BRATISLAVA. Park kultúry a oddychu. Pútač s týmto názvom ešte stále visí na železnej bráne, ktorou ľudia kedysi chodili do pekáču. Zavretý je pritom už od januára.
Visí tam dokonca aj baner Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, ktoré tu ponúka prenájmy, hoci sa vlani v decembri muselo vysťahovať.
Novou reklamou je transparent – Parkovisko PKO s logom polyfunkčného komplexu River Park.
Z diaľky vidíme svietiť nápis: „Voľné“ nad strážnou búdkou pre pracovníka, ktorý vydáva parkovacie lístky. Dve hodinu tu môžu stáť autá zadarmo, za každú ďalšiu hodinu platia šoféri dve eurá.
Parkovisko v areáli.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Autá pri bráne aj plote Na otázky ohľadom parkoviska firma Henbury Development, ktorá vlastní pozemky pod PKO a na nábreží, odpovedala len stručne. „Prenajímame pozemky súkromnej spoločnosti, ktorá tu prevádzkuje parkovisko,“ povedal jej konateľ Ján Krnáč.
Autá neparkujú len pri bráne, ale stoja aj priamo pri oplotenom PKO. Budova je stále neprístupná.
V septembri alebo októbri tohto roku sa mal pritom podľa primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru) vrátiť život do zatvorenej budovy. V júli, keď primátor tento termín avizoval, hovoril, že závisí od rokovaní s Henbury. Doteraz však k dohode neprišlo.
Dohody, nedohody Vývoj kauzy 2005 – mestskí poslanci predali pozemky pod PKO; 2006 – mesto a Henbury uzavrelo zmluvu o spolupráci pri búraní; 2009 – Henbury začalo búrať 2011 – Henbury podalo na mesto tri žaloby; na konci roka sa končí platnosť búracieho povolenia.
Krnáč vraví, že magistrát neakceptoval navrhnuté nájomné. „Zodpovedalo trhovej hodnote stanovenej znaleckým posudkom.“
O nájomnom za využívanie pozemkov sa Henbury a mesto dohadujú už od marca. Už vtedy chcel investor 4 eurá za meter štvorcový.
Okrem nájomného sa mesto s vlastníkom pozemkov, ktorý má na PKO búracie povolenie platné do konca roka, nedohodlo ani na zámene pozemkov.
„Zatiaľ partner hovorí, že ho navrhnuté pozemky až tak nezaujímajú,“ hovorí Ftáčnik. Na otázku, aké náklady bude mať zadlžené mesto s PKO, Ftáčnik presne odpovedať nevedel. „Zatiaľ nie je dohoda o zámene pozemkov a zámena nespôsobuje žiadne finančné nároky, no chceme sa vrátiť späť do budovy a tam môžu vzniknúť výdavky.“
So sťahovaním nerátajú Ftáčnik v júni hovoril, že River Parku 2., ktorý chce Henbury postaviť na mieste terajšieho oploteného PKO, by mohol stáť na pozemku Výskumného ústavu vodného hospodárstva.
Ústav však patrí pod ministerstvo životného prostredia, ktoré opustenie budovy pripúšťa len v prípade, že by dostalo novú plne funkčnú budovu.
„Objekt by musel plniť svoje úlohy bez akýchkoľvek obmedzení,“ povedala Beatrice Hudáková hovorkyňa ministerstva. „Najdôležitejším parametrom výberu lokality je samozrejme dostatočný zdroj vody. Pracovisko by muselo byť pripravené pre okamžité riešenie havarijných situácií.“
Hovorkyňa dodala, že rezort so sťahovaním budovy vo svojom rozpočte nepočíta.
Do noci a bez kontroly Ftáčnik mal na septembrovom zastupiteľstve hovoriť o výsledkoch rokovaní s Henbury. V júni ho k informovaniu v tomto termíne zaviazali mestskí poslanci.
Ivo Nesrovnal, šéf najsilnejšieho pravicového klubu SDKÚ a Mosta-Híd, hovorí, že to, čo sa dozvedeli je neuspokojivé a nepostačujúce.
Nesrovnal chcel o PKO hovoriť už na začiatku minulotýždňového zastupiteľstva, upozorňoval, že uznesenie, ktorým poslanci zaviazali primátora rokovať a konať, je nesplnené.
O PKO nakoniec stručne informoval len riaditeľ magistrátu Viktor Stromček na záver rokovania okolo deviatej večer. Poslanci pritom zasadali od pol deviatej rána. „Večer tam už nebol ani primátor,“ dodal Nesrovnal.
To, že dôležité témy Bratislavy preberajú mestskí poslanci až večer, keď už odíde verejnosť a aj mnohí poslanci, nie je v meste ničím výnimočným. Do noci rokovali napríklad aj v júni, keď museli pre pokročilý čas zasadnutie dokonca prerušiť. „Nepáči sa mi tento postup,“ dodal Nesrovnal.
Takýto spôsob bol v Bratislave bežný aj počas bývalého vedenia mesta.
PKO je už dlho oplotené.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ