Cintoríny a krematórium sú v období od utorka 25. októbra do štvrtka 3. novembra otvorené dlhšie, a to od 7. do 20. hodiny.
BRATISLAVA. Na inokedy pokojné cintoríny prúdia v dňoch okolo Pamiatky zosnulých a Sviatku všetkých svätých, ľudovo nazývaných Dušičky, davy ľudí. Sezónny „dušičkový“ biznis prekvitá, v pozore sú zlodeji, policajti aj hasiči.
Cintoríny a krematórium sú v období od utorka 25. októbra do štvrtka 3. novebra otvorené dlhšie, a to od 7. do 20. hodiny. „Tých, ktorí sa zdržia dlhšie, nebudeme vyháňať, ale predsa by sme prosili, aby ľudia rešpektovali otváracie časy cintorínov,“ povedal Miloslav Hrádek, riaditeľ mestskej spoločnosti Marianum.
Platí sa každý rok
Marianum má 85tisíc nájomných zmlúv na hrobové miesta. Približne 18 percent z nich podľa riaditeľa mestského pohrebníctva nie je zaplatených. Nálepku, ktorá upozorní na nevyrovnaný účet, nájdu pozostalí na hroboch. Marianum vyzýva na zaplatenie nájmu písomne v predstihu, niekoľko mesiacov pred skončením platnosti nájmu. „Sedemdesiat percent listov sa nám však vracia,“ hovorí Hrádek.
Počas Dušičiek sa budú dať zaplatiť poplatky za hrobové miesto na veľkých cintorínoch – Ružinovskom, Martinskom a v Slávičom údolí aj v krematóriu. Ročný poplatok je 10,39 eura.
Priamo na cintoríne je väčšinou možné platiť len v hotovosti, platiť kartou sa dá len u správcu cintorínov na Svätoplukovej a v krematóriu.
Okradnutého vykradnú
Nosiť pri sebe viac peňazí alebo cennosti na cintorín neodporúčajú polícia ani správa cintorínov. Na cintorínoch sa kradne, a nie sú to len vence či kovové súčasti náhrobku.
„Dôchodca si často pri upratovaní okolo hrobu položí tašku, kde má kľúče, doklady a osobné veci. A zlodej čaká len na to,“ pripomína hovorca mestskej polície Peter Pleva. „Kým na to poškodený príde, má už vykradnutý byt. Zlodej nechodí na cintorín autobusom, rýchlo je v byte, má kľúče aj adresu.“
Pleva vraví, že hliadky na cintorínoch posilňujú už týždeň pred Dušičkami. Často riešia aj predavačov kvetov bez povolenia. „Predávajú pred cintorínom to, čo na inom ukradli.“
„Návštevníkom, ktorí sa chystajú na hroby neskôr popoludní, odporúčam zobrať si so sebou baterku,“ pripomína Hrádek. Osvetlené sú totiž len Ružinovský cintorín a krematórium, čiastočne aj Martinský a Petržalský cintorín.
Menej mobilní a imobilní návštevníci sa k hrobom svojich blízkych môžu nechať doviezť. „Kto sa potrebuje dostať k hrobom autom, tomu odporúčame prísť v ranných hodinách, medzi 7.00 a 9.00,“ hovorí Hrádek. Neskôr to doprava nemusí dovoliť.
Za vjazd na cintorín sa platí poplatok, osoby s preukazom ZŤP sú od poplatku oslobodené. Zadarmo môže k hrobu na požiadanie zaviezť vozidlo správcu cintorína.
Digitalizácia
Začiatkom budúceho roka by sa mala podľa Hrádka dokončiť digitalizácia bratislavských cintorínov. „Na webe budú k dipozícii fotografie každého hrobu, voľné či zrušené hrobové miesta,“ hovorí Hrádek.
Vybrať či rezervovať si miesto sa dá aj dnes, ale priamo so správou cintorína, nie cez internet. „Perspektívne budeme posielať SMS nájomcom, napríklad upozorňovať neplatičov, pripomínať výročia, bude sa dať objednať kvetinová výzdoba, či napríklad kamenárske práce.“
Stromy a studničky
Od posledných Dušičiek môžu návštevníci Ružinovského cintorína zaregistrovať upravené stromy, na Martinskom cintoríne nové studničky, úpravami prešiel aj cintorín v Slávičom údolí.
Pokutu 237 668 eur, ktorú Marianum dostalo za zneužitie dominantného postavenia na trhu, dostalo z rozhodnutia Najvyššieho súdu späť v auguste. Podľa Hrádka ňou pokryje zníženú dotáciu od mesta.
Kovy z hrobov miznú, žula je večná
Kríza ovplyvnila aj spomínanie na našich mŕtvych.
BRATISLAVA. Náhrobky odrážajú nielen vkus a majetkové pomery pozostalých, ale aj na obdobie. Na prvý pohľad je na cintorínoch jasné, či vznikli na začiatku minulého storočia, v rokoch socializm u, keď bol na niektorých cintorínoch striktne vymedzený výber niekoľkých vzorov náhrobkov, alebo v čase živelného kapitalizmu, kosiaceho viac ako inokedy mladých mužov, zobrazených v životnej veľkosti na náhrobku.
Náhrobok má aj obmedzenia. „Limitom je výška príslušenstva k hrobu jeden a pol metra, a to, že nesmie ohrozovať ostatných návštevníkov,“ hovorí Miloslav Hrádek, riaditeľ mestského pohrebníctva, ktoré spravuje väčšinu cintorínov v meste.
Kamenárstva majú širokú ponuku materiálov, vzorov aj farebného spracovania náhrobkov.
Pevná žula
„Kto len trochu môže, dá si urobiť náhrobok zo žuly,“ hovorí Alica Kalmárová z bratislavského kamenárstva Kalmár a syn. „Je drahšia ako iné materiály, ale pokiaľ žulový náhrobok niekto nerozbije, vydrží prakticky večne,“ dodáva.
Podobnú skúsenosť majú v prešovskom kamenárstve Ispa. „Jednoznačne vedie prírodný materiál, žula,“ hovorí Ján Vasiľ.
Najčastejšie ľudia volia svetlosivé a svetlohnedé odtiene. „Sú cenovo najprístupnejšie,“ hovorí Vasiľ. Temnú atmosféru cintorínov dokresľujú aj čierne náhrobky.
Na východe Slovenska sa kríza odráža aj tak, že náhrobok tvorí len nápisová doska.
Takéto „americké“ náhrobky v minulosti uprednostňovali aj na Ružinovskom cintoríne, no neujali sa. Postupne tak prešli na klasický cintorín. „Aj tí, čo ich majú, často volia klasický náhrobok, s rámom a prikrytý doskou,“ hovorí Irena Bartalošová z IPR Kameň.
Zlodeji sa na cintoríne neboja
Zlodeji z cintorínov spôsobili aj to, že pozostalí na hroby nedávajú vázy či svietniky napríklad z bronzu. Zostal nerez a čierny plast, kovy rýchlo mmizli do zberných surovín.
„Pozostalých oslovujú priamo pri hroboch rôzni ľudia s ponukou úprav či opráv náhrobkov. Stáva sa, že vykonajú nekvalitnú prácu, alebo len zoberú zálohu a zmiznú,“ upozorňuje Hrádek. Za bezpečnejšie považuje kamenné kamenárstva.
(vju)
MHD počas sviatkov
od 29. 10. do 1. 11. budú posilnené linky:
X39 – cintorín Slávičie údolie, Martinský cintorín
X80 v úseku Holíčska – Cintorín Petržalka
X38 v úseku Patrónka – Krematórium
221 v úseku Hlavná stanica – Cintorín Ružinov
208 – dopravný podnik nasadí väčšie trolejbusy
Režim školských prázdnin v MHD v dňoch 28. 10. do 30. 10. sa nebude vzťahovať na linky, ktoré zabezpečujú obsluhu v okolí cintorínov, teda autobusy liniek 31/39, 32, 80, 133 a trolejbusy liniek 201, 202, 206 a 208.
(Zdroj: dpb)