PEZINOK. Divadlo na kolesách sa ako hlavný organizátor podujal k realizácii druhého ročníka FASTu – festivalu autorskej slovenskej tvorby. Ten sa konal 14-15. októbra, tak ako minulý rok, v Dome kultúry v Pezinku. Napriek tomu, že festival ponúkol kvalitný a pútavý program, okrem Pezinského kultúrneho centra ho nepodporili žiadni oslovení sponzori.
Krstili ho zoskokom
Pred začiatkom samotného festivalu sa uskutočnil krst CD Studený príbeh o horúcej láske. Miesto krstu bolo veľmi netradičné, Senické letisko, na ktorom sa uskutočnil tandemový zoskok padákom oboch hlavných predstaviteľov muzikálu, Andrey Gabrišovej a Jamesa Evansa.
Práve ťažké životné osudy Jamesa, jeho pád životom, ale najmä obrátenie a životné šťastie, v ktorom teraz žije so svojou rodinou, boli inšpiráciou pre libreto, ktoré napísala Martina Jelenová. James Evans zložil vynikajúcu hudbu a kvalitný slovensko-anglický muzikál so silným príbehom bol na svete.
Radošinci vypredali veľkú sálu
FAST otvorila vernisáž výstavy analógových fotografií, ktorej téma bola Obzri sa! Svoje diela na nej prezentovali mladí umelci, Anna a Marek Strachanovci, Zuzana Mitošinkovie, Katarína Križanovičová a Zuzana Smolková.
V zaujímavých dielach možno nájsť inšpirácie Cindy Sherman a hľadania osobnej identity, ale aj nádherným zastavením sa v čase a „obzretím sa“ za prežitým momentom v živote. Výstava bude verejne prístupná na poschodí domu kultúry ešte dva týždne.
Radošinské naivné divadlo sa predstavilo hrou Nesladím a pobavili celú sálu. Najmä výkon Stanislava Štepku bol úžasný. Napriek tomu, že ich vystúpenie nebolo to najlepšie, čo sme na FASTe mohli zažiť.
Pri tomto súbore je vidieť dialektiku umenia, kedy sa z najpokrokovejšieho alternatívneho divadla po boku Horáka a Uhlára stala časom skvelá značka, ktorá pritiahne davy a namiesto alternatívy tvorí už tradíciu.
Mária Čírová so sláčikovým kvartetom
Na večernom koncerte sa mala spolu s Máriou Čírovou predstaviť aj Zuzana Smatanová, avšak náhle ochorela. A tak len prostredníctvom Martiny Jelenovej telefonicky pozdravila prítomných návštevníkov a zaželala im príjemné umelecké zážitky.
Jej prianie sa naplnilo už pri vystúpení herečky a speváčky Divadla na kolesách a najnovšieho objavu talentovej súťaže Andrey Gabrišovej. Mária Čírova vystúpila so sláčikovým kvartetom. Z jej vystupovania bolo cítiť, že je to pani speváčka.
Poetická sobota sa uzavrela „v oblakoch“
Sobotňajšie umelecké vystúpenia otvorilo Divadlo na kolesách s muzikálom Super Markétka.
Predstavenie priviedlo do hľadiska najmä deti, ktorým bolo určené. Zišlo by sa aj nejednému dospelému, ktorý nevie povedať „prepáč“.
Herecky aj scénicky dobre zvládnutá inscenácia o dievčatku, ktoré by bolo pekné, keby nebolo škaredé (správaním), malo organizačný nedostatok.
Z technických príčin sa odohralo vo veľkej sále, do ktorej však neprišlo toľko divákov, ako je na tomto predstavení zvykom. V hľadisku preto chýbala správna atmosféra naplnená radostným jasotom. Napriek tomu sa však deti zasmiali, čosi naučili a nikto neodchádzal sklamaný.
Typické pesničkárske čaro ihneď ovládlo o siedmej hodine malú sálu a každý návštevník sa mohol ponoriť do spomienok či túžob, ktoré vyvolávali texty Braňa Kšiňana a gitarová bravúrnosť Borisa Čechvalu.
Posledné predstavenie festivalu patrilo Divadlu na kolesách, ktoré celý festival organizovalo, a hoci si ho tento rok chceli len užiť, ako povedala jeho principálka Martina Jelenová. Nevyhli sa tomu, že si ho museli sami aj „odpracovať“.
Príbeh v oblakoch s vynikajúcim hereckým výkonom štvorice Marek Fajnor, Andrea Gabrišová, Braňo Bajuz a Martina Jelenová nesklamal, práve naopak, predstavitelia hlavných postáv do textu skvele zakomponovali aktuálne dianie v kultúrno-spoločenskom dianí, čo ešte zvýšilo alegorickú aktuálnosť hry.
Kvalitný program prilákal málo ľudí
Okrem hlavného programu festivalu bol príjemným spestrením aj predaj ručne vyrábaných úžitkových umeleckých predmetov, taktiež z dielní mladých slovenských tvorcov.
FAST ponúkol toho roku veľmi silný a kvalitný program, sklamaním bola účasť. Je otázne, či sú Pezinčania takí pohodlní, že sa neprídu vo väčšom počte pozrieť na to, čo ponúka súčasná slovenská tvorba, alebo im stačí sledovať televízne show.
Tí, ktorí prišli a podporili našich umelcov, určite neľutovali a odniesli si nezabudnuteľné umelecké zážitky.
Autor: Marcel Koman