O kúpu čiernej stavby, ktorá sa nachádza v najaktraktívnejšej štvrti mesta – na Slavíne má záujem nemenovaná zahraničná ambasáda. Podľa našich infomácií ide o dom (známy pod menom Dodok – na snímke v krúžku), ktorý sa stavia priamo oproti sídlu britskej .
Ingrid Drozdíková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Príležitosťou znovu otvoriť územný plán Slavína bude septembrové mestské zastupiteľstvo. Na ňom by sa mala prerokovať zmena jednej záhrady na stavebný pozemok. Zmenu mestská časť odsúhlasila. Súkromní investori ale aj mesto lobujú na mestskej časti za zmeny ďalších zelených pozemkov na stavebné. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
O kúpu čiernej stavby, ktorá sa nachádza v najaktraktívnejšej štvrti mesta – na Slavíne má záujem nemenovaná zahraničná ambasáda. Podľa našich infomácií ide o dom (známy pod menom Dodok – na snímke v krúžku), ktorý sa stavia priamo oproti sídlu britskej ambasády a na ktorý okresný úrad vydal rozhodnutie o odstránení.
K tomu, aby mohol stavebník rozostavaný dom odpredať musí samospráva zmeniť územný plán zóny. Ten udáva tento pozemok ako zelený. „Isté tlaky otvárajúce aktualizáciu územného plánu v zóne Slavín pochádzajú aj z prostredia zastupiteľských úradov. Ide o snahu umiestniť jeden zastupiteľský úrad do stavby, ktorá vyrástla bez stavebného povolenia a bolo vydané rozhodnutie o jej odstránení. Tento tlak odmietam a v rámci kompetencií, ktoré má samospráva, mu nemienim vyhovieť,“ povedal starosta mestskej časti Staré Mesto A. Ďurkovský.
Budúcnosť Slavína mala byť vo vilovej štvrti. Do roku 1990 platila v tejto lokalite stavebná uzávera a väčšina pozemkov sa využívala na záhradky. Po zrušení stavebnej uzávery sa začalo stavať svojvoľne. Výsledkom je dnešná zmes rozličných typov stavieb, s rôznou architektúrou a rôznym objemom. Slavín jednoducho ošpatneľ.
Prvé stavby však vznikali podľa vtedy platného územného plánu a mestu trvalo takmer desať rokov, kým ho aktualizovali. Poslanci mesta ho schválili minulý rok. Podmienky zástavby v ňom stanovili tak, aby už nevznikali nevskusné opachy, ako napríklad Majského sídlo na Červeňovej ulici. V najaktraktívnejšej štvrti sa objavili aj čierne stavby. Všetky sa dodatočne podarilo zlegalizovať až na jednu, ktorá stojí priamo oproti britskej ambasáde. Na otázku či mestská časť nemohla stavbe zabániť hovorca Milan Vajda povedal: „Dali sme podnet stavebnému úradu, že vyrastá čierna stavba. Okresný urad aj vydal rozhodnutie o odstránení stavby. Jednoducho niet toho, kto by čiernu stavbu fyzicky odstránil. Nedokázal to ani samotný príslušný stavebný úrad.“