajúceho sa mesta v období rokov 1944-1964.
"Niektoré fotografie sú raritné, iné dokumentom doby a vzácnou spomienkou. V tomto meste fotograf prežil svoj aktívny život, na záberoch sú jeho najintímnejšie vnemy, s ktorými sa teraz rád delí s návštevníkmi," na vernisáži konštatoval kurátor výstavy Jozef Leikert, ktorý je aj autorom textu v rovnomennej knihe.
"Keby nie táto kniha a výstava, ja by som tie fotky ani nevidel. Mal som ich uložené iba v kontaktoch a neboli vyvolané. Až pri príprave knihy som ich videl prvýkrát," priznal sa fotograf.
Na rozdiel od najväčšej spomedzi 48 Kállayových kníh je na výstave z nej takmer tretinový výber 90 čiernobielych záberov. Napriek tomu je to rozsiahly súbor o podobách a premene nášho hlavného mesta. Vidieť tam zrúcaninu Bratislavského hradu a iné poničené objekty, prostých obyvateľov v skromných príbytkoch a na uliciach, korčuľovanie na Hviezdoslavovom námestí, ale i atmosféru prvomájových či iných osláv alebo vtipné situácie ľudí pri rôznych propagačných budovateľských a socialistických heslách.
"Kállay je výnimka zo slovenských fotografov, ktorý má počas MF druhú autorskú prezentáciu. Po rozsiahlej výstave v Slovenskej národnej galérii v roku 1996, kde mal fotografie zo sveta, je to tentoraz niečo z domácej nedávnej histórie. Takýto pohľad na Bratislavu ešte nikde nebol zverejnený," povedal riaditeľ MF Václav Macek.
Výstava potrvá do 30. novembra.