BRATISLAVA. Záujem navštíviť a dozvedieť sa niečo o histórii obnovených vojenských bunkroch v bratislavskej Petržalke majú aj žiaci základných a stredných škôl. V utorok 4. októbra navštívila obnovený bunker BS-8 Hřbitov na Kopčianskej ulici stovka študentov.
Strednej odbornej školy Svätoplukova, ktorá pripravuje do praxe budúce kozmetičky, kaderníčky či vizážistky.
Nadšené z bunkra BS-8 boli uplynulý piatok aj sluchovo postihnuté deti zo Základnej školy na Drotárskej ceste. Ako agentúru SITA informovala petržalská hovorkyňa Mária Grebeňová-Laczová, minulosť tohto územia ako aj utrpenie počas vojen študentom približuje sprievodca Miroslav Košírer – predseda občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre.
Žiaci sa počas svojej návštevy bunkra dozvedeli zaujímavosti z vojenskej minulosti Petržalky a československo-rakúskeho pohraničia, o úlohách a význame bunkrov a ich obnove. Študenti mali tiež možnosť vyskúšať si vojenské uniformy. Sluchovo postihnuté deti zo Základnej školy na Drotárskej si tiež vyskúšali bojové akcie v uniformách a zistili, ako sa oddychuje na vojenských posteliach v prvej obnovenej vojenskej historickej izbe na Slovensku - v podzemí bojového bunkra.
Do Občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre v apríli tohto roka vstúpila rozhodnutím petržalských poslancov aj mestská časť Petržalka. Ako uviedla Grebeňová-Laczová, samospráve záleží na záchrane kultúrneho dedičstva, podpore turizmu v území, na zaujímavých voľnočasových aktivitách pre mládež a v neposlednom rade na pamäti národa.
Snahu opraviť bunkre majú aj ďalšie skupiny občanov, ktorým nie je ľahostajný osud zničených vojenských obranných stavieb v Petržalke.
V septembri tohto roku slávnostne otvorili pre verejnosť druhý veliteľský bunker BS-4 Lány a na vlastné náklady začali čistiť a upratovať okolie a interiér ďalších troch bunkrov, kde sa tiež pod ich devastáciu podpísali čas a vyčíňania vandalov, narkomanov i bezdomovcov.