Uplynulý víkend sa pod záštitou Bratislavského samosprávneho kraja po 15.krát konala Výstava drobných zvierat organizovaná Slovenským zväzom chovateľov v Senci. Spolu 66 chovateľov zo Senca a okolia ukázalo verejnosti svoje šľachtiteľské úspechy.
SENEC. Čistokrvné plemená králikov, holubov a hydiny mali návštevníci možnosť obdivovať na parkovisku pred futbalovým štadiónom. Po minulé roky sa výstava konala v amfiteátri a okrem drobných zvierat sa tu predviedli aj kozy, husi či exotické vtáctvo.
„Tento rok mal záujem o našu výstavu dokonca aj chovateľ zo Šenkvíc, ako atrakciu chcel ponúknuť ťavu, ktorá by na svojom hrbe vozila deti. Bohužiaľ, z kapacitných, ale aj bezpečnostných dôvodov sme ťavu prijať nemohli. Povoziť deti príde možno na budúci rok,“ hovorí predseda Slovenského zväzu chovateľov v Senci, Oto Lévai.
Hoci počasie výstave neprialo a pre dážď a vietor sa v piatok na zvieratká neprišli pozrieť ani deti zo škôl, v nedeľu doobeda sa trošku vyčasilo a najmä tí najmenší mali zo zaujímavých zvierat radosť. Mnohí si nenechali ujsť možnosť vyhrať v tombole malého králika, holuba, košík pre psa či inú chovateľskú drobnosť.
Vystavované zvieratá hodnotila odborná porota ocenením víťaz výstavy a čestnými cenami. Dokonca aj návštevníci mali možnosť zahlasovať a vybrať si svojho šampióna. Do laickej ankety o najkrajší exemplár mohol prispieť každý: hlavným kritériom neboli fyzické parametre, ale sympatia či „rozkošnosť“.
Víťazmi tejto ankety sa stali napríklad králik z plemena činčily veľkej a holub talianska sovka. Zvieratá na parkovisku aj nocovali, pred zlodejmi či zatúlanými psami ich strážili pracovníci zväzu.
Tento rok sa prihlásilo 66 drobnochovateľov zo Senca a jeho prevažne južného okolia. „Je škoda, že napríklad v Pezinku či Viničnom zväz chovateľov nefunguje a chov sa zo spoločnosti pomaly vytráca. Väčšina šľachtiteľov sú dôchodcovia a dúfam, že to nebude človek, kto podujatia takejto nevšednej krásy zničí. Pretože veľkosť, farba či rôzne ozdoby vystavovaných zvierat sú vyjadrením dlhodobej a cieľavedomej činnosti šľachtiteľov,“ dodáva Lévai.
Autor: Katarína Madarászová