BRATISLAVA. Do projektu participatívneho rozpočtu sa zapája 200 aktívnych Bratislavčanov. Jeho zmyslom je, aby mohla verejnosť spolurozhodovať o využívaní časti mestského rozpočtu.
Ako informoval primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, obyvatelia pracujú v piatich komunitách, navrhujú rôzne projekty, ktoré potom predložia mestu na financovanie. Navrhnuté projekty najprv prejdú súťažou vo vnútri komunít a potom aj medzi jednotlivými komunitami.
Hlavné mesto vyčlenilo na tento rok na projekty v rámci participatívneho rozpočtu 15-tisíc eur. V budúcnosti by však chceli financie na tento cieľ navýšiť.
Participatívny rozpočet dáva obyvateľom Bratislavy priestor vyjadriť sa k verejným peniazom a k ich použitiu. Zatiaľ sa do neho aktívne zapája 200 obyvateľov, priestor je však podľa primátora vytvorený pre každého, kto sa chce tiež podieľať na fungovaní mesta.
V prvej polovici novembra predstavia výsledky práce obyvateľov v rámci participatívneho rozpočtu. "Keď sa takéto projekty dostanú na stôl poslancom, uvidia, že v nápadoch obyvateľov mesta sa ukrýva sila. Aj občania majú predstavu o projektoch, ktoré by sa mohli na úrovni mesta zrealizovať," povedal Ftáčnik. K participatívnemu rozpočtu predložia mestským poslancom na zasadnutí zastupiteľstva samostatný dokument.
Participatívny rozpočet môže podľa nového vedenia samosprávy pomôcť pri vytváraní nových vzťahov medzi volenými predstaviteľmi mesta a občanmi, môže vťahovať ľudí do procesov spolurozhodovania o otázkach týkajúcich sa smerovania či rozvoja mesta.
Takýto otvorený nástroj priamej demokracie v súčasnosti využívajú desiatky európskych miest, napríklad samosprávy v Lisabone, Paríži, Bonne, Berlín, Seville či Londýne.