Po sťažnostiach a meraniach odstaví tlačiareň jednu z prevádzok. Vypustí tak aj menej splodín.
BRATISLAVA. Hukot sa ozýva vo dne aj v noci bratislavskými Krasňanmi. Hluk je zo strojov v miestnej tlačiarni Slovenská Grafia. Cez deň je hluk silnejší, umocňuje ho doprava. V noci, keď sú ulice prázdne, sa hluk znižuje. Pre ticho v okolí je však stále počuť. Ľudia s bytmi otočenými na prevádzku zaspávajú za zatvorenými oknami.
„Ten hukot tu máme celý deň,“ sťažuje sa dôchodkyňa z Krasnian. „Podávali sme podnet, zlepšilo sa to, ale stále to tu ruší,“ vraví aj jej suseda, pani Darina.
„Sme výrobná prevádzka, takže je jasné, že budeme produkovať nejaký hluk. Nemôžeme čakať, že tu vytvoríme oázu ticha a dovolenky,“ vraví predseda predstavenstva Slovenskej Grafie Martin Ilavský.
Po sťažnostiach hluk pred dvoma rokmi merali hygienici. „Preukázalo sa prekračovanie prípustných hladín hluku v obytnej zástavbe najmä v nočných hodinách,“ vraví hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Katarína Nosálová.
Tichšie a čistejšie Hladiny hluku povolené limity
obytné územie: cez deň 50 decibelov, v noci 45 dB;
územie pri ťažiskových dopravných trasách:
cez deň 60 dB, v noci 50 dB;
bežné hodnoty
pouličný hluk (tiché predmestie): 30 dB; televízor: 55 dB; písací stroj: 70 dB; vlak: 90 dB; diskotéka: 110 dB; prah bolestivosti: 130 dB.
Po dvoch rokoch sa situácia zlepšila. Nové merania pre Slovenskú Grafiu robila súkromná firma. „Výsledky merania preukázali podstatné zníženie nočného hluku na hodnoty okolo limitu,“ tvrdí Nosálová. Stále však podľa nej v noci prekračujú limit o niekoľko decibelov. Presne to povedať nevie pre hluk z cesty a ulíc.
„Dohodli sme sa, že do polovice budúceho roka odstavíme hĺbkotlačovú prevádzku,“ vraví Ilavský. Hĺbkotlač má na streche hlučné zariadenie, po jej odstavení sa podľa Ilavského hluk výrazne zníži. „Pravdepodobne budeme dokonca pod limitom.“
Odstávka má priniesť aj úbytok škodlivých látok vypustených do vzduchu. „Ročné emisie znečisťujúcich látok klesnú o 60 percent a úplne zaniknú emisie toluénu,“ vraví Peter Valentovič zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Niektorí z obyvateľov domov a bytoviek okolo tlačiarne si na hluk už zvykli. „Rozhodli sme sa tu bývať, musíme to rešpektovať,“ hovorí pani Jana. Hluk už podľa nej neprekáža ani jej deťom. „No niekomu to môže prekážať, poznám mamičky, ktoré spísali petíciu.“
Hluk v pozadí „Sústavný hluk na únosnej hladine dokáže človek odfiltrovať, dať do pozadia,“ vraví prezident Slovenskej komory psychológov František Skokan. „To máte, ako keď sa
s niekým rozprávate za jazdy autom. Ak sa sústredíte na rozhovor, nevnímate hluk premávky a opačne,“ vysvetľuje psychológ. Horšie to podľa neho je, ak hluk trvá aj v noci.
„Vnímavosť hluku je individuálna,“ hovorí ušná lekárka Edita Hlavačková. „Niekto dlhodobo počúva hudbu cez slúchadlá a nemusí nastať porucha sluchu.“
Slovenská Grafia ruší ľudí.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA