BRATISLAVA. Bratislavské Divadlo a.ha oslavuje 20 rokov. Divadlo, ktoré od 18. októbra 2010 pôsobí na Malej scéne na Dostojevského rade 7 - už pod názvom Malá scéna STU, oslávi svoje 20. výročie na budúci utorok 18. októbra.
Práve v tento deň o 19:00 uvedie v premiére komornú komédiu Hviezdoslav v sexshope. Ide o desiatu premiéru divadla v priestoroch na Dostojevského rade. Hra nechce prvoplánovo šokovať, jej názov je odvodený od hry kontroverzného súčasného rakúskeho dramatika Petra Turriniho (1944) "Grillparzer im Pornoladen".
Prekladateľ Martin Porubjak ho nahradil slovenským názvom Hviezdoslav v sexshope.
Sexshop a dráma vzťahov
Ako na dnešnej tlačovej besede zdôraznil umelecký riaditeľ Divadla Malá scéna STU Štefan Korenči, sexshop je len prostredím pre drámu vzťahov, pôsobí ako spúšťač riešenia vážnych problémov manželstva. Ide teda o "bežné vzťahy zasadené do zvláštneho prostredia", kde hlavnou postavou je vyhodený šepkár činohry Slovenského národného divadla.
Život mu však skomplikuje zákazníčka, rozvedená štyridsiatnička, sklamaná životom. Postavy erotickej komédie o samote stvárňujú pod režisérskou taktovkou Štefana Korenčiho Zuzana Skopálová a Štefan Kožka.
To, či sa im podarí nájsť riešenia svojich trápení, sa môžu diváci dozvedieť pred premiérou v pondelok 17. októbra o 10:00 počas verejnej generálky a v predpremiére o 19:00. Podrobnosti o programe divadla a o vstupenkách nájdu záujemcovia na webstránke divadla - http://www.malascena.sk.
Divadlo v ohrození
Napriek 20-ročnej činnosti divadla, uvedeniu 62 nových titulov a z toho 20 detských predstavení, je existencia súboru ohrozená.
Divadlo Malá scéna STU podľa jeho hlavnej manažérky Moniky Korenčiovej nezískalo od presťahovania sa do nových priestorov sponzora. Vlani v októbri mali súkromné firmy aj Bratislavský samosprávny kraj, bratislavský magistrát alebo bratislavské Staré Mesto peniaze na tento rok rozdelené. Divadlo sa preto snaží ich podporu získať aspoň na ďalší rok 2012.
Len jedna dotácia
Jedinou dotáciou, ktorú Malá scéna STU dostala na tento rok, bolo 27 500 eur z Ministerstva kultúry SR. Divadlo pritom od októbra 2010 uviedlo už deväť premiér.
Ako pre agentúru SITA povedala Korenčiová, problémom je, že u nás neexistuje zákon o divadelnej činnosti, ktorý by určoval finančné podmienky práce divadelných súborov. Podobná legislatíva funguje v okolitých krajinách a umožňuje divadlám pracovať niekoľko rokov z verejných zdrojov za jasných podmienok.
"Ak si to zoberieme od revolúcie, tak na Slovensku žiadne nové divadlo nevzniklo. To samozrejme súvisí s podporou divadelnej činnosti a takisto s vytváraním nových pracovných miest umeleckých pracovníkov," dodala pre SITA Korenčiová.
Za 20 rokov 1326 predstavení
Divadlo za 20 rokov odohralo 1 326 divadelných predstavení, pripravilo 236 koncertov, množstvo literárnych večerov a výstav. Za toto obdobie pokrylo svoju umeleckú činnosť sumou 543 tisíc eur z verejných zdrojov (granty Ministerstva kultúry SR a príspevky od Miestneho úradu Bratislava - Staré Mesto), zo vstupného a zo sponzorských darov.
Zlá finančná situácia spôsobila toto leto v júni odchod dovtedajšieho principála divadla Janka Kronera z tohto postu. Ján Kroner ostal v divadle ako herec a divadlo vedú umelecký riaditeľ a hlavná manažérka divadla - Štefan Korenči a Monika Korenčiová.