SME
Nedeľa, 23. február, 2020 | Meniny má Roman, Romana

Mediátori dovedú k dohode

Riešenie sporov pomocou sprostredkovateľa býva efektívnejšie a lacnejšie ako na súde. Mediátor nerozhoduje, len ukazuje sporným stranám cestu k dohode šitej na mieru.

Spor so susedom možno vyriešiť aj inak, nemusí dôjsť až na súd.Spor so susedom možno vyriešiť aj inak, nemusí dôjsť až na súd.(Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Rozdelenie majetku v súvislosti s rozvodom, výživné na deti, sused vyhrážajúci sa súdom pre ujmu na majetku, pre nedorozumenia či schválnosti a pracovné spory – spoločné majú to, že s nimi ľudia idú rovno na súd.

Po podaní žaloby sa začne cvičenie v trpezlivosti, pretože súdy sú zavalené inou agendou. Nekonečné čakanie býva dôvodom na ďalšie žaloby, zháňanie podkladov na súdne konanie býva tiež skúškou nervov. Nehovoriac o výške poplatkov.

Súdy možno obísť

Existuje aj iná cesta – mimosúdne riešenie sporov. Na to slúžia nezávislí sprostredkovatelia, mediátori. Sú to odborníci, ktorí sporným stranám pomáhajú nájsť spoločnú reč a dospieť k dohode. Na Slovensku ich je registrovaných približne päťsto.

„Ľudia vítajú túto formu mimosúdneho konania pre jeho neformálnosť, rýchlosť, dôvernosť a najmä, že ide

o konanie, ktoré je finančne menej náročné ako súdny spor,“ hovorí Jaroslav Magura, predseda Asociácie mediátorov Slovenska.

Úspešnosť mediačných konaní, teda že sa spor vyrieši v rámci mediačného konania, je podľa Maguru až 80 percent. „Veľa závisí aj od nasadenia mediátora.“

Ďalej s dobrými vzťahmi

Mediácia je založená na záujmoch strán a nielen na právnych aspektoch sporu. Manželia, susedia, obchodní partneri alebo kolegovia majú priestor hovoriť o svojom probléme tak, ako ho vidia

a vnímajú. Mediácia umožní nahliadnuť do „zákulisia“ druhej strany a pochopiť jej záujmy a potreby, ktoré môže prejavovať ako neznesiteľný, arogantný a neústupčivý postoj.

„Mediátor je ten, ktorý musí vedieť problém pomenovať a spolu so stranami sporu hľadať riešenia,“ hovorí Magura. „Tým sa vzťahy medzi účastníkmi nenarúšajú, ale naopak upevňujú do budúcna, kým súdnym konaním sa po väčšine vzťahy medzi stranami vážne narušia,“ pripomína.

Ako sa vyhnúť súdu

Potvrdzuje to aj František Kutlík, predseda Slovenského inštitútu pre mediáciu, ktorý uvádza, že tri štvrtiny mediačných prípadov v Európe sa končia dohodou a z toho 80 percent klientov je spokojných s výsledkom. Naproti tomu so súdnym rozhodnutím je spokojných len 40 percent účastníkov a z nich 35 percent sa do dvoch rokov opäť obracia na súd.

Riešenie sporu s pomocou sprostredkovateľa je vhodné najmä pre tých, ktorí sú nútení spolu na nejakej úrovni ďalej komunikovať, spolupracovať alebo vedľa seba žiť. Navyše, začať možno hocikedy pred aj počas súdneho riešenia sporu. V prípade neúspechu majú strany stále možnosť riešenia sporu súdnou cestou.

Čo robí mediátor

 • Mediátori môžu riešiť rodinné, občianskoprávne obchodné a pracovné spory.
 • Mediátor musí byť nezávislý, a nestranný.
 • Mediátor nerozhoduje ani nepodsúva riešenia. Pomáha stranám dospieť k dohode, ktorú strany vytvárajú samy. Riešenie, ku ktorému strany dospejú, však musí obstáť pred zákonom.

Kde ho nájsť

 • Register mediátorov a mediačných centier vedie ministerstvo spravodlivosti a možno ho nájsť na stránke ministerstva. Registrovaných mediátorov je viac ako štyristo. Zoznam mediátorov na stránke ministerstva nemožno triediť podľa lokality, na rozdiel od zoznamu mediačných centier.

Koľko zaplatím

 • Mediátor poskytne budúcim účastníkom základné informácie o mediácii. Z predmediačného poradenstva môže vyplynúť, že problém nie je mediáciou riešiteľný alebo nie je vhodný na mediáciu.
 • Predmediačné poradenstvo môže ale nemusí byť bezodplatne.
 • Ceny mediačných služieb sú vecou dohody.

Výhody mediácie

 • Mediáciu možno využiť v ktorejkoľvek fáze sporu, aj keď je už žaloba na súde. Ak sa dohodnú sporné strany do začiatku pojednávania, vráti sa im 90 percent zo zaplateného poplatku, po začatí pojednávania polovica.
 • Sporu rozumejú najlepšie jeho aktéri a preto je lepšie, ako sa na riešení dohodnú sami.

Účinky mediácie

 • Začatím mediácie sa plynutie premlčacích a prekluzívnych lehôt preruší.
 • Ak je výsledkom mediácie dohoda, strany jej vykonateľnosť môžu poistiť podaním návrhu na súdny výkon rozhodnutia, alebo na vykonanie exekúcie. Na to musí mať dohoda formu notárskej zápisnice, alebo byť schválená ako zmier.
Súdu sa možno vyhnúť

„Pár po rozvode riešil vyrovnanie bezpodielového vlastníctva manželov, tri roky sa nevedeli stretnúť a porozprávať. Nakoniec, krátko pred uplynutím trojročnej lehoty sa podarilo pani dostať exmanžela do kancelárie mediátora. Na treťom sedení - po desiatich dňoch došlo k dohode, ktorú podpísali a dodnes ju dodržiavajú,“ spomína na jeden z prípadov mediátorka Soňa Ďurčová.

Úspešné bývajú aj spotrebiteľské spory. „V prípade reklamácie zle vykonanej práce sa sporové strany na druhom sedení dohodli na oprave a náhrade škody,“ uvádza ako príklad.

O podobných prípadoch by mohli mediátori rozprávať. Nerobia to, pretože ich viaže mlčanlivosť.

V priemere dospejú sporové strany ku kompromisu a teda k podpisu mediačnej dohody na treťom­štvrtom stretnutí. To sa dá zrealizovať aj v priebehu dvoch či troch týždňov. „Najväčším problémom nie je dospieť k dohode, ale presvedčiť druhú stranu sporu, aby sa na mediácii zúčastnila.“

Mediátor dokáže veľa, ale nie všetko

Aj keď mediáciou možno riešiť širokú škálu rôznych sporov, niektoré spory nie sú na mimosúdne riešenie vhodné.

Mediátorka odporúča obrátiť sa priamo na právnika vtedy, ak dohoda nie je možná z toho dôvodu, že jedna zo strán tlačí druhú do kompromisov, pričom sama nie je ochotná urobiť žiadny, v prípade, že záujem o mediáciu je len predstieraný ale aj v prípade, keď je je niekto z účastníkov drogovo závislý.

Neúspešná býva aj mediácia tých prípadov, keď strany prežívajú veľmi ťažkú emocionálnu a vzťahovú krízu, až v takej miere, že nie sú schopné ani len oddelenej komunikácie a potrebujú skôr pomoc psychológa. Okrem toho zákon nedovoľuje mediáciou riešiť trestné činy.

Sprostredkovateľ na mieru

Odborníka na mimosúdne riešenie sporov nie je problém nájsť v každom väčšom meste, mediátori nemávajú problém prísť za klientom.

Dostať sa k mediátorovi vyžaduje stráviť chvíľu vyhľadaním na internete. Hoci je na stránke ministerstva spravodlivosti register mediátorov, nedá sa v ňom vyhľadávať priamo podľa lokality, ani nie je záruka, že sa osoby uvedené v zozname mediácii aktívne venujú.

Zoznamy svojich členov si vedú aj stavovské organizácie mediátorov ako Komora mediátorov Slovenska alebo Asociácia mediátorov Slovenska.

„Približne dve tretiny všetkých mediátorov pôsobia v Bratislave, respektíve v regióne,“ hovorí predsedníčka Komory mediátorov Slovenska Marcela Szabóová.

Orientačné ceny za výkon mediácie možno nájsť na internetovej stránke komory alebo priamo na stránkach jednotlivých mediátorov a mediačných centier. „Platí, že ceny za mediáciu sú nižšie ako ceny spojené so súdnym konaním, a keď ľudia o možnosti riešiť spor mimosúdnou cestou vedia, väčšinou si ho zvolia,“ dodáva.

Vyberať je najlepšie tak, ako iné služby. „Asi najlepšie je vybrať si mediátora na základe referencií od známych, podľa webu alebo aj fotografie - ak ju má na stránke,“ hovorí Ďurčová. „Mal by to byť človek, ku ktorému získate dôveru,“ odporúča.

(vju)

Orientačné ceny za služby mediátora

Mediácia v podnikateľskom sektore

nemajetkové spory

fyz. osoby 67 €/h

pr. osoby 134 €/h

majetkové spory

percentuálne, podľa výšky hodnoty predmetu mediácie od 1 do 10 percent

Občianske spory (susedské, rodinné a komunitné spory)

nemajetkové 20 €/h

majetkové podľa hodnoty predmetu mediácie 67 €/h alebo 100 €/h

Mediácia v štátnom sektore

nemajetkové a pracovnoprávne spory 34 €/h

majetkové spory 34 €/h

alebo 1 – 8 percent z hodnoty predmetu mediácie

(Zdroj:Slovenská komora mediátorov)

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 2. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 3. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 4. Ako si prepojiť auto so smartfónom?
 5. Kto bude ďalší? Hľadajte s nami Učiteľa Slovenska
 6. Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál
 7. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom
 8. Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa pustíte do investovania?
 9. Darujte od srdca pre rozum
 10. Vysoké školy: Ako poslať prihlášku a koľko za ňu zaplatíte?
 1. Tipy na darček pre krstniatko
 2. Trnavská univerzita je kvalitou v popredí
 3. Zvažujete štúdium? A prečo nie v Prahe?
 4. Viete aké je študentské mesto na Slovensku?
 5. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 6. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 7. Naštartuj svoju budúcnosť na EkF TUKE
 8. Ktorá farba je tá tvoja?
 9. Maturuješ a hľadáš kam na vysokú?
 10. ... viac ako vzdelanie
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 17 064
 2. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 8 786
 3. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 8 598
 4. Vyrábali kozmetiku, o ktorú nebol záujem. Napriek tomu prerazili 6 037
 5. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 5 134
 6. SME proti extrémizmu na školách 4 626
 7. Bytová kríza. Ako na daňové priznanie? Kam investovať? 4 571
 8. Darujte od srdca pre rozum 4 514
 9. Peniaze z poistky môžete dostať rýchlejšie. Poradíme vám ako 4 296
 10. Iná tvár Turecka: Oplatí sa navštíviť Severný Cyprus? 4 271