Napriek nízkemu počtu podnetov chce mesto s protikorupčnou stránkou naďalej pracovať.
BRATISLAVA. Návrh projektu protikorupčného minima v závere Európskeho týždňa miestnej demokracie predstavil v piatok bratislavský primátor Milan Ftáčnik. Protikorupčné minimum má byť oficiálnym dokumentom mesta, ktorého cieľom je zníženie korupcie a posilnenie transparentnosti samosprávy.
V dokumente sa má napríklad presne definovať zloženie výberových komisií pri výbere riaditeľov do rozpočtových a príspevkových organizácií mesta. V komisiách by mali podľa primátora Bratislavy Milana Ftáčnika sedieť zástupcovia magistrátu, rovnaký počet poslancov aj zástupca verejnosti.
Súčasťou dokumentu by mohol byť aj etický kódex správania sa zamestnanca samosprávy. Mestské zastupiteľstvo bude o dokumente rozhodovať na novembrovom zasadnutí.
Na výzvu magistrátu prišlo k verejnej diskusii 37 občianskych podnetov.
"Najčastejšie sa v nich objavovala požiadavka na zverejňovanie majetkových priznaní primátora a poslancov, aby sa uviedli konkrétne listy vlastníctva a identifikácia majetku, aby sa po nejakom čase dal porovnať prírastok majetku daného politika," uviedol Ftáčnik.
Ľudia chcú e-mail aj elektronické aukcie
Druhou najčastejšou požiadavkou verejnosti bolo vytvorenie adresy, na ktorú sa budú môcť ľudia obrátiť s podnetmi o korupcii vo vzťahu k mestu. "My sme takúto adresu vytvorili, nazvali ju korupcia@bratislava.sk. Prišlo na ňu desať podnetov, ktoré však mali skôr všeobecný charakter. Týkali sa napríklad zlých účteniek alebo protekčného prideľovania hrobových miest. Neboli však adresné na konkrétneho zamestnanca, ktorý sa mal korupcie dopustiť," dodal Ftáčnik.
Tretí podnet sa týkal elektronických aukcií. Ľudia očakávajú, že mesto bude postupovať štandardne a verejné obstarávania alebo predaj majetku mesta sa budú robiť zásadne elektronickou aukciou.
Problémy sa neriešia
Napriek nízkemu počtu podnetov mesto chce s protikorupčnou stránkou naďalej pracovať, aby občania v prípade podozrení vedeli magistrát informovať. "Mesto garantuje plnú anonymitu každému účastníkovi, ktorý pošle svoj podnet," doplnil Ftáčnik.
V ostatnej štúdii Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), ktorá hodnotila transparentnosť komunikácie samospráv s občanmi, bolo Bratislave vytknuté, že síce podnety občanov eviduje, aj na ne odpovedá, ale kritizovaný problém nerieši.
Na otázku, akým spôsobom chce magistrát situáciu zlepšiť, primátor Ftáčnik odpovedal, že magistrát sa chce opätovne pozrieť na mechanizmus, akým spôsobom sa riešia pripomienky občanov na webovej stránke odkaz starostovi.
"Občania chcú vedieť, ako mesto s daným problémom naloží. Je našou úlohou, aby sme dokázali na riešenie pripomienky dať včas odpoveď. So súčasným stavom nie sme spokojní. Preto tieto mechanizmy chceme preveriť, prijať také opatrenia, aby sa stali samozrejmou súčasťou práce magistrátu," povedal Ftáčnik.