BRATISLAVA. Bradatý muž má časť tváre presvietenú röntgenom. Na stenu v bývalom továrenskom areáli bratislavskej Cvernovky ho nastriekala sprejerka Denisa.
„Treba dbať na prevenciu rakoviny, je to skrytá choroba, ktorú treba odhaliť,“ vysvetľuje graffiti, ktoré je spoločným dielom crew Point 3.
Spolu s Michalom a Robom prišli podporiť akciu Grafitmi proti rakovine.
Podujatie, ktoré chce pomôcť chorým deťom, sa začalo už v pondelok. Trvať má až do konca týždňa.
Raperi do galérie „Vznikne tu veľká stena s pomocou writerov zo šiestich európskych krajín,“ hovorí Sofiane Zinai zo skupiny
GRAFFITI vs. CANCER Čo ešte stihnete vidieť:
Maľovanie steny v areáli bratislavskej Cvernovky Sobota – Hip-hop market Sobota – Benefičný rapový koncert o 20.00 v Galérii Cvernovka – výťažok zo vstupného na koncert a hip-hop market pôjde občianskemu združeniu Svetilelko Nádeje, ktoré funguje ako Centrum pomoci detskej onkológií.. Vstupné:
Hip Hop Market: 3 Eurá Benefičný rapový koncert: 10 Eur
mladých writerov Graffiti roots, ktorá akciu organizuje. „Nechceme ale len maľovať stenu, to by nemalo žiaden efekt, chceme vyzbierať peniaze pre združenie Svetielko nádeje. Mladým tu tiež rozdávame prospekty o prevencii od Ligy proti rakovine.“
Zinai hovorí, že akcia vyvrcholí v piatok a sobotu. Vtedy sa do priestorov Galérie Cvernovka nasťahujú raperi, ktorí roztočia benefičný rapový koncert.
Legal aj ilegal Organizátor Zinai priznáva, že podobnú dobročinnú akciu videl v Amerike, kde sa inšpiroval. „Bola to punk-rock-metalová šou, kde bola zbierka na boj proti leukémii, nápad sa mi páčil. Farby nám zaplatil sponzor.“
Farebné graffiti, ktoré zdobia steny v areáli Cvernovky, sú legálne. Zinai vraví, že na niekoľkometrové maľby vybavovali riadne povolenie od majiteľa budovy. „Museli sme to tiež ohlásiť na mesto.“
Na Slovensku môžu policajti graffiti vyhodnotiť aj ako trestný čin. Napriek tomu graffiti a tagy writerov vznikajú často nelegálne.
Sprejerka Denisa hovorí, že oni ako crew, čiže skupina graffti umelcov, maľujú len legálne. Tak vznikli podľa nej maľby na viacerých ihriskách v Bratislave či na chodbe Ymci. „Maľovali sme tiež podchod na Trnavskom mýte. No stáva sa aj, že nám niekto nadáva, hoci to máme povolené.“
Zinai dodáva, že cieľom sprejovania v Cvernovke je tiež priblížiť ľuďom graffiti. „Graffiti sú veľakrát vnímané negatívne.“
Viac info čítaj tu - klikni
V Cvernovke maľujú mladí sprejeri zo Slovenska, Dánska, Nemecka, Anglicka, Španielska, Rakúska.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Graffiti crew Point 3.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Celé graffiti POINT 3 CREW.
FOTO - POINT 3 CREW