V súčasnosti je v ňom pochovaných 331 vojakov deviatich národností v samostatných hroboch.
BRATISLAVA. Tradičná pietna spomienka na vojakov z prvej svetovej vojny sa uskutočnila dnes v areáli vojenského cintorína v Bratislave-Petržalke. Zúčastnili sa na nej aj vojenskí pridelenci Českej republiky, Poľska, Rakúska a Ruska.
Počas spomienky, ktorú zorganizoval Petržalský okrášľovací spolok, zaznelo ekumenické slovo Božie. Účastníci, predstavitelia štátnej správy a parlamentu, samosprávy, veľvyslanec Rumunska Florin Vodita, zástupcovia nemeckého a talianskeho veľvyslanectva a Vyšehradskej pracovnej skupiny pre vojnové cintoríny položili pamätné vence k centrálnemu krížu.
"Na cintoríne sú pochovaní vojaci víťazov aj porazených. Na tomto cintoríne, sú si všetci rovní. Tu, ako asi nikde inde, platí, spravodlivosť pre všetkých," uviedla ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská.
"Vážme si pamiatku tu pochovaných vojakov, boli presvedčení, že nebojovali a neumierali nadarmo," povedal český vojenský pridelenec Roman Kopřiva. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo pripomenul, že konflikty treba riešiť mierovou cestou.
Program v lokalite, kde je aj československý vojenský bunker z druhej svetovej vojny, pokračuje podujatím Občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre, mesta Bratislava a mestskej časti Petržalka. Účastníci si uctia pamiatku vojakov na cintoríne, zapália sviečky v protitankovej priekope a v bunkri BS-8 sprístupnia výstavu vojenských fotodokumentov.
Vojenský cintorín v Petržalke obnovil bratislavský mestský investor pamiatkovej ochrany Paming v apríli 2009. Cintorín vznikol v roku 1919 až 1920 ako doplnok vojenského lazaretu, kde boli vojaci Rakúsko-Uhorska a ďalších krajín a tiež vojenskí zajatci.
V súčasnosti je v ňom pochovaných 331 vojakov deviatich národností v samostatných hroboch. Vojaci zomreli prevažne v Posádkovej nemocnici Bratislava, ďalší v Divíznej nemocnici a v Kopčanoch v rokoch 1916 až 1918.