Exkurziu po hoteli zrušili, hoci bola dohodnutá. Problémom asi bolo, že prišiel architekt Matušík.
BRATISLAVA. Gobelíny do hotela Kyjev plietli svojimi tenkými prstami len 12ročné deti, hotelový bar zase zdobí objekt asi najznámejšieho predstaviteľa slovenského kinetického umenia Milana Dobeša.
Aj takéto zaujímavosti o hoteli si vypočuli návštevníci piatkovej prednášky architekta hotela Ivana Matušíka.
Vidieť ich však nemohli. Po tom, čo na prvej zastávke prehliadky, v Luna bare, nefungovala elektrina a Matušík len opisoval, čo by tam malo byť, vedenie hotela prišlo návštevníkov vyhodiť.
Persona non grata
Jeden z najznámejších slovenských architektov Matušík prišiel na jedno z podujatí Dizajn víkendu napriek svojmu vysokému veku. Vypočuť si ho prišli študenti aj kolegovia.
„Mám pre vás veľmi zlú správu. Prehliadku zrušili,“ oznámila však po chvíli asi tridsiatke ľudí organizátorka Ľubica Hustá. „Povedali, že koncom októbra hotel skončí a potom si ho môže pozrieť verejnosť.“
Prednáška pritom podľa nej bola dohodnutá s prevádzkou hotela rovnako ako exkurzie v budove Slovenského rozhlasu a Hudobného fondu. Nimi sa piatkový program začínal.
Manažérka Kyjeva však prišla osobne dohliadnuť na to, aby skupinka s Matušíkom priestory opustila. Na otázky, prečo, odpovedala, že s médiami komunikuje Martin Pilka, riaditeľ spoločnosti Lordship, majoritného vlastníka Kyjeva. Pilka však nezdvíhal telefón, na SMS nereagoval.
Stanovisko nám Pilka poskytol neskôr. "O exkurzii architekta Matušíka sme neboli vopred informovaní a manažment hotela postupoval tak, ako to bolo nevyhnutné. Hotel je v plne prevádzke a iste uznáte, že pre zachovanie bezpečnosti hostí nie je žiadúce, aby sa po hoteli pohybovali neohlásené skupiny ľudí, ktoré v ňom nie sú ubytovaní," povedal. Dodal, že v budúcnosti s prehliadkami pre verejnosť nebudú problémy, ak budú riadne ohlásené.
Architekt Ivan Matušík (1930) hovoril aj o obchodných domoch Prior, nákupnom stredisku Slimák i plavárni Lafranconi, ktoré navrhol.
FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Chcú ho zbúrať?
Problémom hotela je, že spoločnosť ho chce od novembra zavrieť a prestavať. Nie je však známe, ako by mal vyzerať po novom, spoločnosť plány nezverejnila.
„Aké zmeny? Oni ho chcú zbúrať,“ hovorí Matušík, ktorý na prestavbu súhlas nedal a podľa informácií SME sa so spoločnosťou súdi.
Pilka priznáva, že dobré vzťahy s architektom nemajú. "S pánom Matušíkom sme sa snažili mať dobré aspoň pracovné vzťahy, ale zatiaľ sa to kvôli prístupu druhej strany ešte nepodarilo," tvrdí zástupca majiteľa hotela.
"Pán Matušík podal proti našej spoločnosti tri žaloby, z ktorých dve postupne vzal naspäť," dodal. Pilka tvrdí, že keď naposledy Matušíkovi umožnili prehliadku hotela, podal žalobu na súd.
Čaká ho prestavba?
Plánovaná prestavba Kamenného námestia má zasiahnuť aj práve zrekonštruované Tesco. Jeho hovorkyňa však povedala len to, že stále rokujú.
„Keď v Prahe chceli zbúrať Máj (dnešné Tesco, pozn. SME) , tak za mesiac bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku,“ hovorí Matušík.
Slovensko však má len dve pamiatkovo chránené budovy z druhej polovice 20. storočia - bratislavské krematórium a banskobystrický Pamätník SNP.
Verejnosť má na Kyjev rozdielne názory. Odborníci zo slovenskej pobočky organizácie na dokumentáciu modernej architektúry Docomomo sú však za jeho zachovanie.
Organizujú petíciu, budovu totiž radia k najvýznamnejším moderným architektonickým pamiatkam na Slovensku.
Najväčšiu slávu zažil počas komunizmu, keď bol miestom stretnutia biznismenov „spriatelených krajín“.
FOTO SME - ARCHÍV
Dnes Kyjev navštevujú hlavne hostia, ktorí nechcú veľa minúť. Britskí turisti napríklad radšej nechajú peniaze v bare.
FOTO - ARCHÍV HOTELA