Cez telefón, osobne alebo prostredníctvom tovaru lákajú peniaze od dôchodcov.
BRATISLAVA. „Zazvonil pri dverách a tvrdil, že mám preplatok na plyne,“ hovorí dôchodkyňa Irena žijúca v Starom Meste. „Tým si ma získal, tak som ho pustila dnu,“ priznáva sklamane.
Preplatok nedostala a navyše prišla o celú peňaženku s úsporami.
„Za výmenu sporáka chcel v hotovosti 50 eur, tak videl, kde mám peniaze. Potom odlákal moju pozornosť meraním sporáka a neskôr si odskočil pre papiere a už sa nevrátil. To už mal moju peňaženku so sebou.“
Ako sa nestať obeťou nevpúšťať neznámych ľudí do bytu – pozrieť sa najskôr cez priezor na dverách; nekupovať tovar od podomových predajcov, ani keď je zdanlivo výhodný; myslieť na to, že preplatky za energie zamestnanci nikdy nenosia osobne; telefóny preverovať, zistiť, či blízky naozaj potrebuje pomoc; neukázať návštevníkom, kde ukrývate peniaze; pri bankomatovej karte nemať PIN; nahlásiť prípad polícii.
Osemdesiatnička sa stala jednou z ďalších obetí falošných plynárov, elektrikárov či kuričov.
Sezóna falošných plynárov Podvodníci okrádajúci seniorov majú sezónu najmä v októbri, teda paradoxne v mesiaci úcty k starším, povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva. Prípadov je viac aj v súvislosti s blížiacimi sa Dušičkami, zlodeji ľudí okrádajú aj na cintorínoch.
Polícii sa hromadia prípady, keď sa zlodeji vydávajú za vnukov starších ľudí a ich kamarátov. Podomoví podvodníci sú podľa polície v kategórii telefonickí.
V telefóne starší človek nemusí spoznať, kto volá. Starým ľuďom nahovoria napríklad to, že ich vnuk, vnučka je v nemocnici a potrebuje peniaze, alebo mal vážnu dopravnú nehodu a podobne.
„Ak mu človek sadne na lep, príde pre peniaze osobne,“ dodáva Pleva.
Herečka: Bol to dobrý herec „Vyzeral ozaj ako pracovník plynární, bol to dobrý herec,“ hovorí o tom, ako ju okradli dôchodkyňa Irena, bývalá herečka.
Aj mestská polícia uznáva, že falošní zamestnanci plynární a opravári môžu byť presvedčiví.
Niektorí prichádzajú prezlečení, majú falošné papiere i vizitku pripnutú na falošnej uniforme.
Starých ľudí často lákajú na preplatky. „Mám pre vás preplatok, no mám len 500 eur, nemáte rozmeniť?“ popisuje ich postupy Pleva. „Zlodej tak už vidí, kde má starý človek uložené peniaze. Ľudia by mali pamätať, že preplatky sa nikdy nenosia osobne, chodia šekom či na účet.“
Falošní ľudia i hrnce Ďalšou skupinou podvodníkov sú podľa Plevu podomoví predavači.
Ponúkajú hrnce, kozmetiku, príbory či periny. Títo predajcovia neprichádzajú zväčša s cieľom ukradnúť starým ľuďom peniaze z bytu, Pleva aj tak pred nimi varuje – upozorňuje na kvalitu tovaru.
„Každý takýto predavač by mal mať povolenie od príslušnej mestskej časti, lebo ide o ambulantný predaj.“
Podomoví predajcovia chodia podľa Plevu viac po sídliskách ako po Starom Meste, najviac prípadov hlási Ružinov.
Prípady zvlášť neevidujú Koľko je oklamaných či okradnutých seniorov polícia nevie, mestská a ani štátna polícia tieto prípady zvlášť neevidujú. Bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová povedala, že sú súčasťou iných prípadov, polícia napriek tomu vyzýva, aby ich ľudia hlásili.
Starších ľudí chce mestská aj štátna polícia chrániť pred podvodníkmi školeniami. Štátna polícia ich organizuje už niekoľko rokov, mestská polícia sa pridala začiatkom tohto roka.
„Chodíme napríklad po kluboch dôchodcov,“ vraví Pleva. Poslednú veľkú prednášku o bezpečnosti doma aj v meste mala mestská polícia pred dvomi týždňami počas akcie Seniorfest.
V Bratislave žije podľa štatistík takmer 150-tisíc seniorov. Najviac ich je v Starom Meste, najmladšia je Petržalka.
„Demografický vývoj ukazuje, že do roku 2025 sa počet seniorov zdvojnásobí,“ povedal Ľubomír Andrassy, hovorca primátora.
Mestská polícia robí prednášky o bezpečnosti seniorov v kluboch dôchodcov.
FOTO - ARCHÍV SME
Falošní plynári majú sezónu zväčša na jeseň, prichádzajú prezlečení aj s falošnými vizitkami. Ľudí lákajú na preplatky.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK