Dlhodobo nezamestnaná žena či v súčasnosti už 70-ročný starec sa s falošnými dokladmi u notárov vydávali za majiteľov lukratívnych pozemkov v Rusovciach či Starom Meste.
BRATISLAVA. Pred senát Okresného súdu Bratislava I sa dnes postavilo 12 zo 14 obžalovaných v kauze bytovej mafie. Proces sa začal prečítaním rozsiahlej obžaloby, ktorá skupinu na čele s Jozefom Dragom viní z podvodných prevodov nehnuteľností v Bratislavskom kraji a v Senici.
Pred súd dnes prišli nielen údajní organizátori podvodných prevodov bytov, ale aj ľudia z okraja spoločnosti, ktorí sa podľa obžaloby "hrali" na majiteľov lukratívnych nehnuteľností.
Bezdomovci majiteľmi
Dlhodobo nezamestnaná žena či v súčasnosti už 70-ročný starec sa s falošnými dokladmi u notárov vydávali za majiteľov nehnuteľností a podpisovali kúpno-predajné či darovacie zmluvy. Desiatky miliónov korún však nikto nikdy nikomu nezaplatil, vlastníkmi nehnuteľností sa však potom stávali ďalšie spriaznené osoby a ďalej ich prevádzali.
Podvody prebehli v rokoch 2004 až 2007. Nehnuteľnosti v miliónových hodnotách prevádzali nastrčené osoby za niekoľko tisíc korún. Organizátori ich vybavili falošnými dokladmi totožnosti. Takzvaní herci sa potom vydávali za skutočných vlastníkov a podpisovali potrebné dokumenty. Podvodníkom sa takto podarilo získať pozemky v bratislavských Rusovciach, byt v Senici či dom v Bratislave - Starom Meste.
Hlavný obžalovaný Jozef Drag mal podľa prokuratúry dávať príkazy Radoslavovi Z., ktorý zabezpečoval "hercov". Zaujímavosťou je, že Drag vystupuje aj v inej kauze pozemkovej mafie. Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku figuruje v pozícii spolupracujúceho obvineného.
Dnes Drag odhadoval, koľko bude trvať jeho výpoveď o spomínaných podvodoch s nehnuteľnosťami. "Dva dni," vyrátal muž," ktorého prokuratúra viní, že podvody organizoval. Podľa jeho advokáta je nevinný.
Najbližšie pojednávanie okresného súdu 19. októbra by sa malo začať jeho výsluchom. Vypočúvať ho budú celý deň.
Veľká časť podvodov sa odohrala v Rusovciach. Pozemky mali hodnotu aj 20 miliónov korún.
FOTO SME - ARCHÍV
Pomáhal aj policajt
Okrem hlavných organizátorov a takzvaných hercov je v prípade obžalovaný aj mladý dopravný policajt Peter M. Podľa obžaloby vyhľadával v centrálnom registri obyvateľov osobné údajne budúcich obetí a poskytoval ich podvodníkom. Na základe toho potom mohla mafia vyrábať falošné občianske preukazy s údajmi pravých majiteľov nehnuteľností, kde však boli fotky nastrčených ľudí.
Z falšovania dokladov, prania špinavých peňazí, podvodu a ďalších trestných činov je obžalovaných 14 ľudí. Dnes však pred súd prišli 12-ti, z toho piatich priviedli z väznice. Jedna obžalovaná chcela, aby sa dnes pojednávalo bez nej, a obvinený Martin A. je od októbra minulého roka na úteku.
Niektorí majitelia bytov a pozemkov o tom, že zmenili vlastníka, ani netušili. Viacerí sa podľa informácií prokurátorky Evy Mišíkovej v súčasnosti snažia dostať k svojim nehnuteľnostiam. "Prebiehajú občiansko-právne konania, v ktorých sa poškodení domáhajú neplatnosti zmlúv," povedala.
Manželia zo Senice napríklad takmer prišli o byt tak, že ho prenajali údajným členom bytovej mafie ako bežným nájomníkom. Tí si však zistili čísla ich občianskych preukazov, nacvičili majiteľkin podpis a byt chceli predať. Transakciu však zastavil súd, ktorý zakázal katastru konať.
Mafiánske prepojenia
Niektorí z príslušníkov gangu majú väzby na existujúce zločinecké štruktúry. Dragov obchodný partner Tibor Hamar je tiež obvinený. Hamar je zároveň obchodným partnerom Františka Borbélyho, o ktorom sa polícia nazdáva, že je členom organizovanej skupiny Sýkorovcov v Bratislave. Borbélyho meno sa objavilo na tzv. mafiánskych zoznamoch, ktoré unikli z polície v roku 2005.
„V živote som ho nestretol, žiadne pozemky som nekúpil," povedal o Dragovi Borbély. Drag, ktorého záznamy v trestnom registri siahajú až do socializmu, sa údajne priatelil aj s Karolom Patasym starším, otcom príslušníka ďalšej bratislavskej skupiny organizovaného zločinu, Piťovcov. Patasyho staršieho zavraždili v roku 2005.
tom
Autor: him