V posledných rokoch nemocnica prešla výraznými zmenami, obnovili napríklad Kliniku detskej onkológie.
BRATISLAVA. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou (DFNsP) na bratislavských Kramároch si v týchto dňoch pripomína 20 rokov pôsobenia v novom areáli na Kramároch. Ako informovala hovorkyňa DFNsP Dana Kamenická, za toto obdobie v nemocnici hospitalizovali 315 074 detí, 7 425 105 pacientov ošetrili ambulantne, 144 987 detí operovali a 27 531 pacientov podstúpilo endoskopiu.
Vo februári tohto roku DFNsP pri jedinečnej ortopedickej operácii v Detskej ortopedickej klinike (DORK) prvýkrát na Slovensku 9-ročnej pacientke nahradili celú stehnovú kosť postihnutú zhubným nádorom a podľa Kamenickej najvýznamnejšou udalosťou tohto roka bolo júnové otvorenie Transplantačnej jednotky kostnej drene.
Prvú pomoc rozšírili
Ako uviedla Kamenická, v posledných rokoch nemocnica prešla výraznými zmenami, obnovili napríklad Kliniku detskej onkológie. Vlani dobudovali pracovisko urgentného príjmu, pričom v prvej etape budovania Oddelenia urgentného príjmu (OUP) DFNsP vznikli nové priestory Lekárskej služby prvej pomoci, ktorá zabezpečuje lekársku starostlivosť pre spádovú oblasť zhruba 1,5 mil. obyvateľov.
V druhej etape budovania OUP pribudli chirurgické ambulancie, ktoré mesačne ošetria viac ako 2 200 detských pacientov. Podľa hovorkyne vybudovaním ubytovacích kapacít slávnostne otvorených v apríli 2010 sa nemocnici podarilo výrazne stabilizovať personálny potenciál.
Kamenická ďalej informovala, že vlani nemocnica otvorila obnovené Rádiologické oddelenie disponujúce digitálnym röntgenom, ktoré je prvým pracoviskom na Slovensku s nainštalovanou magnetickou rezonanciou určenou špeciálne pre detských pacientov.
Nová jednotka kostnej drene
Najvýznamnejším projektom v zdravotníctve pre deti v tomto roku bolo podľa Kamenickej otvorenie Transplantačnej jednotky kostnej drene (TJKD) DFNsP, ktorá slúži pacientom z celého Slovenska. Projekt TJKD zahŕňa šesť izolačných boxov, tri dvojlôžkové izby na prípravu pacientov, dve trojlôžkové izby pre sprievodcov detí, nové ambulancie a stacionár.
Peniaze na vybudovanie TJKD poskytlo nemocnici Ministerstvo zdravotníctva SR, Nadácia Kvapka nádeje z verejnej zbierky a ďalší darcovia. Vďaka pomoci Nadácie SPP sa nemocnici podarilo vybudovať Centrum mini invazívnej diagnostiky a terapie detského veku.
Klinika detskej chirurgie (KDCH) tak podľa Kamenickej disponuje najmodernejším technologickým vybavením. Nová laparoskopická veža, jediná svojho druhu v pediatrickej medicíne na Slovensku umožňuje lekárom vykonávať unikátne a jedinečné operácie. Od roku 2004 sa na KDCH vykonáva mini invazívna korekcia vpáčeného hrudníka.
Náhrada kostí
Vo februári tohto roku DFNsP pri jedinečnej ortopedickej operácii na Detskej ortopédie klinike (DORK) prvýkrát na Slovensku 9-ročnej pacientke nahradili celú stehnovú kosť postihnutú zhubným nádorom. Na DORK urobili za tri roky odstránenie nádoru kosti s následnou náhradou kĺbu ramenného, bedrového a kolenného u 22 pacientov.
Ako ďalej uviedla Kamenická, na Klinike pediatrickej urológie (KPU) vďaka novorodeneckému skríningu liečia vrodené vývojové chyby obličiek ešte v bezpríznakovom období. Ročne liečia až 130 takýchto pacientov najčastejšie vo veku do jedného roka. V minulosti sa vrodené vývojové chyby obličiek diagnostikovali neskoro, často už s obličkovým zlyhaním.
Novozriadená epileptologická jednotka na Klinike detskej neurológie (KDN) DFNsP podľa hovorkyne získala jedinečný video EEG monitorovací systém s bezdrôtovým spojením, pričom na svete sú len dva takéto prístroje. Lekári tak môžu ľahšie stanoviť diagnózu a neurologických pacientov snímať dlhodobo pri vykonávaní bežných denných aktivít dieťaťa.
Liečia nedostatočný rast
V oblasti nechirurgických disciplín treba podľa Kamenickej spomenúť oblasť gastroenterológie, ktorá sa zameriava na diagnostiku a liečbu zápalových ochorení čreva a chronických porúch výživy. Výborné výsledky dosahuje II. detská klinika v liečbe detí s deficitom rastového hormónu.
V DFNsP sú pacienti s dedičnými poruchami metabolizmu, odborníci majú bohaté skúsenosti s diagnostikou a liečbou týchto raritných a často závažných stavov. V oblasti pneumoalergológie získali lekári špecializované skúsenosti pri starostlivosti o deti s recidivujúcimi a chronickými respiračnými chorobami.
Detská fakultná nemocnica nedávno predala budovu svojho riaditeľstva.
FOTO SME - ARCHÍV