
Cez leto sa do centra nasťahovali mladí ľudia, ktorí si privyrábajú predvádzaním rozličných atrakcií. Okrem hudobníkov bolo tento víkend vidieť aj hltačov ohňa. Podobná činnosť zakázaná nie je. Pouliční umelci neplatia miestnemu úradu žiadne poplatky, musia sa však na úrade vopred ohlásiť.
Do Bratislavskej informačnej kancelárie (BIS) na Klobučníckej ulici si denne príde po informácie asi 300 návštevníkov. Povedala to manažérka Anna Dovičovičová. Väčšinou prichádzajú mladí ľudia, ktorí pricestovali sami, nie so zájazdom. Chcú vidieť čo najviac za krátky čas. Žiadajú informácie o ubytovaní, zaujíma ich, čo sa oplatí v meste vidieť, hľadajú slovenskú kuchyňu a zábavu. Veľká skupina sa pýta na športové aktivity, najmä tí, čo prišli na bicykli a zaujímajú ich cyklocesty. Do kancelárie BIS chodia aj tí, ktorí majú nepríjemný zážitok – okradnú ich, odtiahnu im auto, alebo zostanú bez peňazí. „Minule jeden Novozélanďan zostal úplne bez peňazí, prišiel len s kartou, a keď si chcel vybrať peniaze, karta zostala v automate. Hneď sme volali do banky,“ hovorí.
Populárny Čumil
Turisti v Bratislave oceňujú najmä stále krajšie centrum a zaujímajú ich „kuriozitky“, keď ich sprievodca nechá hádať, z koľkých kamienkov z Dunaja je zložená mozaika na štíte Primaciálneho paláca (z 320 tisíc). „Najdlhšie však vždy stojíme pri Čumilovi, tam sa fotografuje každá skupina,“ hovorí Dovičovičová. Pracovníci BIS sprevádzajú v 13 jazykoch. Po meste jazdí každú stredu historická električka s výkladom sprievodcu. Pre Bratislavčanov BIS organizuje zdarma náučné výlety po meste so sprievodcom pre deti aj dospelých. V programe sú aj výlety – ale najmä do zahraničia, populárne je Safari, výstava kvetov v Tullne a „Medvedí chodníček“ v Alpách.
Informačná kancelária je na Klobučníckej ulici, druhá na železničnej stanici. Na autobusovej stanici a v osobnom prístave turisti využívajú dotykový počítač.
Obsahujú základné telefónne čísla, informácie o doprave, adresy a otváracie hodiny múzeií, galérií, športovísk, barov, hotelov, ambasád, autopožičovní a odťahoviek, a potom adresu a telefón do BIS. Zahraniční turisti však žiadajú aj informácie o iných častiach Slovenska. Najväčší záujem je o okolie Bratislavy – hrad Devín, Červený Kameň, vinohradnícke mestečká Pezinok a Modru a potom najmä Tatry.
V tomto však služby BIS pokrivkávajú. Žiadali sme informácie o Malokarpatskej vínnej ceste. Na Hlavnej stanici o nej nevedeli a mapu Bratislavy ponúkali za 60 korún. Na Klobučníckej síce mapu vínnej cesty mali, chýbali však brožúrky, ktoré si môžu turisti vziať so sebou. Odporučili zavolať informačnú kanceláriu v Modre. Malokarpatská vínna cesta je pritom produkt pezinskej kancelárie. Dovičovičová to zdôvodňuje tým, že BIS informuje o hlavnom meste, ostatné regióny majú vlastné kancelárie. Súčasťou cesty je ale aj mestská časť Rača.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ