Minister Nagy chce ľudí za separovanie odmeňovať nižšími poplatkami.
BRATISLAVA. Približne 447 kilogramov odpadu vyprodukuje ročne každý Bratislavčan. Najväčšia časť, zmesový odpad, končí v kotle mestskej spaľovne.
„Je tam okolo 780 stupňov,“ ukazuje do žiary za malým oknom Ján Kašovič, zástupca riaditeľa spaľovne bratislavskej firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). V rozľahlej sále, s občas typickým zápachom, prezrádza, že tu spália všeličo. Napriek predpisom končia v spoločnom kontajneri aj staré chemikálie, kovy či dokonca výbušniny.
Odpad netriedia Separovanie - odpady modré kontajnery – papier; nepatria tam hygienické potreby, voskovaný papier či plienky; žlté kontajnery – plast, nie plienky a znečistené plasty; zelené kontajnery – sklo, nevhadzovať keramiku, porcelán, zrkadlá.
Kašovič vraví, že smeti pred spálením neprezerajú. „Nikde sa to neselektuje, to by sa nedalo.“
V kotle spaľovne v bratislavskom Vlčom hrdle tak už explodovala aj výbušnina. „Keď to vybuchlo, zatriaslo sa a prevádzka mala problém s fungovaním,“ hovorí Kašovič.
Mestské OLO za nadmerné vypúšťanie škodlivých látok do ovzdušia zaplatilo tento rok dokonca najvyššiu pokutu, akú inšpekcia životného prostredia vlani udelila – 20-tisíc eur. Vtedajší generálny riaditeľ Valentín Mikuš prekročenie limitov vysvetlil spaľovaním plastov, ktoré ľudia nevyseparovali.
Nový predseda predstavenstva firmy OLO Roman Achimský vraví, že nešlo o priveľa plastu, ale o problém s technikou. „Mali sme zastarané meracie prístroje, vymenili sme ich.“
Ak ľudia plasty triedia, čiže hádžu do žltých kontajnerov, OLO ich vie podľa Achimského už lepšie spracovávať. „Problém s triedením plastov tu bol kedysi, dnes neexistuje plast, ktorý by sme nevedeli umiestniť, napríklad ako alternatívne palivo do cementární. Najlepšie pre nás sú PET fľaše a suroviny čo najmenej znečistené.“ Plasty OLO triedi a čistí ručne.
OLO: Smeti na viackrát V spaľovni bol v piatok aj minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd), pripravuje zmenu v separácii. „Často vidíme, že ľudia síce vyseparujú odpad, no potom sa to všetko namieša do jedného vozidla.“
Achimský hovorí, že v Bratislave sa to nestáva. „Systém je taký, že auto ráno zoberie komunálny odpad a až po vyprázdnení ide ten istý rajón, a vtedy berie plasty. Tie idú do dotrieďovacieho závodu.“
Odmena za separáciu Ministerstvo pripravuje nový zákon o odpadoch. Nagy hovorí, že by mal byť hotový do konca roka. Tvrdí, že odmenia ľudí, ktorí separujú. „Kto bude separovať, bude platiť za odpady menej ako ten, kto hádže všetko do jedného.“ Ako chce ministerstvo smeti kontrolovať, zatiaľ neprezradil.
OLO je akciovou firmou hlavného mesta. Ľudí v terajšom vedení vymenilo mestské zastupiteľstvo v júni tohto roka bez sľubovaných výberových konaní.
Ako to vyzerá v bratislavskej spaľovni firmy OLO:
Za malým oknom vidieť pálenie odpadu, teplota bola okolo 780 stupňov.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA
Odpad v spaľovni
FOTO - SITA
Prevádzka OLO vo Vlčom hrdle.
FOTO - SITA