SENEC. Kým na východnom Slovensku sa už našlo mesto, ktoré zakázalo výherné automaty v budúcnosti na svojom území, v našom regióne zrejme podobné opatrenie zatiaľ nehrozí.
Mesto Sabinov v Prešovskom kraji je prvou lastovičkou, ktorá využila letnú zmenu v zákone o hazardných hrách . Novela umožňuje obmedziť samospráve zakázať hazard na svojom území.
Nie síce od budúceho roka, ale až od roku 2013, keďže podnikatelia ešte môžu požiadať o licenciu na budúci rok. Zakázané by mali byť aj videohry, pretože od výherných automatov ich odlišuje len technické riešenie.
V Sabinove je ale záležitosť okolo automatov vnímaná v inom svetle ako v mestách Bratislavského kraja - je tu oveľa viac nezamestnaných, ktorí utrácajú svoje sociálne dávky na automatoch.
Otázku zatiaľ neriešili, sťažnosti nie sú
V Senci sa zatiaľ mestské orgány touto otázkou nezaoberali, nerokovali o tom na zastupiteľstve ani v komisiách. „Novelu zákona berieme na vedomie, určite sa v krátkej budúcnosti budeme venovať tejto otázke,“ povedala viceprimátorka v Senci Helena Nemcová. Dodala, že mesto zatiaľ neregistruje žiadne sťažnosti na prevádzky s automatmi.
Samosprávy na okolí sa do zákazov automatov nehrnú. Je im jasné, že po prípadnom obmedzení by hráči jednoducho len zmenili miesto a hrali by ďalej.
Po sabinovskom rozhodnutí sa hneď ozvali hlasy, ktoré vypichujú nelogickosť opatrenia – kto chce hrať, cestu si nájde. Napríklad vo vedľajšom meste.
Bolo by to vraj ako prohibícia v Amerike – s kontraproduktívnymi výsledkami. Hazard by museli zakázať na veľkom území naraz.
Samosprávam a štátu plynú z automatov veľké príjmy, za jeden prístroj platí majiteľ ročne poplatok 4700 eur.
Peniaze utrácajú väčšinou bohatí podnikatelia
Jeden z prevádzkarov väčšej siete herní, ktorá má pobočku aj v Senci povedal, že hranie nie je o závislých notorikoch, či odkázaných sociálnych prípadoch.
„Z takých ľudí by sme nevyžili. K nám chodia často podnikatelia a ľudia s peniazmi, zabaviť sa. Podľa zákona môže rodinný príslušník osloviť majiteľa herne, aby znemožnil vstup príbuznému, ktorý na automatoch utráca príliš veľké čiastky. Na toto sme pripravení. Dokonca sa nám to už aj stalo v Pezinku, že prišla matka zákazníka a poprosila nás, aby synovi neumožnili hrať, vyšli sme jej v ústrety,“ hovorí prevádzkar, ktorý nechcel byť menovaný.
Pôvodný návrh novely zákona bol z dielne strany KDH. Kresťanskí demokrati chceli obmedziť gembling na Slovensku. Poukazovali na negatívne dopadyna spoločnosť.
Chcú zakázať aj alkohol a cigarety v herniach
Poslanci strán SAS a SDKÚ nesúhlasili s obmedzovaním podnikateľského prostredia v tejto oblasti, ale napokon zákon odsúhlasili aj oni. Štátu má táto novela priniesť do rozpočtu 16 miliónov eur navyše.
Hlavná zmena v zákone spočíva v tom, že obce môžu obmedziť prevádzku hazardných hier na svojom území a k žiadosti o licenciu už netreba súhlas miestnych poslancov.
Podstatnou zmenou je aj zákaz fajčenia a pitia alkoholu v herniach od roku 2013, čo prevádzkari považujú za veľmi nelogické a obmedzujúce. Táto otázka pre nich ešte nie je uzavretá.