BRATISLAVA. O budove Barbakanu na Michalskej ulici v Bratislave, o ktorú sa sporia jej majitelia, stále nie je rozhodnuté. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Starého Mesta Tomáš Halán, mestská časť pokračuje v rokovaniach a ako najlepšia možnosť sa javí vysporiadanie formou reálneho rozdelenia majetku.
Ďalšou možnosťou podľa Halána je, že mestská časť predá svoj podiel väčšinovému vlastníkovi Petrovi Kurhajcovi, ktorý si predkupné právo písomne už uplatnil. K takémuto rozhodnutiu je potrebné schválenie v zastupiteľstve mestskej časti a súhlas primátora Milana Ftáčnika.
Ako však hovorca dodal, podmienkou je aj písomná dohoda medzi Kurhajcom a ďalším spoluvlastníkom Ľudovítom Hudekom, bývalým ministrom vnútra z obdobia vlády Vladimíra Mečiara.
Kurhajec: Stále nemám prístup do budovy
Kurhajec podľa vlastných slov ešte stále nemá prístup do objektu. Ako uviedol, súd predbežne nariadil Hudekovi, aby budovu pre Kurhajca sprístupnil. Hudek sa proti rozhodnutiu odvolal, jeho odvolanie však podľa Kurhajca bolo zamietnuté a rozhodnutie súdu bolo už Hudekovi doručené.
Budovu Barbakanu má v nájme spoločnosť City Pressburg na základe nájomnej zmluvy uzatvorenej v roku 2006 s Kurhajcom a spravuje ju. Budovu pred niekoľkými mesiacmi obsadili Hudekovi ľudia, pričom väčšinový vlastník ani nájomca do objektu nemajú prístup. Okresný súd Bratislava I. nariadil Hudekovi, aby Kurhajcovi umožnil vstup do budovy, Hudek však toto rozhodnutie neakceptoval. Hudekov právny zástupca, jeho syn Juraj Hudek sa bráni tým, že v budove má nahlásený trvalý pobyt a ústavné právo na ochranu obydlia požíva vyššiu právnu ochranu ako akékoľvek iné právo súkromnej spoločnosti.
Hudek: Kurhajec nekomunikoval
Obaja spoluvlastníci majú o využití priestoru rozdielne predstavy. Hudek sa nebráni spojiť svoje aktivity s aktivitami spoluvlastníka.
"Nejaký tlak na komerčné využitie týchto priestorov z našej strany nie je," uviedol Hudek. S Petrom Kurhajcom podľa Hudeka sa snažili komunikovať od roku 2006. "Žiadnym spôsobom sme nedostávali spätnú väzbu, okrem toho, že sme boli upovedomovaní ako účastníci konaní, ktoré sa tu on snažil realizovať," uviedol Hudek.
Poslednou kvapkou podľa Hudeka bolo, že sa Kurhajec snažil stavebným konaním zmeniť charakter priestorov a užívania, s ktorými Hudek v zásade nemohol súhlasiť. Hudek už na súd podal žalobu o zrušenie spoluvlastníctva aj návrh na rozdelenie nehnuteľnosti. "Treba si uvedomiť, že som väčšinový spoluvlastník, čiže mňa nebude nikto nútiť do nejakých aktivít, čo mám urobiť," uviedol Kurhajec.
Práce bez povolenia
V máji sa vo vodnej priekope robili terénne práce. Podľa Stavebného úradu Starého Mesta robil Hudek práce bez akéhokoľvek povolenia a ohlásenia.
"My sme presvedčení, že sme stavebné povolenie nepotrebovali. Máme dosť skúseností so stavebnými konaniami, aby sme si toto dovolili povedať," uviedol Hudek. Pozemok vyčistili od množstva buriny a komunálneho odpadu, ktorý bol nahromadený v oblúku pod Michalským mostom a takisto v ruinách budovy zo Župného námestia. Na mieste je vysadený nový trávnik, nainštalovali tu sedem sôch Theodora Lugsa. Hudek chce spojiť vodnú priekopu s čitárňou u Červeného raka vybúraním zábran, ktoré boli vybudované dodatočne v 20. storočí. "My sme tento priestor pripravili a sprístupnili pre takéto účely, aby tu mohla byť nejaká stála výstava takýchto foriem umenia, bez nároku na nejaký zisk," uviedol Hudek.
Práce boli hotové za tri týždne, okrem toho, že na mieste boli odpadky, prostredie v priekope podľa Hudeka nespĺňalo ani iné základné hygienické parametre.
Spoločnosť City Pressburg prevádzkuje na prízemí budovy predajňu cukrárenských výrobkov „Svet marcipánu“ a má podľa Kurhajca vydané právoplatné stavebné povolenie na zmenu využitia účelu objektu. Na prvom poschodí je v podnájme predajňa orientálnych kobercov.
V tomto roku v priestoroch Barbakanu mali otvoriť galériu na podporu mladých umelcov a na prvom a druhom poschodí bola plánovaná Prešporská kaviareň s malými javiskovými formami.