Cyklokoalícia žiada rozšírenie cyklistických chodníkov v hlavnom meste.
BRATISLAVA. Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik si dnes od občianskeho združenia Cyklokoalícia prevzal petíciu, v ktorej združenie žiada peniaze na rozšírenie cyklochodníkov v hlavnom meste.
Petíciu od začiatku augusta podpísalo viac ako 3 300 ľudí. Napriek tomu, že požiadavku združenia možno podľa primátora vnímať ako „návrh z ríše snov“, považuje ho za začiatok diskusie k tomu, aby mesto každý rok vyčlenilo určitú sumu na rozvoj ekologickej dopravy.
Petičné hárky dnes združenie Cyklokoalícia odovzdalo primátorovi pri príležitosti vyhodnotenia výsledkov podujatia Európsky týždeň mobility 2011. Podujatie sa uskutočnilo od 16. do 22. septembra, jeho cieľom bolo upozorniť na problémy s neustálym nárastom automobilovej dopravy a následným vplyvom na životné prostredie a kvalitu života obyvateľov.
V rámci podujatia sa konali v hlavnom meste akcie, na ktorých sa spoločne podieľala bratislavská samospráva, mestská polícia, Dopravný podnik Bratislava, partneri z Cyklokoalície, Slovenského autoturist klubu, Bratislava-inline aj množstvo dobrovoľníkov. V meste napríklad počas týždňa mobility kontrolovali nesprávne parkovanie. Porušenie zákona pritom zistili v 77 prípadoch. Ako dodal hovorca primátora Ľubomír Andrassy, od začiatku roka doteraz evidujú v hlavnom meste 5 446 priestupkov v súvislosti s nesprávnym parkovaním.
V 2 739 prípadoch stáli vozidlá na priechode pre chodcov alebo na chodníku pre cyklistov. Podľa Andrassyho sú tieto číslom dôkazom bezohľadnosti vodičov k cyklistom a chodcom. Pre samosprávu a mestskú políciu takáto situácia zároveň predstavuje výzvu, aby sa viac zaoberali preventívnymi opatreniami, ktoré by prispeli k dôslednejšiemu dodržiavaniu pravidiel zo strany vodičov.
Počas týždňa mobility otvorili v Bratislave prvú mestskú cyklotrasu na Košickej, v širšom centre mesta plánujú osadiť 20 nových cyklostojanov. V Bratislave tiež počas podujatia zorganizovali šesť diskusných fór a zabezpečili bezplatné cestovanie hromadnou dopravou na Bratislavskú mestskú kartu.
Európsky týždeň mobility tiež ukázal, že ak sa doprava nepohne smerom od automobilov k alternatívnym spôsobom ako je MHD, cyklodoprava alebo pešia doprava, možno na cestách očakávať výraznejšie zápchy, stres, hluk a znečistené ovzdušie. Najväčšími výzvami v tejto oblasti je preto zmeniť myslenie ľudí tak, aby uprednostňovali prostriedky MHD pred individuálnou dopravou a rozšírenie cyklistických trás.