BRATISLAVA. Budhizmus, jeden dong a internetová doména .vn. Učebnice matematiky vo vietnamčine, kalendár s nápisom Chuc Mung Nam Moi, želajúci šťastný nový rok.
Triedu, ktorá vyzerá ako v Hanoji, majú odvčera aj v Základnej škole Odborárska v Bratislave. Asi štyridsať detí Vietnamcov, ktorí žijú na Slovensku, sa začalo zdokonaľovať v jazyku a spoznávať kultúru krajiny svojich predkov. Pridali sa aj tri slovenské deti. S Vietnamcami sa kamarátia, tak nechceli chýbať.
Druhá generácia Vietnamcov sa u nás s jazykom rodičov stretáva oveľa menej a pomaly ho zabúda. Mária Zezulová Vo má manžela Vietnamca. Majú tri deti a do nepovinného krúžku prihlásili to najstaršie.
„Aj ja rozumiem, dohovorím sa, ale neviem dobre rozprávať. Určite by som sa chcela vietnamčinu učiť aj ja,“ povedala Zezulová Vo. Čoskoro bude mať možnosť. Vietnamskí rodičia sa zase budú môcť zlepšovať v slovenčine.
„Nemám čas sa deťom venovať a učiť ich vietnamčinu, doma sa rozprávame už len po slovensky. Po vietnamsky už mi väčšinou nerozumejú,“ povedal otec jedného zo žiakov. Hui v Bratislave podniká, jeho deti sa medzi sebou bavia len po slovensky.
Najväčším problémom bola učiteľka. Ngo Bich Thuy prišla priamo z Vietnamu. „Zatiaľ budeme mať dve triedy, jednu pre menšie, druhú pre väčšie deti,“ povedala.
Slovenské deti v triede vraj nebudú problém, učiť sa budú často hrami. Thuy je manželkou zamestnanca vietnamského veľvyslanectva, hovorí po anglicky, po slovensky ju budú učiť deti.
Čoskoro sa v základnej škole Sibírska začne učiť aj čínština.
Kórejčinu nemá kto učiť
BRATISLAVA. Firma v Dubnici hľadá manažéra cien. Požaduje aj znalosť kórejčiny, výrobky dodáva firme Kia. Aj takúto prácu ponúkal úrad práce v Trenčíne. Obchodná akadémia
v Ilave chcela absolventom pomôcť a v roku 2008 ponúkla žiakom výučbu kórejčiny. Hodiny orientálneho jazyka a kultúry sa však pre vyťaženosť učiteľa po dvoch rokoch skončili. „Nemáme učiteľa, ktorý by takýto exotický jazyk mohol učiť,“ povedala riaditeľka Dana Škultétyová.
Obchodná akadémia v Považskej Bystrici zase tento rok ako prvá zaviedla čínštinu.
Michal Trško