BRATISLAVA. Štvorica mladých ľudí sa dnes nadránom rozhodla kochať pohľadom na Bratislavu z vrcholu lešenia okolo Dómu sv. Martina. Na to sa dostali cez vyzdvihnuté ochranné pletivo.
Ranný výstup
Informáciu o nich dostala mestská polícia 15 minút pred piatou hodinou rannou. V čase príchodu hliadky boli mladí ľudia na samom vrchole lešenia vo výške niekoľkých desiatok metrov a pomaly sa pripravovali na zostup. Ten sa im napokon bez ujmy na zdraví podaril. Štvorica mladých ľudí údajne nebola opitá.
Za svoje lezecké aktivity zaplatili 19-ročný Bratislavčan, 24-ročný Portugalčan a dve 23- a 24-ročné slečny z Francúzska a Talianska na mieste blokové pokuty. Každý zaplatil 15 eur.
„Vniknutím na stavbu sa dopustili priestupku,“ vraví hovorca mestskej polície Peter Pleva. Na to, aby niekto mohol vstúpiť na lešenie, totiž treba povolenie majiteľa budovy. To však mladým nenapadlo.
„Bratislavčan chcel ukázať svojim zahraničným priateľom Petržalku, kde býva,“ vraví hovorca mestskej polície.
Parkourista: do súkromia nelozíme
Parkour má mnoho ľudí zafixovaný ako lozenie po stenách alebo skákanie po meste. Štvorica mladých ľudí však ku parkouristom zjavne nepatrí.
„Hlavnou podstatou parkouru je presun z jedného miesta na druhé, nie lozenie po budovách,“ vraví parkourista Jakub Forgács z Banskej Bystice.
„Sú ľudia, ktorí vylezú na nejaký dom a tvária sa, že sú parkouristi, ale od tohto sa dištancujeme.“ Na pravidelných tréningoch posiľňujú a cvičia rôzne skoky a dopady. „Na súkromné pozemky nikdy nelozíme.“
Pavúčí muž zdolal rozhlas s povolením
Povolenie musel mať v roku 2007 aj francúzsky lezec Alain Robert, ktorý vyliezol na obrátenú pyramídu - budovu Slovenského rozhlasu. Liezol bez akéhokoľvek istenia. Výstup, pri ktorom si poranil členok, mu trval dvadsať minút. Dole ho čakali policajti, ktorí mu skontrolovali povolenie. Počas svojej lezeckej kariéry zdolal vyše 70 mrakodrapov a výškových budov po celom svete.
Dóm sv. Martina je 85 metrov vysoký
BRATISLAVA. Už druhú sezónu si turisti v Bratislave robia fotky dominanty mesta, gotickej katedrály svätého Martina, aj spolu s lešením, ktoré ju halí. V trojloďovom gotickom kostole prebieha rekonštrukcia.
Statik Vladimír Kohút, ktorý rieši aj obnovu dómu, hovorí, že lešenie z veže by mohlo zmiznúť koncom septembra. Hotová by vtedy mala byť veža a západná časť fasády.
Rekonštrukcia však týmto nekončí. Kohút hovorí, že jej pokračovanie závisí od peňazí. Terajšiu obnovu platí bratislavská arcidiecéza a grant z ministerstva kultúry.
Lešenie halilo vežu už pred obnovou, dôvodom bol jej havarijný stav a statika.
„Lešenie muselo ísť na vežu skôr, lebo bola v havarijnom stave jej drevená konštrukcia,“ povedala Marta Belohorcová z Krajského pamiatkového úradu v Bratislave. „Najskôr sa museli robiť opatrenia, aby sa niečo nestalo.“
Samotná obnova začala podľa Belohorcovej až tento rok, termín jej skončenia závisí od peňazí. Pamiatkári vraj chodia na kontroly každý týždeň.
História kostola
Táto dominanta Starého Mesta bola postavená v gotickom štýle v 14. a 15. storočí na mieste staršieho farského Kostola sv. Salvátora, ktorý zbúrali v roku zbúrali v roku 1432.
Centrálnu loď Dómu vysvätili v roku 1452. Dóm slúžil aj na korunovácie v rokoch 1563 až 1830.
V 18. storočí bol barokizovaný. Najvýznamnejšia stavebná úprava z tohto obdobia je baroková kaplnka sv. Jána almužníka a Donnerovo súsošie sv. Martina.
Po požiari v roku 1760 bola osadená nová baroková helma na veži, ktorá v roku 1833 zhorela. O dva roky neskôr vežu postavili podľa Feiglerovho projektu znova, tá stojí dodnes.
Od roku 2002 je katedrála národnou kultúrnou pamiatkou.
Lucia Tkáčiková, sme.sk