BRATISLAVA. V bratislavskej Starej radnici sa dnes o 19.00 h začne vernisáž spojená s dražbou fotografií kambodžských sirôt nakazených vírusom HIV.
Príbehy z každodenného života 143 detí v detských domovoch House of family, ktoré zachytili fotografi Tomáš Halász a Mária Candráková, si verejnosť môže prísť pozrieť do 4. decembra. House of family v piatich kambodžských mestách prevádzkuje Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety a spolufinancuje OZ Dvojfarebný svet.
Nechceme vydierať
Nechceli sme citovo vydierať. My sme novinári. Nebudeme ukazovať, čo niekto chce, ale čo tam naozaj bolo. A čo tam naozaj bolo, boli tie deti, ktoré mali relatívne normálny život. Ráno vstali, išli do školy, hrali sa, mali naháňačky, uviedol dnes na tlačovej besede Halász.
S Máriou Candrákovou plánovali v sirotincoch zostať jeden až dva dni. Čakali sme, že to pre nás bude veľmi citovo náročné, že tam nájdeme choré, smutné deti s vystretou rukou, priznal fotograf. Deti v Kambodži ho naopak prekvapili tým, že boli veselé a plné optimizmu. Napokon sa s fotografkou Candrákovou rozhodli v sirotincoch zostať týždeň. Čas strávený v kambodžských sirotincoch Halász označil za najsilnejší moment vo svojej kariére.
Záštitu nad výstavou prevzala manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová a jej kurátorom je Filip Vančo. Výťažok z predaja fotografií použije OZ Dvojfarebný svet v plnej výške na zabezpečenie starostlivosti o deti v domovoch House of Family.
Pre AIDS bez rodiny
Deti v detských domovoch sú zväčša siroty alebo polosiroty, ktoré v dôsledku AIDS stratili rodinu a zostali opustené. Niektoré z nich boli nájdené na smetisku, iné v sexbaroch alebo na ulici. Príkladom sú chlapci Cena a Lep, ktorí boli nájdení na ulici hlavného mesta v krátkych nohaviciach. Na hrudi mali napísané fixkou svoje mená. Rodina sa ich zrejme zbavila po tom, čo zistili, že sú HIV pozitívni.
Sirotince, kde sa poskytuje liečba HIV, vznikali postupne v rokoch 2003, 2006, 2008, 2009 a 2010. Lekár Juraj Benca, ktorý v Kambodži pôsobí, dnes uviedol, že bol prekvapený, ako liečba protivírusovými liekmi fungovala. Stav detí, ktoré vyzerali na zomretie a nastúpili na túto liečbu, sa v priebehu niekoľkých mesiacov fantasticky zlepšil a vyzerali ako zdravé deti, objasnil Benca. Upozornil, že ochorenie AIDS stále nie je vyliečiteľné, no dá sa celkom dobre kontrolovať.
Pacientom liečbou lekári dokážu predĺžiť život o desať rokov. HIV je ochorenie, kde prebieha mimoriadne silný výskum. Keď nejakému pacientovi dáte odklad desať rokov, je veľmi pravdepodobné, že bude ďalšia línia liečby. Chorým deťom v Houses of family slovenskí pracovníci poskytujú tiež ubytovanie, stravu, lekcie angličtiny a umožňujú školské, predškolské či voľnočasové aktivity.