Mesto musí do konca roku 2012 vynaložiť na prípravu celkom 9,1 milióna eur.
BRATISLAVA. Mestskí poslanci sa dnes zišli na mimoriadnej schôdzi k nosnému systému MHD. Rozhodovať budú o tom, či Bratislava požiada o finančné prostriedky z Operačného programu doprava 2007 – 2013 pre realizáciu nosného systému dopravy v meste a širšom regióne.
Treba peniaze i rozhodnutia úradov Poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva dnes na mimoriadnom zasadnutí rozhodnú, či si spoločnosť Metro Bratislava bude môcť zobrať úver, ktorý bude splácať mesto. Mesto Bratislava musí spoločnosti Metro poskytnúť 3,4 milióna eur s DPH za už zrealizované práce na projektovej dokumentácii a inžinierskej činnosti k nosnému systému mestskej hromadnej dopravy.
Ako uviedol primátor Milan Ftáčnik, do konca roku 2012 však bude musieť hlavné mesto vynaložiť 9,1 mil. eur s DPH, aby mohla Bratislava v projekte budovania nosného dopravného systému pokračovať.
Ako to bude vyzerať
V I. etape pôjde o rekonštrukciu Starého mosta a vybudovanie prvej časti povrchovej koľajovej trate medzi Šafárikovým námestím a petržalskou Bosákovou ulicou.
V II. etape, po alokovaní európskych zdrojov na realizáciu projektu, začne hlavné mesto SR zároveň s budovaním prepojenia Bosákovej ulice s Janíkovým dvorom a Hlavnej železničnej stanice so Štúrovou ulicou.
Poslanec Ivo Nesrovnal chce za poslanecký klub SDKÚ-DS a Most-Híd na dnešnom mimoriadnom mestskom zastupiteľstve predložiť doplňujúci návrh, ktorý obsahuje kontrolný mechanizmus a podľa neho urýchli prípravu projektu nosného systému mestskej hromadnej dopravy v Bratislave.
Zastupiteľstvo by podľa návrhu malo každý mesiac kontrolovať prípravu projektu nosného systému a stav dokumentov potrebných na jeho včasnú realizáciu a získanie nenávratných prostriedkov z Operačného systému doprava. Poslanec Nesrovnal na dnešnom brífingu pred mimoriadnym mestským zastupiteľstvom uviedol, že projekt je stále nepripravený.
„Nie je vyriešená otázka stavebného povolenia, nie je vyriešená otázka štátnej expertízy, zhody s územným plánom, dohody s mestskými časťami, opravy Starého mosta a ďalšie a ďalšie veci, ktoré s týmto súvisia“.
"Ak v marci 2012 nepôjde žiadosť do Bruselu s právoplatným
stavebným povolením, štátnou expertízou, súladom s územným plánom
mesta, dohodou s mestským časťami a majetkovo-právnym vysporiadaním,
tak Európska komisia tú žiadosť zamietne," konštatoval Nesrovnal.
Riziká sa zvyšujú Predseda komisie dopravy Jozef Uhler uviedol, že od marca upozorňujú na nedostatky a riziká projektu nosného systému. „Bohužiaľ, s blížiacim sa termínom podania žiadosti do Európskej komisie sa riziká zvyšujú a nedostatky sa neodstraňujú,“ myslí si Uhler.
„Je tam nesúlad s územným plánom, je tam mnoho technických problémov, sú tam finančné problémy, pretože ide tam len o odhady a tým, že nám chýba štátna expertíza, tak my de facto v rukách nič nemáme,“ uviedol ďalej Uhler. Ako dodal, nie sú pripravené dokumenty, ktoré je treba odovzdať Európskej komisii už v marci a náhradný termín nebude.
Električka naráža na prekážky aj v Bruseli
V Rakúsku, kde má jej trasa končiť, si ju vedia predstaviť aj inak.
BRATISLAVA. Európska komisia zatiaľ zrejme nie je presvedčená o tom, že koľajnice do Rakúska by mali viesť zo Šafárikovho námestia cez Janíkov dvor. Počúva výhrady z Rakúska, kde má trasa skončiť. Európska komisia sa nás preto pýta, či Slovensko ráta aj s inými variantmi.
„Zo strany Rakúska sa začala pripravovať iná stratégia,“ povedala včera Eva Dulebová z ministerstva dopravy. Komisia pripomienkovala technické riešenie aj odhadované investičné náklady projektu.
„Brusel nemá zásadné námietky proti vybudovaniu koľajovej trate v rámci Bratislavy do Petržalky,“ reagoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Ministerstvo dopravy žiada na projekt peniaze z Bruselu, keďže Bratislava je zadlžená. Spolu s Bratislavou chcú riešiť aj dopravu v meste a kraji. Na električku potrebujeme 80 miliónov eur, na prepojenie trate zo stanice Filiálka 440 miliónov eur.
him
Autor: him