Franz Liszt (1811 – 1866) Uhorský hudobný skladateľ a klavírny virtuóz. V Bratislave koncertoval ako 9-ročný, inicioval tu postavenie sochy Johannovi Nepomukovi Humelovi. Hudbu študoval vo Viedni, kde sa stretol s Beethovenom. Okolo jeho pôvodu a národnosti vznikli viaceré otázky, sám Liszt hovoril: „Som Uhor“.
STARÉ MESTO. V bratislavskom Starom Meste pribudne námestie. Nevznikne síce nový verejný priestor, ale len križovatka ulíc v pešej zóne dostane nový názov. Kvázi námestie sa má volať klaviristovi a uhorskom hudobnom skladateľovi Franzovi Lisztovi.
Návrh na pomenovanie iniciovala Matica slovenská, podporil ho primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) i staromestská starostka Táňa Rosová (SDKÚ).
Marián Tkáč, predseda Matice Slovenskej, zámer vysvetľuje tým, že Bratislava dnes svoj vzťah k Lisztovi prezentuje nedostatočne. „Prvý raz tu koncertoval ako 9-ročný a rád sa sem vracal. Zaslúžil sa aj o postavenie sochy Johannovi Nepomukovi Humelovi. Pomenovanie námestia bude vyjadrením úcty.“
Ľudia adresy nezmenia Vznik námestia ešte v tomto roku, v ktorom sa oslavujú 200. výročie Lisztovho narodenia, však zmarili predčasné parlamentné voľby.
Zákon totiž hovorí, že od vyhlásenia volieb až do ich skončenia nie je možné prijímať rozhodnutie o nových názvoch ulíc a námestí. Mohol by vzniknúť chaos v adresách.
Staromestský hovorca Tomáš Halán síce vraví, že ľuďom sa vznikom námestia adresa nezmení, námestím bude len priestor na križovatke ulíc.
Križovatka Ventúrskej a Panskej sa Starému Mestu javí ako dôstojné miesto.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Hľadanie dôstojného Námestie Franza Listza by malo vzniknúť v historickom centre na križovatke Ventúrskej, Panskej a Strakovej ulice, kde dnes stojí aj malá fontána. „Toto miesto je pre osobnosť Liszta dôstojnejšie ako pôvodný návrh námestia na Medenej ulici,“ hovorí Rosová. Návrhov, kde by mohlo vzniknúť námestie, bolo totiž viac.
Na nové námestie chce mesto neskôr osadiť aj Lisztovu bustu. V roku osláv hudobníkovho výročia to ale nebude.
Oslavy sa začali v sobotu v Primaciálnom paláci, výstava potrvá do 1. novembra.
Námestie nie je jediným, ktorým si chceli ľudia v Bratislave pripomenúť uhorského umelca. Akademici presadzovali, aby namiesto sochy prvého československého prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka bol pred národným múzeom osadená Lisztova podobizeň.
Lisztova pamätná tabuľa na budove paláca Leopolda de Pauliho.
FOTO - WIKIPEDIA