
Nitrianske kniežatstvo -štyri náušnice, Ducové, okr. Piešťany. Striebro, veľkosť 3,5 -3,6 cm. Súprava rovnakých náušníc s krúžkovanými uzlíkmi. Povrch je ozdobený jemnou granuláciou. FOTO – ARCHÍV
Už oddnes je na Bratislavskom hrade sprístupnená výstava Stred Európy okolo roku 1000, ktorá jedinečným spôsobom sprítomňuje ako na území dnešného Slovenska, Čiech, Maďarska, Nemecka a Poľska vznikali prvé štátne útvary a s tým aj ich v mnohom dodnes spoločná kultúra. Na slávnostnej nedeľnej vernisáži sme sa niektorých známych osobností spýtali, prečo by práve oni odporúčali jej návštevu i širokej verejnosti.
Milan Kňažko, minister kultúry: ,,Už vo svojom príhovore som podčiarkol, že by sem zvlášť mali prísť mladí ľudia. Aby pochopili historické súvislosti a na ich základe potom lepšie i tie súčasné. Pretože budúcnosť Európy je práve v ich rukách a keď už dávno v minulosti mohli existovať integrované vzťahy a záujmy, môžu sa celkom určite rozvíjať i dnes. Navyše mladí sú k tomu disponovaní lepšie ako staršia generácia, ktorá často skôr verí rôznym mýtom než reálnym faktom“.
Dušan Jamrich, generálny riaditeľ SND: ,,Lebo je dôvodom, aby sme boli hrdí na svoje korene, ktoré by človek predsa mal poznať. Iste, nemal by sa utiekať iba k nim, ale hľadieť aj dopredu. Jedno je však nesporné. Práve táto výstava nás rovnocenne zaraďuje medzi všetky ostatné tu zúčastnené krajiny. A myslím si, že pre rodinu s deťmi by jej návšteva dokonca mala byť až dobrovoľnou povinnosťou. Aby si aj najmladšia generácia uvedomila, že i tu, na našom tzv. malom Slovensku, žili významné osobnosti, šikovní ľudia, na ktorých by sme nemali zabúdať.“
Pavol Traubner, lekár :,,Myslím, že práve táto výstava mimoriadne dobre ukazuje, že máme svoju históriu a že i stred Európy má svoju históriu. Som hlboko presvedčený, že ľudia by sem mali prísť a vidieť ako tu žije jeden európsky región, ktorý bol v minulosti hlboko a rôznorodo prepojený a ktorý má v tejto forme aj budúcnosť“.
Ján Papco, riaditeľ Slovenského národného múzea: ,,Aj odborníci hovoria, že ide o výstavu tisícročia, pretože toľko vzácnych a cenných exponátov z tohto obdobia sa zrejme dá inokedy dokopy už iba ťažko. Veď tu ide o 1600 zbierkových predmetov zo šiestich krajín a 169 inštitúcií z celej Európy! Pričom, keby si aj niekto povedal, že si ich pôjde pozrieť priamo do zahraničia, ťažko by to mohol uskutočniť. Sú totiž také vzácne, že majú vlastný depozitárny a trezorový režim a nie sú preto obvykle priamo vystavované“. MARCELA KOŠŤÁLOVÁ